Nie każdy urodził się z umysłem umożliwiającym przyswajanie nowej wiedzy bez większych problemów w krótkim czasie. Zdecydowanie częściej jest tak, że spędza się długie godziny na zapamiętywaniu nowego materiału, jednak nie zawsze z pozytywnym skutkiem. Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, iż zwyczajnie podczas nauki nie stosuje się odpowiednich metod i wskazówek, dzięki którym cały ten proces mógłby być bardziej efektywny. Co zatem zrobić, by lepiej przyswoić nowe informacje w celu samokształcenia?

Jak się rozwijać? Efektywne samokształcenie

Autowizualizacja

Jedną z metod osobistej motywacji do działania oraz pozytywnego nastawienia swojej osoby jest skorzystanie z autowizualizacji. Polega ona na wyobrażeniu sobie siebie na tym, co chciałoby się robić w przyszłości. Istnieje wiele możliwości, z których można skorzystać, by spełnić swoje marzenia. Warto wykreować obraz siebie w kontekście kolejnego etapu samokształcenia. By jednak taki obraz siebie miał sens, wizja musi być spójna.

Cele

By jakieś działanie miało sens, należy najpierw wyznaczyć sobie cele, do których będzie się dążyło. Wtedy łatwiej jest stworzyć listę zadań do wykonania będących częścią większego planu samorealizacji. Aby żadne zadanie nie przytłoczyło danej osoby podczas jego wykonywania, warto podzielić je na podpunkty, które pojedynczo będzie łatwiej spełnić. Małymi krokami najłatwiej zdobyć wysokie szczyty.

Praktyka czyni mistrza

Warto również poszukać osoby, która w danym kierunku, dziedzinie ma duże doświadczenie. Skorzystanie z jej pomocy, wskazówek oraz porad będzie najlepszym sposobem na dokształcenie się w wybranym zakresie. Podczas takiego treningu, praktyki należy zadawać dużo pytań. By uzupełnić swoją wiedzę, konieczne jest również sięgnięcie po dodatkową lekturę. Inspiracji można szukać w bibliotekach, w Internecie. Wyciąganie wniosków, refleksji po zapoznaniu się z lekturami jest bardzo istotne dla całego procesu samokształcenia. By jednak dodatkowo znaleźć siłę i moc do dalszej nauki, można wyszukać trzy autorytety w interesującej dziedzinie i skorzystać z ich doświadczenia, z pewnością opisanego w książce. Wprowadzenie myślenia doświadczalnego, zamiast akademickiego będzie najlepszym sposobem na wcielenie swoich pomysłów w życie.

Nauka szybkiego czytania

Może to być bardzo pomocna umiejętność. Dzięki nauce szybkiego czytania wychwytywanie ważnych, kluczowych informacji będzie znacznie łatwiejsze, efektywniejsze i sprawniejsze. Przebieganie wzrokiem po tekście, zamiast jego szczegółowe czytanie pomoże zwrócić uwagę na najważniejsze informacje w publikacji.

Pomoc wszystkich zmysłów

Nie jest to żadną tajemnicą, iż człowiek najlepiej uczy się w momencie wykorzystania przez niego wszystkich zmysłów. Dzięki temu chłonie wiedzę samym sobą, jest wręcz bombardowany wszelkiego rodzaju bodźcami z każdej strony, dzięki czemu w krótkim czasie uczy się znacznie intensywniej niż zazwyczaj. Dlatego warto korzystać nie tylko ze słowa pisanego, ale również z obrazów, dźwięku, a nawet zapachów. Dzięki różnorodności wykorzystywanych technik umysł nie będzie się nudził, nie popadnie w rutynę, a wybrana tematyka będzie wciąż interesująca.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here