Ściągi nie są żadnym nowym wynalazkiem. Towarzyszą one uczniom na co dzień podczas licznych sprawdzianów, czy kartkówek. Pomysły na ich wykonanie są coraz bardziej wyrafinowane nauczyciele jednak pozostają bardo czujni w tejże kwestii. Dlatego tak istotnym jest wykonanie jak najlepszej ściągi, by nie tylko skorzystać z niej podczas egzaminu, ale i nie zostać zauważonym. To jest prawdziwa sztuka, która udaje się nielicznym. Poniżej znajduje się kilka wskazówek, dzięki którym stworzenie idealnej ściągi będzie zdecydowanie łatwiejsze, niż dotychczas.

Jak zrobić dobrą ściągę?

Przygotowanie idealnej ściągi

Podstawą dobrze opracowanej ściągi jest jej czytelność. Oczywiście należy strać się pisać drobnymi literami, jednak w miarę swoich osobistych możliwości. Im drobniejszy tekst, tym trudniej jest się w nim później odnaleźć. Co więcej, pisanie ściągi należy przeprowadzić z pomocą własnego osobistego kodowania. Mianowicie chodzi tutaj o skróty, których używa się na co dzień podczas pisania notatek. By ściąga w żaden sposób nie przypominała materiału ściągawkowego, można także pokusić się o jej inną formę, np. w postaci wykreślanek, czy krzyżówki. Umieszczenie w niej kilku przypadkowych słów z odmiennej dziedziny odwróci uwagę nauczyciela od właściwych treści.

Kiedy już zbierze się wszystkie niezbędne informacje, które muszą znaleźć się na ściądze, bardzo ważne jest, by pisać ją na małej kartce. Najlepiej, kiedy jest ona koloru stołu lub piórnika. Im mocniej wcieli się w tło, n którym zostanie ona umiejscowiona, tym lepiej. Wiele osób decyduje się ponadto na umieszczenie ściągi a swoim własnym ciele. Nie jest to jednak estetyczne, może być również bardzo mało dyskretne. Ściągę można ponadto zapisać w formie wersji roboczej na własnym telefonie.

Gdzie umieścić ściągę?

Jednym  najbardziej pospolitych sposobów jest umieszczenie przygotowanej ściągi w piórniku. Może to być jednak pierwsze miejsce, do którego zajrzy nauczyciel. Być może z takiej ściągawki jest najprościej skorzystać, istnieje jednak spore ryzyko wpadki, która będzie skutkować niezdanym egzaminem. Inną metodą jest schowanie ściągi przytwierdzonej pinezką lub agrafką do wewnętrznej strony swojego rękawa. Sprawdza się znacznie lepiej, niż piórnik i znacznie eliminuje prawdopodobieństwo porażki. Niektórzy wkładają także ściągę do kieszeni, bądź po prostu kładą ją na kolanach. Wtedy jednak może ona łatwo się zsunąć na podłogę i wydać jej właściciela. Przygotowaną własnoręcznie „pomoc naukową” można również umieścić w okładce zeszytu, który na czas sprawdzianu będzie znajdował się w plecaku. Można wtedy na nią zerknąć jednocześnie udając, że sięga się chociażby po dodatkowy długopis, czy chusteczki do nosa.

Dobrym miejscem na ściągę może okazać się również butelka napoju, kiedy to umieszcza się niewielką karteczkę na etykiecie. Trafną lokalizacją jest także przezroczysty długopis. Niektóre modele mają możliwość rozwinięcia zapięcia z białą karteczką znajdującą się w środku. Taka ściąga  będzie więc cały czas pod ręką.

Zachowanie szczególnej ostrożności

Na wszelki wypadek należy zawsze mieć przygotowaną dodatkową ściągę. Jeżeli natomiast zostało się już kilka razy przyłapanym na ściąganiu, najlepiej jest zrobić sobie przerwę w kwestii przygotowywania takich dodatkowych materiałów. To pozwoli znowu uśpić czujność nauczyciela i po jakimś czasie znowu wrócić do efektywnego ściągania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here