Błędy popełniane na szkoleniach BHP

0
Błędy popełniane na szkoleniach BHP

Nie jest łatwo przygotować dobre szkolenie BHP, a będąc pracodawcą, nietrudno wejść na minę i o jego przygotowanie poprosić kogoś, kto nie wie, jak zrobić to dobrze. Oto więc krótki poradnik – dla przygotowujących: czego nie robić, a dla zamawiających: o co warto dopytywać.

Szablony, szablony, wszędzie szablony

Owszem, każde szkolenie będzie miało jakieś treści ogólne, które pojawią się zawsze, absolutnie zawsze. Albo są wymagane prawem, albo z jakiegoś powodu są na tyle istotne, że po prostu należy je powtórzyć. Jednak nie trzeba tego robić w taki sam sposób. Najgorsze, co może się przytrafić, to szkolenie BHP skierowane na przykład do spawaczy, które jest opracowane według tego schematu, co dla pracowników zajmujących się wywozem odpadów medycznych. Nawet jeśli treści będą różne (a w tym przypadku zdecydowanie powinny), to ani sposób ich przekazywania, ani wartości poszczególnych informacji nie będą takie same, a zatem i szablon powinien być inny – instruktorzy z renomowanej firmy Ekofit.pl radzą, by w ogóle zrezygnować z szablonów i szkolenia zawsze pisać od zera.

Forma? Wykład. Wystarczy

Wykład nie jest formą szkolenia. To klasa sama dla siebie, ale w tym przypadku nie jest to komplementem. BHP wykładane jako nudna prelekcja absolutnie nie przejdzie. Nie ma znaczenia, czy będzie to kwadrans, czy przegadane dwie godziny: od samego gadania, często jeszcze tonem znudzonego wieszcza, niczego nie nauczył się absolutnie nikt. BHP w wielu firmach jest na tyle pasjonujące, że atrakcyjna prezentacja, a nawet trochę ćwiczeń i form wymiany poglądów będzie jak najbardziej na miejscu. Nadal jest przed tym jakiś opór, ale on znika – znika wśród przedsiębiorców jako grupy, ale znika też szybko na konkretnym szkoleniu, kiedy słuchacze dowiadują się, że mają coś do powiedzenia i że od nich coś zależy.

Niewłaściwe rozłożenie akcentów

Każde szkolenie jest inne i trochę inne jego elementy trzeba akcentować. W korporacji najczęściej więcej czasu poświęci się na przykład ogólnym zasadom BHP przy komputerze, ale już w firmie produkcyjnej, gdzie poszczególne stanowiska różnią się od siebie zdecydowanie bardziej, akcent powinien być położony na szkolenie stanowiskowe – masa praktycznych uwag dotyczących organizacji pracy i bezpieczeństwa na różnych stanowiskach może naprawdę przynieść lepszy efekt. To oczywiście pod warunkiem, że nie będzie to forma szablonowego powtarzania: ubierz kas, ubierz rękawice, ubierz gogle.

Przykład uczy najwięcej

Szkolenie BHP bez przykładów jest bezwartościowe. Te zasady nie są tworzone ad hoc, tylko stanowią odpowiedź na konkretne zagrożenia i jeśli tego się nie udowodni, to cały wysiłek na nic. Nikt nie będzie skupiał się na wiedzy, z której użyteczności nie zdaje sobie sprawy. Przykłady są więc podstawą każdego dobrego szkolenia. Dodać wypada, że dobrze dobrane przykłady: niekoniecznie przerysowane, ale na pewno przemawiające do wyobraźni, a takich historia każdego zawodu zna naprawdę setki.

Jak napisać i obronić pracę licencjacką

0
Jak napisać i obronić pracę licencjacką

Nie każdy student czy uczeń ma tę samą łatwość w dobieraniu argumentacji dla własnych celów merytorycznych czy też logicznego i przejrzystego prezentowania kolejnych punktów jakiegoś zagadnienia. Nie każdy również posiada własne silne zainteresowania, które pozwalają na łatwe i szybkie określenie najbardziej adekwatnego tematu czy tytułu pracy dyplomowej. Dla wszystkich tych, którzy pomimo dobrych ocen końcoworocznych i zdawanych egzaminów na sesjach nie czują się komfortowo z tworzeniem od podstaw własnej pracy naukowej, Internet niesie dzisiaj mnóstwo pomocy i podpowiedzi.

Ile musimy poświęcić czasu na naukę języka angielskiego?

