Panowanie nad własnymi emocjami oraz nerwami, szczególnie przed ważnym egzaminem, dla wielu osób wydaje się nieosiągalne. Nie każdy jest w stanie samodzielnie poradzić sobie z obezwładniającym go strachem, który nie tylko paraliżuje, ale i często przyczynia się do licznych niepowodzeń. Co można zrobić, by opanowanie nerwów było prostszym i bardziej realnym zadaniem?

Jak się uspokoić przed egzaminem?

Krok 1 – Odpowiednie przygotowanie do egzaminu

Zanim podejdzie się do egzaminu, z pewnością z wyprzedzeniem zna się jego termin. W związku z tym bardzo ważne jest, by odpowiednio wcześniej się do niego przygotować. Pozostawianie wszystkiego na ostatnią chwilę nie sprzyja zmniejszeniu stresu, który w dniu egzaminu osiągnie zenit. Warto rozpisać sobie powtórki materiału i przynajmniej kilka minut dziennie poświęcić na jego utrwalenie.

Krok 2 – Próba generalna przed ważnym dniem

Jeżeli nie jest się całkowicie pewnym swojej osoby i reakcji podczas egzaminu, a także przyswojonej wiedzy, zawsze warto dzień przed tym ważnym wydarzeniem zrobić próbę generalną. Pomóc w tym może bliska osoba np. mama, przyjaciółka, chłopak. Dzięki temu nie tylko sprawdzi się poziom swojej wiedzy, ale również przełamie się podczas wypowiedzi ustnej. Wiele osób ma z tym bowiem ogromne problemy. Ćwiczenie retoryki, umiejętności wysławiania się, może bardzo ułatwić publiczne wystąpienie, a także skupienie się na temacie egzaminu.

Krok 3 – Odpowiedni strój oznaką szacunku

Odpowiednie przygotowanie na egzamin to również wyrażenie szacunku do tego wydarzenia poprzez odpowiedni ubiór. Warto pamiętać tutaj także o wygodzie, by podczas egzaminu żadne metki nie drażniły skóry odwracając tym samym uwagę od egzaminu. Czasem właśnie takie drobiazgi w połączeniu ze stresem mogą skutkować klęską. Podczas egzaminu często również nie wiadomo, co zrobić ze swoimi dłońmi. Najlepiej trzymać je splecione na swoich kolanach, by nie były widoczne dla egzaminatora. Jeżeli ma się problem z nadmierną potliwością, warto skorzystać z dobrego antyperspirantu.

Krok 4 – Woda mineralna na problemy z gardłem

Niekiedy podczas egzaminu pojawia się problem z chrypką, czy zaschnięciem w gardle. Wtedy warto mieć przy sobie niewielką butelkę wody mineralnej. Kilka łyków może naprawdę pomóc  w przywróceniu swojemu głosowi odpowiedniego tonu, a także pomoże się uspokoić. Egzaminator nie powinien mieć z tym żadnego problemu.

Krok 5 – Panowanie nad swoim głosem

U niektórych osób stres powoduje, iż nagle zaczynają słowotok składający się z kilkudaniowej wypowiedzi wyłożonej jednym tchem w ciągu kilku sekund. Nie można sobie pozwolić na takie zachowanie, ponieważ może zostać odebrane jako nieschludne. By jak najlepiej zapanować nad swoją emisją głosu, a także nad zachowaniem logiki własnej wypowiedzi, należy przede wszystkim odpowiadać powoli i wyraźnie. Trzeba w taki sposób konstruować zdania, by były one zrozumiałe dla odbiorcy. Nawet jeżeli podczas monologu nie będzie się w stanie powiedzieć wszystkiego, czego wcześniej się nauczyło, egzaminator wystawi lepszą ocenę osobie, która potrafi składnie się wyrażać swoje myśli.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here