10 sposobów, w jaki języki mogą nam pomóc więcej zarabiać

0
10 sposobów, w jaki języki mogą nam pomóc więcej zarabiać

Znajomość języków obcych pomaga w karierze zawodowej – każdy słyszał to już na pewno wiele razy. Dużo ciekawiej robi się, gdy próbujemy zajrzeć nieco głębiej i przeanalizować konkretne sposoby, w jakie języki pomagają nam osiągać zawodowe sukcesy. Właśnie tego zadania podejmiemy się w dzisiejszym artykule. Oprócz najpopularniejszych sposobów, postaramy się odkryć także te mniej oczywiste.

Nauczyciel, terapeuta, a może logopeda? Jakie studia podyplomowe pedagogiczne wybrać?

0
Nauczyciel, terapeuta, a może logopeda? Jakie studia podyplomowe pedagogiczne wybrać?

W dobie łatwego dostępu do informacji, edukacja nie tylko ewoluuje, ale szuka coraz to nowszych metod nauczania. Odpowiednio przygotowana kadra dydaktyczna wykorzystująca nowe technologie w procesach oświatowych może zapewnić skuteczne i efektywne kształcenie dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Zawód pedagoga nie traci na popularności, a szeroki dostęp do studiów podyplomowych pozwala wyszkolić specjalistów nawet w wąsko zakrojonych dziedzinach.

Jak wygląda terapia par?

0
Jak wygląda terapia par?

Terapia par daje wiele możliwości pracy nad związkiem, jednak ludzie często zwlekają z jej podjęciem. Powstrzymują ich przed tym mity krążące na temat tej formy pomocy i brak świadomości odnośnie tego, jak wygląda i co daje terapia par.

Egzamin ósmoklasisty — co warto o nim wiedzieć?

0
Egzamin ósmoklasisty — co warto o nim wiedzieć?

Egzamin ósmoklasisty będzie pisany przez uczniów szkół podstawych po raz pierwszy w kwietniu 2019 r. Do tego czasu będzie wzbudzać wiele kontrowersji, jak i wątpliwości oraz prowokować mnóstwo pytań: co, jak, dlaczego? Aby rozwiać choć trochę Wasze rozterki, przygotowaliśmy specjalnie dla Was garść informacji na temat egzaminu. Odpowiedź na najważniejsze i najpopularniejsze pytania dotyczące tego testu poniżej!

Przed weterynarzami stają coraz większe wyzwania

0
Przed weterynarzami stają coraz większe wyzwania

Postęp medycyny jest bez wątpienia imponujący. Widać to znakomicie chociażby po rozwoju metod obrazowania stosowanego na co dzień. Obecnie zwykłe zdjęcia RTG jest już w stanie na bieżąco wykonywać dentysta w swoim gabinecie, a wszelkie poważniejsze zmiany wewnątrz organizmu niemalże rutynowo są wskazaniem do wykonania obrazowania metodami magnetycznymi lub z wykorzystaniem radioaktywnego kontrastu. Co istotne, tego typu metody nie są w dzisiejszych czasach stosowane tylko w stosunku do ludzi. Także medycyna zwierząt rozwija się bardzo dynamicznie, a w jej przypadku kwestią kluczową jest nie tyle sam rozwój nauki, co nasza skłonność jako społeczeństwa do poświęcania zasobów na rzecz pomocy dla zwierząt oraz coraz to szerszych badań związanych ze zwierzętami i ich życiem. Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, jako jedna z kilku uczelni w naszym kraju, oferuje studia doktoranckie weterynaryjne, a perspektywy jakie otwierają się przed kandydatami, są coraz ciekawsze.

