Świat, w jakim obecnie żyjemy, a także wszelkie prawne regulacje i przepisy stawiają przed studentami wiele obowiązków, z których muszą zostać rozliczeni. Jedną z podstawowych kwestii, jaka wiąże się ze studiowaniem, jest zwieńczenie tegoż okresu w swoim życiu pracą licencjacką. Pojawia się jednak pytanie, jak ją napisać? Nie każdy urodził się bowiem z talentem literackim, nie dla każdego będzie to przysłowiowa „bułka z masłem”. By jednak ułatwić sobie to zadanie, warto skorzystać z kilku poniższych wskazówek.

Jak napisać pracę licencjacką?

Pierwsza kwestia – temat

Nie zawsze jest tak, iż dostaje się tematy do wyboru. Znacznie częściej bywa tak, iż należy samodzielnie podjąć decyzję odnośnie tematyki, w jakiej pragnie się pisać. Może to nastręczać pewnych problemów. By ułatwić sobie to zadanie, być może pierwszym etapem poszukiwań powinny być własne podręczniki i notatki. Czasem na zajęciach może pojawić się interesujący temat, który może okazać się najlepszą podstawą do stworzenia swojej własnej pracy licencjackiej. Jeżeli jednak ta droga nie okaże się właściwą, warto przejrzeć literaturę swojej dziedziny. Inspiracji można szukać wszędzie. Nie tylko w Internecie, ale także w prasie, czy telewizji. Nie ma jednak sensu wybór jakiegoś tematu na siłę. W takiej sytuacji nie będzie on na tyle interesujący, by student mógł podołać zadaniu i stworzyć dzieło, z którego będzie się kolejno dumnym. Poszukiwanie materiałów na mało ciekawy temat może wtedy stać się udręką, z której nigdy nie wyciągnie się żadnych wniosków, ani realnych korzyści.

Druga kwestia – literatura

Jeżeli już tematyka zostanie jasno ustalona i określona, przychodzi czas na kolejny etap przygody z pisaniem pracy licencjackiej.  Mowa tutaj o odpowiedniej literaturze. Najlepiej zaczerpnąć w tej kwestii wiedzy z Internetu. Można w nim bowiem znaleźć inne ciekawe publikacje o podobnej tematyce i zasugerować się ich bibliografią. Najlepszym sposobem jest wpisanie interesującej frazy w wyszukiwarkę. Wyniki wyszukiwania mogą zaskoczyć i dostarczyć wyczerpującej literatury na potrzeby pisanej pracy licencjackiej. Warto także poprosić swoich znajomych o pomoc. Być może wśród nich znajduje się osoba, która ma dużo wspólnego z danym tematem, pracuje w zawodzie z nim związanym, bądź zwyczajnie interesuje się określoną tematyką. Nie należy również zapominać o tradycyjnych metodach poszukiwania informacji, czyli bibliotekach. Prośba skierowana do pani bibliotekarki odnośnie pomocy znalezienia właściwej literatury z pewnością nie zostanie odrzucona. Wtedy wystarczy już tylko przejrzeć otrzymane książki, wyłuskać z nich pożądaną wiedzę i skorzystać z bibliotecznego ksero. Dla osób zabieganych dobrą alternatywą będą również biblioteki internetowe.

Trzecia kwestia – konspekt

Jeżeli posiada się już przygotowaną bibliografię oraz wiedzę na temat zebranych materiałów, warto skorzystać z dodatkowej pomocy, mianowicie z konspektu. Jest to dobry sposób na usystematyzowanie swojej pracy, stworzenie pewnego szkieletu, który będzie ułatwiał porządkowanie zebranej wiedzy i przeniesienia jej na papier. W tym celu należy przygotować wstęp, rozwinięcie oraz zakończenie. Każdy punkt powinien zostać podzielony na podpunkty, które będą stanowiły poszczególne akapity pracy licencjackiej. Im oczywiście konspekt będzie bardziej szczegółowy, tym łatwiejsze potem będzie napisanie całości tekstu. W każdym takim podpunkcie można zawrzeć bardziej dokładne informacje, tezy, czy argumenty. Na podstawie tak przygotowanego konspektu opracowywanie pracy dyplomowej będzie zdecydowanie łatwiejsze i przyjemniejsze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here