Zdarza się, iż obrona pracy magisterskiej jest wyłącznie formalnością, pewną procedurą, przez którą należy przejść, by stało się zadość tradycji pielęgnowanej od wielu lat na wszystkich polskich uczelniach. Jest to również pewnego rodzaju podsumowanie całej nauki na uczelni oraz życia studenckiego. Po stresie związanym z licznymi kolokwiami i zaliczeniami, pojawia się jednak kolejny, który ma związek właśnie z obroną. Nie każdy wie, na czym ona właściwie polega, a taka niepewność potrafi naprawdę namieszać w głowach. Wato zatem zaczerpnąć dodatkowej wiedzy w tym temacie, by stres nie wziął góry, a obrona przebiegła z uśmiechem na twarzy.

Jak wygląda obrona pracy magisterskiej?

Odpowiedni ubiór

Oczywiście wszyscy doskonale wiedzą, że na obronie magisterskiej obowiązuje odpowiedni strój. Stres jednak może wpłynąć na racjonalne myślenie i sprawić, że niektórzy zwyczajnie o tym zapomną. Najlepiej postawić na klasykę, czyli biel i czerń. Mężczyźni powinni przygotować zatem garnitur, białą koszulę i klasyczny krawat. Jeżeli będzie bardzo gorąco, można założyć koszulę z krótkim rękawem, jednak do sali należy wejść w pełnym garniturze.

Kobiet strój już tak bardzo nie ogranicza. Trzeba jednak postawić na skromność. Krótka spódniczka zdecydowanie odpada, niedopuszczalne są także widoczne koronki rajstop, czy bardzo głębokie dekolty. Proste spodnie, czy spódnica w połączeniu z białą koszulą i ciemniejszym żakietem z pewnością będą najbezpieczniejszą opcją.

Upominki dla komisji

Zwyczajem jest obdarowywanie komisji drobnymi upominkami. Najczęściej są to kwiaty, które wręcza się po zakończeniu obrony. Wtedy wszyscy gromadzą się w jednej sali i zostają ogłoszone wyniki. Jest to bardzo uroczysta chwila, często zwieńczona również brawami dla samych siebie. To dobry moment na to, by podziękować całej komisji, w tym również swojemu promotorowi i wręczyć każdemu bukiet świeżych kwiatów. W dobrym stylu jest również wręczenie pojedynczego kwiatu, np. róży paniom obsługującym sekretariat. Jeśli zawsze można było liczyć na ich pomoc, taki gest wdzięczności zostanie bardzo dobrze odebrany i zapamiętany.

Sprawa indeksu

Nie we wszystkich uczelniach można jeszcze spotkać się z indeksem. Niektóre preferują karty ocen, są to jednak indywidualne ustalenia wewnętrzne. Jeżeli natomiast w wybranej uczelni wciąż obowiązuje indeks, możliwe są dwie opcje: albo będzie on czekał na odbiór w dziekanacie, albo zwyczajnie będzie trzeba zabrać go ze sobą. Sprawa wygląda podobnie ze streszczeniem pracy w formie prezentacji na obronę. Albo należy z wyprzedzeniem dostarczyć ją do sekretariatu, albo zabrać ze sobą w dniu obrony pracy dyplomowej na płycie CD.

Ten najważniejszy moment

W końcu nadchodzi ta chwila. Komisja wywołuje nazwisko studenta i jest on proszony na salę. W takim momencie serce wali jak młot. Nie można jednak się załamywać. Trzeba pozytywnie się nastawić i wziąć głęboki oddech. Warto również wywołać na swojej twarzy uśmiech, który już sam w sobie pozytywnie nastawi do sytuacji osobę proszoną na salę.

Po wejściu do środka należy grzecznie się przywitać i przedstawić. Później zgodnie z programem należy przedstawić swoją prezentację. Jest to najlepszy moment dla studenta, by oswoić się z całą zaistniałą sytuacją i skorzystać z pomocy wyświetlanej w postaci slajdów. Kolejnym etapem jest najczęściej odpowiedź na kilka pytań zadawanych przez komisję. Następnie opuszcza się salę i wraca na nią po ponownym przywołaniu, by usłyszeć wyniki.

Właśnie wtedy wszyscy absolwenci wręczają kwiaty i dziękują za te wspólnie spędzone lata. Jest to uroczysta chwila, kiedy nie jednej osobie zakręci się w oku łza. Można już wtedy odejść nie jako student, ale jako magister.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here