Lepiej troszczymy się o naszych pupili

Studia podyplomowe mogą nakierować na bezpośrednią pomoc zwierzętom w podobnych mechanizmach, jak to się dzieje odnośnie ludzi. Cały czas w przypadku poważnych schorzeń zwierząt domowych, ich usypianie uznane jest za prawidłowy kierunek działań, ale ilość osób skłonnych do podejmowania bardzo zaawansowanych działań w celu leczenia swoich zwierząt domowych szybko wzrasta. W związku z tym rośnie popyt na lekarzy weterynarii, posiadających zaawansowane kwalifikacje. Kardiolog, nefrolog czy endokrynolog zwierzęcy nie jest już zaskakującym widokiem. Kliniki weterynaryjne w większych miastach działają niczym szpitale, gdzie personel medyczny jest podzielony na techników, specjalistów weterynarii ogólnej, jak również specjalistów wąskich dziedzin. Zabiegi i procedury, których jeszcze nikt przed dekadą by się nie podejmował, powoli stają się wciąż drogą, ale już codzienną możliwością.

Zaawansowane dostosowywanie organizmów

Doktor weterynarii to wyjątkowo szerokie pojęcie, znacznie szersze niż doktor nauk medycznych, jakie można spotkać w świecie medycyny ludzkiej. Spowodowane jest to faktem, iż w stosunku do ludzi nie podejmujemy co do zasady działań polegających na modyfikacjach genetycznych i nie staramy się wyhodować jednostek o określonych cechach. W przypadku weterynarii także nie jest to zwykle podstawowe działanie doktora weterynarii, ponieważ tego typu cele przyświecają najczęściej bioinżynieriom. Tym niemniej, pomoc doktorów nauk weterynaryjnych jest niezbędna także przy takich przedsięwzięciach, a studia doktoranckie, jakie oferuje Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, z natury rzeczy mają charakter dalece zindywidualizowany. Możliwość realizacji własnych zainteresowań naukowych w połączeniu z odpowiednim wsparciem świata akademickiego sprawia, że doktor weterynarii po SGGW jest w stanie osiągać naprawdę zróżnicowane cele, zależne tylko od jego ambicji.Inne ciekawe kierunki na SGGW to bioinżynieria oraz biotechnologia.           

Jadłospis dla przedszkolaka – żywienie dzieci w przedszkolu

0
Jadłospis dla przedszkolaka

Wykwalifikowana kadra pedagogów, nowoczesny budynek, szeroka oferta zajęć dodatkowych, przyjazna atmosfera… czy przy wyborze przedszkola dla swojego dziecka zaglądasz również do jego kuchni? Czy wiesz, jak będzie wyglądało żywienie Twojego malucha, co znajdzie się na jego talerzu i czy będzie to zgodne z zasadami rozwoju młodego człowieka? Przedszkole powinno zadbać o zbilansowaną dietę dla dzieci, urozmaicony jadłospis na cały tydzień, ale również nie może zapominać o dzieciach ze specjalnymi wymaganiami dietetycznymi.

Jako rodzic masz prawo zweryfikować to, jak przedszkole troszczy się o Twoje dziecko również w przypadku jego żywienia. Jadłospis powinien być komponowany zgodnie z zaleceniami dietetyków, aby dieta malucha była skutecznym wsparciem dla jego rozwoju. Przedszkole prywatne w Poznaniu, ale też w każdym innym mieście, bardzo często zapewnia o współpracy z cateringiem dietetycznym. To bardzo dobra opcja i na pewno gwarancja, że wszystko, co znajdzie się na talerzach przedszkolaka jest zgodne z zasadami żywienia dziecka.

Fundamenty zdrowego żywienia dziecka

Dzieci w przedszkolu powinny otrzymywać przynajmniej 3 posiłki – śniadanie, obiad oraz podwieczorek. Zdarza się jednak, że maluchy zapewnione mają dodatkowo II śniadanie i przekąski. Wszystkie dania muszą być lekkostrawne, być źródłem białka, zdrowych tłuszczów i węglowodanów. W menu nie może zabraknąć świeżych warzyw i owoców, chudego mięsa i pełnoziarnistych dodatków, jak ryż, kasza czy makaron. Przedszkole prywatne w Poznaniu wspierane przez catering dietetyczny zapewnia również bardzo dużą różnorodność posiłków, które oczywiście mają odpowiednią kaloryczność dostosowaną do organizmu małego człowieka.

