Wiele osób na co dzień boryka się z problemem nie do końca sprawnie funkcjonującej pamięci. Z tego powodu mają również trudności z koncentracją, są stale rozkojarzone, nie mogą zebrać myśli. Wpływ na to ma wiele czynników, począwszy od naturalnego procesu starzenia się, przemęczenia, skończywszy na zmianach hormonalnych i postępującym Alzheimerze. By zmniejszyć te objawy i poczuć się lepiej, można skorzystać z poniższych wskazówek.

Jak poprawić pamięć i koncentrację?

Natlenienie mózgu

Odpowiednie dotlenienie mózgu oraz całego organizmu jest bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na efektywność w zapamiętywaniu oraz na koncentrację. By do tego doprowadzić, najlepiej jest skorzystać z codziennej dawki ruchu. Już zwyczajny spacer może przynieść wyraźne efekty. Jeszcze lepszych rezultatów można spodziewać się po treningu cardio, który dodatkowo poprawi krążenie krwi. By zapewnić sobie jak najlepszą pamięć i koncentrację, warto codziennie ćwiczyć około 30 minut, przez pięć dni w tygodniu. Spokojniejszą alternatywą dla szybkiego treningu cardio może być również joga oraz Tai chi.

Ćwiczenia na pamięć

Mózg wymaga ćwiczeń. Nie wystarczy raz na jakiś czas sięgnąć po listę zakupów i wyuczyć się jej na pamięć. Mózg działa bowiem jak mięsień – niewykorzystany traci swoje funkcje. Umysł można ćwiczyć w przyjemny sposób przez chociażby zapamiętywanie słów ulubionych piosenek, czy wierszy. Warto co jakiś czas przywołać wspomnienia i porozpamiętywać dobre chwile w swojej przeszłości. Można także skorzystać z rożnych słownych łamigłówek, rozwiązywać krzyżówki, układać puzzle. Każde ćwiczenie wymusi na mózgu jego intensywne działanie, a tym samym zwiększy pamięć i poprawi koncentrację. Dobrym sposobem na ćwiczenie omawianych umiejętności jest również próba zapisania w swojej głowie, w którym miejscu odłożyło się okulary, czy klucze, a także gdzie zaparkowało się swój samochód.

Wykorzystanie własnych rąk

Dobry sposobem na zwiększenie funkcjonalności swojego mózgu jest także wykonywane różnych ćwiczeń zręcznościowych własnymi rękami, ze szczególnym naciskiem na rękę niedominującą. Takie zadania doskonale wpływają na pamięć oraz koncentrację. Warto zatem znaleźć sobie  manualne hobby, jak np. składanie modeli samolotów, puzzle, malarstwo, czy nawet dosyć ostatnio modne szydełkowanie i robótki na drutach.

Odpowiednia dieta

Ćwiczenia to jednak nie wszystko. Rozwój pamięci i koncentracji to zadanie wieloaspektowe, w którym należy również uwzględnić zróżnicowaną i wysokowartościową dietę. Na pamięć najlepiej wpływają takie pokarmy, jak brokuły, marchewka, czerwona fasola, czy szpinak. Można również sięgnąć po pomarańcze oraz jagody. W razie konieczności warto także skorzystać z dodatkowych suplementów diety o dużej zawartości L-karnityny, L-teainy, witaminy E i B1, a także kwasów Omega-3.

Niekorzystny wpływ chemicznych środków

Na ludzki mózg negatywny wpływ mają różne środki chemiczne, które znajdują się w sztucznych opakowaniach. Najczęściej są to opakowania z aluminium, czy plastiku. Niekorzystnie na zdrowie wpływa również teflon. Podczas zakupu naczyń do domowego użytku należy zawsze zapoznać się z informacją na temat miejsca ich produkcji oraz dodatkowymi adnotacjami o wykorzystanych do ich stworzenia materiałów. W związku z tym konieczne jest zaopatrzenie się w nietoksyczne szklane naczynia oraz garnki ze stali nierdzewnej.

Pamięć i koncentrację znacznie obniża również dym tytoniowy oraz wszelkiego rodzaju spaliny i substancje zawarte w izolacjach piankowych, czy płytach wiórowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here