Czas, w którym dziecko idzie do żłobka lub przedszkola, jest trudny zarówno dla malucha, jak i rodziców. Pierwsza rozłąka, kontakty z rówieśnikami, wspólne zajęcia dydaktyczne, nowe otoczenie i konieczność dostosowania się do grupy to ogromny stres. My dorośli możemy uniknąć wielu problemów adaptacyjnych, odpowiednio przygotowując dziecko przed pójściem do przedszkola.

Nie ulega wątpliwości, że najważniejszą kwestią jest wybór odpowiedniej placówki. Oczywiście ważny czynnik stanowi lokalizacja, ale warto dokładnie prześledzić fora internetowe, zapoznać się z kadrą oraz podpytać znajomych o opinie przedszkola. Musicie mieć pewność, że oddajecie pociechę w dobre ręce, oraz powinniście obdarzać opiekunów pełnym zaufaniem. To pozwala uniknąć niepotrzebnych nerwów, które wyczuwają najmłodsi.

Adaptacja w żłobku

Paradoksalnie mniejsze dziecko znacznie lepiej znosi zmianę otoczenia niż starszy maluch, który zdążył już się przyzwyczaić do spędzania czasu w domu. Mniej więcej w wieku 8 miesięcy nasza pociecha może mieć już trudności adaptacyjne – wtedy to oswojenie się z nową sytuacją może potrwać od kilku dni do kilku tygodni. Najlepiej początkowo stopniować czas spędzany w żłobku, a także zostawać w nim na 2-3 godziny i wspólnie z opiekunką zajmować się maluchem, co pozwoli zminimalizować, a następnie usunąć lęk związany z oddalaniem się rodzica. Dodatkowo, jeśli dziecko nigdy wcześniej nie zostawało od opieką innych osób niż rodzice, warto przed pójściem do żłobka zaaranżować takie kilkugodzinne wizyty u dziadków czy rodziny.

Pierwsze dni w przedszkolu nie muszą być trudne!

Podczas pierwszych dni w przedszkolu – u starszego dziecka – z pewnością  dobrym rozwiązaniem będą krótkie pożegnania, a także początkowe wcześniejsze odbieranie i nieokazywanie swoich obaw związanych z rozłąką. Dziecko może pewniej się poczuć, zabierając do przedszkola swoje zabawki czy pieluszki oraz mając już za sobą podobne doświadczenia – np. wizyty w świetlicach dla dzieci czy uczestnictwo w animacjach dla najmłodszych. Powinno także od wczesnych lat mieć częsty kontakt z rówieśnikami, co pomoże odnaleźć mu się w grupie. Ważne jest, aby maluch w momencie pójścia do przedszkola był nauczony samodzielności: jedzenia, zapinania guzików czy wizyt w toalecie, dzięki czemu będzie czuć się pewniej. Nieocenione będzie doświadczenie w stosowaniu się do zasad, a także umiejętność komunikowania swoich potrzeb. Przed pójściem do przedszkola należy budować pozytywny wizerunek tego miejsca i w żaden sposób nie straszyć nim dziecka. Po każdym dniu spędzonym w przedszkolu trzeba wysłuchać wrażeń malca oraz wspólnie z nim spędzać czas, aby nie odczuło nowej sytuacji jako odrzucenia przez rodziców. Ważne są również rozmowy z nauczycielami, ale co ważne – nie w obecności dziecka. Ogromnym wsparciem będą również opowieści mamy i taty o okresie edukacji przedszkolnej, czytanie bajek o takiej tematyce czy pokazywanie zdjęć. Pierwsze dni w przedszkolu naprawdę nie muszą być trudne!

Źródło: Academy Internatinal – Prywatne przedszkole Warszawa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here