Ważne jest, aby w przedszkolu dzieci otrzymywały posiłki przyrządzone z sezonowych produktów. Dzięki temu wiemy, że są one świeże i na pewno znacznie bardziej bogate w dobry smak i witaminy niż te, które są długo przechowywane i przechodzą skomplikowane procesy pozwalające na ich spożywanie poza sezonem.

Bez laktozy, bez glutenu, bez alergenów

Przedszkole jest środowiskiem, w którym spotykają się różne dzieci, niektóre mają specjalne potrzeby żywieniowe i nie mogą spożywać konkretnych produktów. Dotyczy to m.in. maluchów uczulonych na laktozę, gluten czy też pojedyncze alergeny. Powinieneś poinformować o tym przedszkole, które jest zobowiązane zapewnić Twojemu dziecku posiłki zgodne z jego potrzebami. Przedszkole prywatne w Poznaniu – Przedszkole Kropkaserwuje swoim maluchom dania, które są przyrządzone specjalnie dla dzieci o takich wyjątkowych potrzebach. Na pewno jest to miejsce przyjazne dzieciom będących na restrykcyjnych dietach.

Higiena i atmosfera jedzenia

Dzieci w przedszkolu muszą mieć zapewnione najlepsze warunki do rozwoju dziecka, o czym pamięta przedszkole prywatne w Poznaniu, zwracając szczególną uwagę na przestrzeganie zasad higieny. Produkty, z których przygotowywane są posiłki, powinny pochodzić od sprawdzonych dostawców, najlepiej lokalnych. Warto zwrócić uwagę na to, na czym jedzą dzieci, czy nie są to naczynia plastikowe, a także jak nakrywane jest do stołu, czy środowisko, w którym maluchy jedzą, sprzyja ich dobremu samopoczuciu. Atmosfera przy jedzeniu jest ważna, szczególnie dla niejadków, których trzeba zachęcać do zjedzenia śniadania czy obiadu.

Twoje dziecko w przedszkolu spędza przynajmniej połowę dnia. To czas, kiedy jest pod opieką pedagogów i wychowawców. Powinieneś mieć wobec tego pewność, że ma zapewnione najlepsze warunki do rozwoju, również te żywieniowe.

Jak ponownie wykorzystać odpady?

0
Jak ponownie wykorzystać odpady?

Statystyczny Polak w 2016 r. wyprodukował 303 kg odpadów. To prawie o 20 kg więcej niż rok wcześniej. Statystyki jasno wskazują, że ilość produkowanych śmieci rośnie, a przecież założenia były zupełnie inne. Jak przekonuje i do czego dąży Unia Europejska, aż 50 proc. produkowanych śmieci można ponownie wykorzystać. To daje korzyści nie tylko dla środowiska, ale również dla finansów zarówno na poziomie jednostki, jak i całego państwa. Na czym może polegać nowe życie naszych śmieci?

Choć o recyklingu głośno mówi się od wielu lat, wprowadzane są ustawy i rozporządzenia normujące prawo dotyczące wywozu śmieci, które mają skłaniać, a jednocześnie zachęcać Polaków do segregacji śmieci, wciąż wielu z nich wyrzuca je bezmyślnie do jednego pojemnika. Nie liczymy się z tym, jak wygląda i na czym polega wywóz odpadów i nie mamy świadomości, że ten jeden gest sprawia, że szkodzimy środowisku naturalnemu, w którym przecież sami żyjemy – opowiada właściciel firmy wywożącej śmieci Klin z Warszawy.

