programista

Rozwój nowych technologii przyczynił się do dynamicznego wzrostu zapotrzebowania rynku pracy na programistów. W sektorze IT wciąż brakuje pracowników, dzięki czemu informatycy mogą liczyć na dobre wynagrodzenie i duży wybór ofert zatrudnienia. Warto jednak zadać sobie pytanie: czy w czasach sztucznej inteligencji i nowoczesnych algorytmów automatyzujących niektóre procesy, zawód programisty wciąż będzie nam tak samo potrzebny?

Prognozy wskazują, że wynagrodzenia dla informatyków zajmujących się programowaniem będą nadal rosnąć. Nie da się jednak ukryć, że podnoszą się również wymagania pracodawców, którzy szukają dobrze wykwalifikowanych programistów. Właśnie dlatego, już w szkole podstawowej można spotkać się z zajęciami, które wprowadzają dzieci w świat kodowania. Więcej informacji na temat nauki programowania dla dzieci znajdziesz w tekście: https://fundacja.orange.pl/blog/wpis/programowanie-dla-dzieci.

Pierwsze kroki w programowaniu

Młode osoby spędzają bardzo dużo czasu przed ekranami swoich komputerów. W ich przypadku, zainteresowanie programowaniem zaczyna się najczęściej od gier. Rozwój wirtualnej rozrywki sprawił, że współczesne dzieci bardzo często marzą nie o tym, żeby zostać lekarzem lub strażakiem, ale właśnie programistą. Pierwsze lekcje programowania, na które uczęszczają już sześciolatki, uczą podstawowych mechanizmów programowania i pozwalają zrozumieć w jaki sposób powstają gry komputerowe. Nauka kodowania pomaga w rozwoju analitycznego i logicznego myślenia. Nawet jeśli dziecko nie wiąże swojej przyszłości z programowaniem, umiejętności nabyte podczas takich zajęć z pewnością przydadzą się w dorosłym życiu.

Zawód programista

W dzisiejszych czasach trudno jest znaleźć branżę, w której zawód programisty byłby nieprzydatny. Właśnie dlatego specjaliści zajmujący się kodowaniem mogą obecnie przebierać w ofertach pracy i dopasowywać je do swoich potrzeb. Wielu informatyków rezygnuje z etatów w korporacjach na rzecz pracy zdalnej i zadaniowego rytmu pracy. Coraz więcej osób decyduje się na pracę od zlecenia do zlecenia. Najlepsi specjaliści mogą sobie na to pozwolić ze względu na wysokie zarobki i zapotrzebowanie rynku pracy na ich usługi.

Programista VS. sztuczna inteligencja

Filmy science-fiction od lat straszą nas sztuczną inteligencją, która pewnego dnia zastąpi człowieka w codziennych obowiązkach. Trudno traktować ten scenariusz poważnie, ale prawdą jest, że automatyzacja pewnych procesów programowania może przyczynić się kiedyś do zmniejszenia zapotrzebowania na pracę informatyków. W branży może więc dojść do podziału na specjalistów o wysokich kompetencjach oraz programistów, którzy staną się cyfrowym odpowiednikiem pracowników fabryk. Młodzi informatycy, którzy nadal będą chcieli dobrze zarabiać i przebierać w ofertach pracy będą musieli pamiętać o rozwoju i regularnym podnoszeniu swoich umiejętności. Nie grozi nam jednak sytuacja, w której zapotrzebowanie na programistów zniknie. Programista to z pewnością zawód przyszłości, ale przede wszystkim teraźniejszości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here