Klocki Lego – czyli przez zabawę do architektury

Klocki Lego to zabawka, o której marzy każdy mały chłopiec. To rzecz, którą chce mieć również każda mała dziewczynka – w końcu z klocków Lego można zbudować domek dla lalek, mebelki i wiele innych przedmiotów. Ale co do tego wszystkiego ma architektura?

Historia klocków Lego

12 października 2018 roku, klocki Lego będą obchodziły swoje osiemdziesiąte szóste urodziny. I choć ich wynalazca – Oleg Kirka Christians – nie spodziewał się aż tak wielkiego sukcesu, to jednak dziś o klockach Lego słyszał każdy i praktycznie każdy się nimi choć raz bawił.

Początkowo firma zajmowała się wyrobami z drewna. Drewniane zabawki miały być głównym profilem działalności. Z upływem lat, kiedy to zabawki z tworzywa sztucznego zaczęły masowo wypierać te drewniane, Christians wpadł na pomysł skonstruowania drobnych klocków z wypustkami i gniazdami, które można by było ze sobą łączyć. Zabawka tak się spodobała społeczeństwu, że metoda ich łączenia została opatentowana w 1958 roku. Od tego momentu, klocki rozbudowywano, poszerzano, powiększano. Wymyślano coraz nowsze kombinacje, coraz więcej kształtów i kolorów.

Dziś klocki mają swoje serie i są produkowane tematycznie. Co to oznacza? Mianowicie to, że występują klocki nawiązujące do Gwiezdnych Wojen, do Straży Pożarnej, do konstruowania przeróżnych maszyn i budowli. Serii jest wiele, tak jak i możliwości. Jakie więc zalety, a jakie wady można wyróżnić mówiąc o klockach Lego?

Klocki Lego – zalety

Niewątpliwą zaletą jest to, że zabawa z klockami pozwala rozwijać wyobraźnię. W początkowym etapie rozwoju dziecka, klocki pomagają mu rozpoznawać podstawowe kolory czy kształty. Pomagają w nauce liczenia, dodawania czy odejmowania.

Zaletą jest również to, że zabawa z klockami potrafi zająć dużo czasu – a to jest niezwykle przydatne dla rodziców. W końcu idealnym momentem dnia jest to, kiedy dziecko jest czymś zajęte i nie wymaga zbyt wiele uwagi. Rodzice mogą wówczas porozmawiać, posprzątać, ugotować i tym podobne. A najlepsze w tym wszystkim jest to, że dziecko do zabawy może wracać co chwilę i za każdym razem odkrywać coś zupełnie nowego.

Co ciekawe – choć może się to wydawać niemożliwe – klocki Lego kreują wielu architektów. Kiedy dziecko wykazuje spore zainteresowanie budowaniem, konstruowaniem i tworzeniem nowych schematów, należy jego pasję rozwijać. Należy je obserwować i wspierać. W dziecko należy również inwestować – dokupując kolejne klocki, coraz bardziej techniczne. Dzięki temu, można mieć wręcz pewność, że dziecko pójdzie drogą architekta, konstruktora czy inżyniera.

Zaletą może być również to, że z klocków się nie wyrasta. Co to oznacza? Mianowicie tyle, że klocki można kolekcjonować. Ich ogólna dostępność i dość przystępna cena, pozwalają rozwijać nie tylko wspomniane wyżej zainteresowania ale i hobby. Klocki można przekazywać z ojca na syna i nadal mieć pewność, że będą one do siebie pasować. Są to zabawki ponadczasowe, które nigdy się nie znudzą i z rynku nie znikną.

Klocki Lego – wady

Wad jest niewiele a tą najważniejszą jest to, że zabawki te są dość małe, drobne. Mogą zatem zostać połknięte przez dziecko czy wetknięte do ucha, nosa czy oka. Należy więc zawsze zwracać uwagę na to, czy dziecko w odpowiedni sposób z klockami postępuje. Oczywiście dotyczy to małych dzieci – te starsze rozumieją, że klocki są do składania a nie do jedzenia. Mimo wszystko – należy doglądać zabawę swoich pociech.

Wadą oprócz połknięcia może być również możliwość pogubienia elementów. Klocki lego są niewielkich rozmiarów i szybko można niektóre części zgubić. Dlatego warto jest wyznaczyć jedno miejsce do zabawy i dokładnie zbierać klocki po jej zakończeniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here