Dane GUS za 2016 r. wykazały, że statystyczny Polak produkuje 303 kg odpadów rocznie. W 2015 r. było ich 283 kg, a to oznacza, że w ciągu roku produkcja śmieci w przypadku jednego obywatela wzrosła o 20 kg. Co prawda pod tym względem wypadamy znacznie lepiej niż Niemcy, gdzie na jednego mieszkańca przypada ponad 600 kg rocznie, ale tak naprawdę ważne jest nie to, ile śmieci produkujemy, ale jaką ich część ponownie wykorzystujemy. W Polsce jest to 26 proc., w Niemczech 64 proc. – te liczby najlepiej pokazują, że choć produkujemy mniej śmieci, to zdecydowanie gorzej sobie z nimi radzimy. Kluczem do sukcesu jest dobrze zorganizowany wywóz odpadów.

Jest to tym bardziej niepokojące, że recykling to oszczędności. Ponowne wykorzystanie odpadów pozwoli nam nie tylko ograniczyć wydatki w gospodarstwie domowym, ale i przyniesie realne zyski. Przede wszystkim jednak śmieci stanowią odnawialne źródło energii, które dla wielu państw może okazać się rozwiązaniem ich problemów i uniezależnienie się od innych krajów. Dobrze posegregowane odpady zamiast na wysypisko śmieci trafiają do spalarni, gdzie przetwarzane są na energię cieplną, która trafia do naszych kaloryferów lub biogaz. Tylko w samej Warszawie działa kilka takich zakładów, a w planach jest budowa kolejnych.

Najłatwiej jednak mechanizm recyklingu przedstawić na przykładzie opakowań wykonanych ze szkła, papieru i aluminium. Każdy z tych surowców w pełni nadaje się do ponownego wykorzystania. Przetwarzane są ponownie na opakowania lub produkty pochodne – np. odpady papierowe przerabiane są na tekturę lub papier toaletowy, z aluminium powstają garnki czy kosze na śmieci, a ze szkła kafle kuchenne czy izolacja ścienna. Wszystko to pozwala też ograniczyć eksploatację zasobów naturalnych.

Co ważne z odpadów można również pozyskać materiał na ubrania. Fundacja PlasticsEurope Polska w jednej ze swoich kampanii namawiała do recyklingu tworzyw sztucznych. Jako przykład podawała wykorzystanie butelek PET na bluzy z polaru, czy przetwarzanie plastikowych torebek na energię elektryczną – jedna torba pozwoli wyprodukować energię potrzebną na oświetlenie pokoju 60-watową żarówką przez 10 minut. Co ważne, fundacja zwraca uwagę na to, że przetwarzanie tworzyw sztucznych ma o wiele lepszy wpływ na środowisko niż ich składowanie.

Na tym jednak nie kończą się możliwości, jakie daje dobrze zorganizowany wywóz śmieci. Ten obejmuje również tak problematyczne odpady, jak gruz. – Remont czy rozbiórka naturalnie wiążą się z „produkcją” gruzu, z którym wielu z nas nie wie, co zrobić – wyjaśnia właściciel firmy Klin z Warszawy, zajmującej się gospodarką odpadami, w tym wywozem gruzu. Gruz możemy wykorzystać przede wszystkim w dalszych pracach budowlanych jako kruszywo do mieszanek betonowych. Ten materiał doskonale sprawdzi się również w ogrodzie. Możemy wykorzystać go do utwardzania ścieżek ogrodowych lub stworzenia skalniaka. Gruz sprawdzi się również jako materiał na studnię chłonną do odprowadzania deszczówki. Jeśli jednak nie znajdziemy dla niego zastosowania na własnym podwórku, możemy wywóz gruzu również powierzyć firmie budowlanej – gruz posłuży np. do utwardzania dróg, tworzenia fundamentów domów czy mostów. Dzisiaj odbiór gruzu zlecimy tylko jednym telefonem.