0
Ile musimy poświęcić czasu na naukę języka angielskiego?

Nauka języka obcego to wymagająca oraz czasochłonna czynność dla wielu osób. Poprawne posługiwanie się angielskim wymaga od nas dużo ciężkiej, ale z pewnością owocnej pracy. Wszystko zależy od predyspozycji danej osoby, jej tempa pracy oraz chęci do systematycznej nauki. Ile tak naprawdę potrzeba nam czasu na naukę języka angielskiego?

Pielęgniarstwo – studia dla Ciebie!

0
Pielęgniarstwo studia dla Ciebie!

Młody człowiek przed wybraniem życiowej, zawodowej drogi zwykle nie jest pewien swojego wyboru i rozważa kilka opcji. Jeśli interesujesz się medycyną, nauką, chemią i biologią, a jednocześnie jesteś osobą zaangażowaną, empatyczną i lubisz pracować z ludźmi, rozważ studia pielęgniarskie. Dla kogo jeszcze polecane są studia pielęgniarskie? Dla osób chcących zdobywać nowe doświadczenia i usystematyzować dotychczasową wiedzę, te osoby, zwykle już aktywne zawodowo od lat mają możliwość studiowania w trybie zaocznym.

Charakterystyka kierunku zaoczne pielęgniarstwo

W zależności od uczelni, na jakiej zdecydujesz się podjąć studia, ich tok może wyglądać odrobinę inaczej. Od wielu lat studia pielęgniarskie są studiami realizowanymi w trybie niejednolitym. Oznacza to, że pierwszym krokiem w budowaniu zaplecza wiedzy i umiejętności praktycznych są studia licencjackie, trwające 3 lata. Następnie wykształcenie można uzupełnić 2-letnim programem magisterskim, co otwiera drogę do menadżerskich szczebli kariery, także w obszarach wykraczających poza opiekę nad pacjentem np. badania kliniczne, działy badań i rozwoju, farmacja, kosmetologia, nauka.  

Pielęgniarstwo – jakich przedmiotów się spodziewać?

Kierunek, jakim jest pielęgniarstwo to studia, na których spotkasz się z przedmiotami ogólnymi i naukowymi np. matematyką, chemią, biofizyką, metodologią badań naukowych, być może będziesz miał szansę uczestniczyć w zajęciach dla przyszłych pedagogów oraz w etyce i bioetyce, które są filarem zawodu. Dodatkowo już od pierwszego roku kierunku, jakim jest pielęgniarstwo zaoczne weźmiesz udział w zajęciach przygotowujących do zawodu – z dziedzin medycyny podstawowej opieki zdrowotnej, specjalistycznej, opieki nad osobami starszymi, dziećmi, farmakologii, propedeutyki medycyny, fizjologii i innych.

Pielęgniarstwo studia zaoczne – co to znaczy

Studia w trybie zaocznym dedykowane są osobom aktywnym zawodowo zarówno w branży jak i poza nią. Zajęcia odbywają się w weekendy. W zależności od długości studiów i uczelni z którą zwiążesz się umową zjazdy mogą odbywać się w każdy weekend lub rzadziej. Dzięki temu możliwe jest efektywne łączenie pracy zawodowej, życia prywatnego i studiowania. 

Pielęgniarstwo studia zaoczne dają takie same kwalifikacje i wiedzę jak ukończenie kierunku w trybie stacjonarnym. Jedyną różnicą jest czas trwania zajęć, z uwagi na mniejszą w miesiącu liczbę dni wykładowych i ćwiczeniowych zajęcia trwają zwykle przez cały dzień. 

Po ukończeniu poszczególnych bloków zajęć konieczne jest odbycie praktyk.  

Triki, które przyspieszą działanie systemu operacyjnego komputera

0
Triki, które przyspieszą działanie systemu operacyjnego komputera

Czasem komputer przestaje płynnie działać, choć nie został uszkodzony. Winę może ponosić system operacyjny, wirusy, a także programy i ich pozostałości. Warto co jakiś czas przeglądać zawartość laptopa, by poprawić jego wydajność.

Szkolenia dla pracowników – gwarancja lepszego funkcjonowania przedsiębiorstwa

0
Szkolenia dla pracowników – gwarancja lepszego funkcjonowania przedsiębiorstwa

Firma, której celem jest osiąganie znaczących zysków, nie tylko musi wykazać się właściwym zarządzaniem i używaniem właściwych zabiegów marketingowych. Ważne jest również dbanie i szkolenie swoich pracowników. Lepszym rozwiązanie jest umożliwienie osobom podnoszenie kwalifikacji i rozwoju niż zatrudnianie nowych kandydatów, albo tworzenie dodatkowych stanowisk pracy. Rynek szkoleń rozwija się obecnie bardzo dobrze. Wiele firm proponuje wysokiej jakości wykłady i warsztaty, pełne ogromnej ilości wiedzy. Warto zastanowić się nad organizacją szkoleń i kursów dla pracowników, bo są one inwestycją, która zwróci się w przyszłości.

