Czym tak właściwie jest felieton? Mianowicie jest to pewne krótka forma literacka, w której bardzo duże pole do popisu ma jego autor. Pisząc felieton w pierwszej osobie autor bardzo często komentuje różne zaistniałe wydarzenia, często używa satyrycznych zwrotów, czy frazesów. Dzięki temu można łatwo stwierdzić, iż jest to bardzo subiektywna forma wypowiedzi pełna osobistych przemyśleń i spojrzenia na świat oczami autora. Napisanie naprawdę dobrego felietonu wcale nie jest takie trudne. Można zaczerpnąć wiele ciekawych informacji w tym temacie dzięki wskazówkom znajdującym się poniżej.

Jak napisać felieton?

Jak przygotować się do pisania felietonu?

Na samym początku należy przygotować temat, na który pragnie się pisać felieton. Kwestia wyboru jest niczym nieograniczona. Można zarówno pisać o polityce i kulturze, jak i o innych sprawach przyziemnych, społecznych. Poleca się jednak unikanie tematyki, o której nie ma się bladego pojęcia, ponieważ bez jakiejkolwiek wiedzy w danej kwestii ciężko wyrazić swoje zdanie. Warto również podejmować tematy kontrowersyjne. Wbrew pozorom to właśnie one najbardziej interesują czytelników i wywołują ich reakcję. Nie ważne, czy jest to reakcja pozytywna, czy negatywna. Jeżeli powstała, to znaczy, że tekst odniósł pożądany skutek. Celem każdego felietonu jest bowiem wywołanie emocji i dyskusji.

Wybór odpowiedniej formy felietonu

Felieton felietonowi nierówny. Wybór odpowiedniej formy zależy także od tego, jaką grupę czytelników pragnie się przyciągnąć. W felietonie jednak zawsze trzeba zachowywać pewną lekkość wypowiedzi i kreowania myśli unikając tym samym zdań złożonych, czy naukowych zwrotów i terminologii. Co do samej treści, nie ma właściwie żadnych ograniczeń w jej tworzeniu i formułowaniu.  Swoje zastosowanie znajdzie tutaj zarówno plotka i satyra, jak i sarkazm. Właściwie wszystkie środki są dozwolone. To właśnie dzięki nim czytelnik wręcz pochłania tekst z przyspieszonym biciem serca. Jeżeli zachodzi taka potrzeba, można również posłużyć się pewnymi wulgaryzmami, czy kolokwializmami, które podkreślą emocje w tekście. Jedną z najczęściej stosowanych fraz podczas pisania felietonu będzie zatem „moim zdaniem”.

Jak zakończyć pisanie felietonu?

Na tym etapie bardzo ważne jest zaprezentowanie czytelnikom i potencjalnym odbiorcom tekstu trafnej puenty. Jej zadaniem jest zarówno podsumowanie treści i poruszanego tematu, jak i pewną próbą wyciągnięcia z całości wniosków. Kiedy już tekst zostanie ukończony, paradoksalnie właśnie w tym momencie powinno się dla niego wymyślić tytuł. Nie ma znaczenia, czy będzie się on składał z dwóch słów, czy może przybierze formę bardziej rozbudowaną. Musi jednak mocno akcentować tematykę w nim poruszaną, by już właśnie tymi kilkoma słowami na samym początku przykuć uwagę czytelnika i zachęcić go do podróży przez tekst aż do jego ostatniego wersetu.

Gdzie szukać inspiracji?

Osoby piszące felietony najczęściej są erudytami. Posiadają bowiem wszechstronną wiedzę, ułatwiającą wybór najlepszego tematu z zakresu sztuki, kultury, czy polityki. Potrafią również kojarzyć różne fakty, przeplatać je ze sobą i wiązać. Jeżeli nie posiada się takich umiejętności, inspiracji do felietonu można poszukać pośród dzieł takich znanych felietonistów, jak Jerzy Pilch, czy Kornel Makuszyński.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here