Te przykłady pokazują, że możliwości recyklingu są wręcz nieograniczone. Odpady okazują się bowiem nowym, uniwersalnym surowcem, który wykorzystać można na wielu polach działalności. A szkoda z niego nie skorzystać, skoro produkujemy go w takich ilościach.

Pożyczki ratalne online to realny przeciwnik kredytów

0

Kredyt – to słowo nas przeraża. Kredyt bowiem często oznacza dla nas zobowiązanie, które nakładamy na siebie na naprawdę wiele lat i z którego trudno nam jest się uwolnić. Czy jest to prawda? Czy dysponujemy jakimiś alternatywnymi rozwiązaniami? W skrócie – co zrobić, kiedy potrzebujemy dodatkowego zastrzyku gotówki? O tym wszystkim powie nam poniższy artykuł.

Profesjonalne serwisy = pewne źródło informacji

Na początku trzeba jednak podkreślić, że tu zostanie tylko zarysowany mniej więcej problem. Aby zdobyć wiele rzetelnych informacji, warto skorzystać z takich serwisów jak www.get-money.pl/aktualności/banki/chwilówka-szybka-pożyczka-szybka-wypłata-w-15-minut. Dlaczego? Otóż tam znajdują się profesjonalne artykuły, w których specjaliści wypowiadają się, jak brać pożyczki, na co uważać biorąc kredyty itd. Warto zawsze się z tym zapoznać.

Specyfika dla kredytów

Wracając jednak do tematu artykułu – czym charakteryzują się kredyty? Otóż rzeczywiście najczęściej czas ich spłaty jest dość długi. Ponadto sumy, na które je bierzemy raczej są większe niż mniejsze. Dodatkowo w przypadku kredytów zmuszeni jesteśmy spełnić naprawdę wiele formalności, aby je dostać. Generalnie kredyty wydają się być korzystnym rozwiązaniem, jednak w przypadku naprawdę dużych inwestycji, jak zakup domu itp.

Pożyczki – alternatywa dla kredytów

Jeśli jednak nie podejmujemy aż tak drastycznych inwestycji, warto zastanowić się nad możliwościami, jakie niosą ze sobą pożyczki ratalne online. Przede wszystkim – można tu także wziąć nieco większą sumę. Ponadto nie musimy w tym przypadku załatwiać tak wielu spraw, borykać się z urzędami itp. Trzeba jeszcze zdecydowanie podkreślić, że pożyczka online w ogóle jest bardzo wygodnym rozwiązaniem. Nie musimy stać w kolejkach, kłócić się z doradcami, załatwiać wielu rzeczy. Wystarczy, że usiądziemy wygodnie przed komputerem i tyle!

Uwaga na oszustów

Jak zatem widać, pożyczki ratalne stanowią całkiem ciekawią alternatywę dla kredytów. Pamiętajmy jednak o jednym. Otóż wiadomo jednak, że XXI wiek to era wszelkich internetowych oszustów. Możemy na nich natrafić zarówno podczas załatwiania kredytu, jak i pożyczki, zatem miejmy się na baczności!

Czym są czujki udarowe?

0

Czujki udarowe to jeden ze sposobów, aby zabezpieczyć mieszkanie, dom lub posesję przed intruzami. Stanowią element systemu antywłamaniowego i mają na celu wykrywać wstrząsy podczas ingerowania w strukturę budynku. Obudowanie budynku systemem antywłamaniowym pozwala na szybką reakcję w przypadku włamania.

Najlepsze kierunki studiów dla humanistów

0

Istnieje błędne przekonanie, że osoba, która nie ma tzw. „umysłu ścisłego”, nie znajdzie dobrze płatnej pracy. Uczniowie, którzy lepiej radzą sobie z językiem polskim niż matematyką, obawiają się w związku z tym o swoją przyszłość. Prawda jest jednak taka, że obecnie na rynku pracy można znaleźć coraz więcej ofert skierowanych właśnie do humanistów. Wystarczy wiedzieć, który kierunek studiów wybrać.

ZOBACZ TEŻ