Klocki drewniane dla dzieci i inne sposoby na rozwijanie motoryki małej

Rodzice i opiekunowie małych dzieci z rozczuleniem obserwują beztroską zabawę malca. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę, że z pozoru prosta aktywność ma niebagatelne znaczenie dla prawidłowego rozwoju dziecka. Każda zabawa ma w sobie nie tylko element rozrywkowy, ale także edukacyjny. Nawet jeśli na pierwszy rzut oka tego nie widać. Kredki, farby, ciastolina, klocki drewniane dla dzieci – wszystko to wspiera rozwój motoryki małej. W poniższym artykule przybliżymy 3 proste sposoby na rozwijanie tej niezwykle ważnej umiejętności.

1. Czym jest motoryka mała i dlaczego jest tak ważna?

2. 3 sposoby na rozwijanie motoryki małej u dziecka

Czym jest motoryka mała i dlaczego jest tak ważna?

Motoryka mała to ogół czynności, wykonywanych dłońmi. Prawidłowy rozwój tego obszaru odpowiada za wiele innych umiejętności. Patrząc perspektywicznie – za naukę chociażby wiązania butów, kolorowania, czy też pisania. Każde dziecko rozwija ten obszar poprzez codzienne aktywności, takie jak dotykanie i chwytanie różnych przedmiotów, a potem poprzez zabawę. Ważne jednak, aby obserwować dziecko i nie bagatelizować nieprawidłowości w tym zakresie. Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby proponować dziecku aktywności i zabawy, które szczególnie wzmacniają prawidłowy rozwój motoryki małej.

3 sposoby na rozwijanie motoryki małej u dziecka

Klocki drewniane dla dzieci

Ta prosta i niezwykle intuicyjna zabawka okazuje się nieocenioną pomocą dla rozwoju małych rączek. Układanie klocków ma wiele zalet – wzmacnia koordynację ręka-oko, rozwija wyobraźnię i zdolności konstrukcyjne (co ma późniejszy wpływ na naukę matematyki!). Chwytanie i układanie klocków działa pozytywnie na rozwój motoryki małej. Najlepiej wybrać kolorowe klocki drewniane dla dzieci – całą gamę modeli można znaleźć pod adresem: https://ksiegarnia-edukacyjna.pl/pol_m_Klocki_Drewniane-9223.html.

Ciastolina

Chodzi tu o czynność ugniatania i lepienia, która wpływa na sprawność dłoni i paluszków. Sama zabawa jest po prostu przyjemna i większość dzieci chętnie sięga po wszelkiego rodzaju masy do lepienia. Doskonale sprawdza się także wylepianie obrazków fragmentami plasteliny.

Rysowanie

Wystarczy kartka i kilka kredek, by maluch mógł ćwiczyć motorykę małą. Na początek warto wybierać duże arkusze papieru i kredki, które będą wygodne do trzymania (mogą to być kredki, nakładane na paluszek lub w kształcie zwierzątek). Małe dziecko z pewnością będzie zachwycone tworzeniem abstrakcyjnych bazgrołów. Tak naprawdę nie liczy się jednak efekt, a sama czynność. Trzymanie kredki w rączce i wykonywanie nią ruchów sprawią, że malec nie będzie miał w przyszłości problemu z kolorowaniem bez wyjeżdżania za linie, a następnie z nauką pisania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here