W życiu każdego dziecka przychodzi taki moment, kiedy zaczyna wymawiać swoje pierwsze słowa. Z czasem stają się one coraz bardziej wyraźne, dziecko zaczyna łączyć je w pełne zdania i wysławiać się coraz to bardziej poprawnie. Co jednak, jeżeli w całym tym procesie pojawi się pewien problem nie do przeskoczenia, mianowicie z wymową litery „R”? Warto zaznaczyć, że występuje on również u osób dorosłych.

Jak nauczyć się wymawiać R?

Skąd bierze się problem z wymową litery „R”?

Dla osób, które nigdy nie zgłaszały tego typu problemu, sprawa może wydawać się nieco niezrozumiała. Co właściwe powoduje trudności w poprawnej wymowie tejże litery? Najczęściej jest to zbyt niska sprawność ruchowa języka, który nie jest w stanie wykonać prawidłowo ruchów wibracyjnych niezbędnych do stworzenia tegoż dźwięku. W takiej sytuacji warto skorzystać z kilku wskazówek na temat ćwiczeń języka, które mogą wyeliminować tą przypadłość. Wada wymowy może zostać dzięki nim całkowicie wyeliminowana.

Ćwiczenia języka

Jednym z najczęściej stosowanych ćwiczeń jest zataczanie językiem kół wzdłuż zewnętrznej krawędzi ust. Warto powtórzyć to ćwiczenie najlepiej pięć razy w obie strony. Drugim sposobem na zwiększenie elastyczności języka jest tzw. wypychanie nim policzków. Kolejno należy zacząć oblizywać językiem zęby po ich stronie wewnętrznej, zarówno przy ustach otwartych, jak i zamkniętych. Bardzo ciekawym ćwiczeniem angażującym nie tylko sam język, ale i mięśnie twarzy, jest wykorzystanie gumy do żucia, bądź cukierka. Należy w taki sposób manewrować swoim językiem, by jak najdłużej przedmiot znajdujący się w buzi przytrzymać tuż pod podniebieniem, wzdłuż górnej linii zębów. Wbrew pozorom nie jest to takie łatwe, może jednak przełożyć się na satysfakcjonujące efekty. W wolnej chwili warto także otworzyć szeroko usta i jeździć językiem po swoim podniebieniu w dowolnym kierunku. Ćwiczeniem, którego celem jest wywołanie dźwięku przypominającego stukot końskich kopyt jest uderzanie językiem o podniebienie. Im dźwięk jest bardziej wyraźny, tym lepiej. Można wykonywać ten ruch naprzemiennie z uderzaniem językiem o dziąsła za górną linią zębów. Jak widać, ćwiczeń jest bardzo wiele. Pośród nich znajdują się również te uwzględniające szeroko otwarte usta, kiedy to kilkanaście razy pod rząd unosi się język do góry i pozwala wrócić do pozycji spoczynkowej. Można również wystawiać go na zewnątrz i próbować unieść go w tej pozycji jak najwyżej. Dla osób pragnących większych wyzwań, dobrą metodą będzie także próba zwinięcia języka w rurkę. Nie jest to proste i udaje się nielicznym.

 Ćwiczenia wymowy litery R

 Ćwiczenia języka to jeszcze nie wszystko. To dopiero początek drogi, której celem jest osiągnięcie prawidłowej wymowy litery R. Trzeba jeszcze poćwiczyć samą wymowę. Mianowicie rozpoczyna się takie ćwiczenia od próby zwielokrotniania głoski „ttt”, „kkk”, oraz „ddd”. Ważna jest tutaj osiągnięta już wcześniej elastyczność języka i aparatu mowy. Kolejnym ćwiczeniem jest próba jak najszybszego powtarzania takich ciągów znaków, jak „bdy-pty”, „bde-pte”, a także „trr”, „wrr”, czy nawet znane każdemu „kra, kra”. Wszystkie te metody, dzięki regularnym ćwiczeniom mogą przełożyć się na wyraźne efekty i rezultaty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here