Kursy językowe

Doskonałym pomysłem jest udział pracowników w kursach językowych. Dzięki takiej wiedzy przed firmą otwierają się nowe możliwości współpracy biznesowej. Zamiast zatrudniać nowe osoby do kontaktów z klientami zagranicznymi, takie obowiązki można z powodzeniem powierzyć pracownikom, którzy ukończyli kurs i zdobyli odpowiednie kwalifikacje. Nie trzeba decydować się na lekcje w stacjonarnej placówce. Obecnie bardzo popularne są platformy e-learningowe, z których pracownik może korzystać w każdej wolnej chwili. Daje to możliwość swobodnej nauki nawet podczas jazdy autobusem. Poza tym, nauka języków obcych jest dziś niezwykle ważna, możliwość udziału pracownika w kursie pozwala mu poprawić kompetencje językowe, a nowe umiejętności będzie mógł wykorzystywać w codziennym życiu. Taki kurs jest więc dla pracownika niejako wyróżnieniem i motywacją do dalszej pracy.

Szkolenia z projektów unijnych i zamówień publicznych

Określone firmy zobligowane są do przeprowadzania i nadzorowania prawidłowości przebiegu projektów unijnych, albo zamówień publicznych. Jest to niełatwe zadanie, bo reguły postępowania są ściśle określone przez szereg przepisów. Dlatego dla pracowników, których zadaniem jest zajmowanie się tego typu projektami świetnym przygotowaniem do wykonywanych zadań są szkolenia z danego zagadnienia. Szeroki wybór warsztatów i spotkań posiada firma: https://www.szkolenia-semper.pl/szkolenia-warszawa, która proponuje kursy i szkolenia w wielu miastach Polski.

Szkolenia z samorozwoju i kompetencji miękkich

Dla wielu pracowników bardzo dobrym pomysłem są szkolenia z zakresu samorozwoju. Przykładowo, osoby mające bezpośredni kontakt z klientem muszą być przekonywujące, pewne siebie i wzbudzać zaufanie. Pracownicy, którzy mają z tym problem, w krótkim czasie mogą nadrobić braki i zdobyć wiele nowych informacji. Niezwykle istotna jest również komunikacja w przedsiębiorstwie. Niejednokrotnie jest tak, że mimo doskonałej organizacji czy kampanii reklamowej firma nie osiąga zamierzonych celów. Może się tak zdarzyć, że to właśnie zła komunikacja między pracownikami opóźnia wykonanie projektu. Warto wtedy popracować nad tym aspektem, by wysokiej klasy specjaliści bez problemu formułowali w słowa myśli, które chcą przekazać.

Zakres szkoleń, które pomagają w podnoszeniu kwalifikacji jest ogromny. Ważne, by w razie potrzeby z nich korzystać, bo warto posłuchać specjalisty, który przekaże nam najważniejszą wiedzę z konkretnego tematu.   

Dlaczego warto wybrać się na szkolenie z zamówień publicznych?

0
Dlaczego warto wybrać się na szkolenie z zamówień publicznych?

Współczesny rynek pracy rozwija się w rekordowym tempie – pojawiają się nowe zawody, a inne znikają. Z tego powodu warto się szkolić i zdobywać nowe umiejętności. Dzięki temu nie wypadniemy z obiegu i bez problemu przystosujemy się do zmieniających się oczekiwań. Jednym z typów kursów, które warto wziąć pod uwagę są szkolenia z zamówień publicznych. Co warto wiedzieć na ich temat?

Czym właściwie są zamówienia publiczne?

Zaczniemy od dokładnego wyjaśnienia, czym są zamówienia publicznego, aby nie pojawiły się żadne wątpliwości. Jest to element finansów publicznych, który obejmuje szczegółowe rozwiązania dotyczące procedur wydatkowania środków publicznych. Zasady udzielania zamówień publicznych są dokładnie sprecyzowane w ustawie, więc warto dokładnie znać jej treść. Natomiast podmiotami, które mogą ich udzielać są państwo, jednostki samorządu terytorialnego oraz podmioty prawa publicznego. Warto też pamiętać, że występują trzy kategorie zamówień publicznych: roboty budowlane, dostawy oraz usługi.

Jak wybrać odpowiednie szkolenie z zamówień publicznych?

Wybór właściwego szkolenia to podstawa! Firmy szkoleniowe oferują różne rodzaje kursów z tego zakresu. Dlatego warto dobrze przemyśleć nasz wybór, zanim zdecydujemy się na konkretne zajęcia. Na https://www.apexnet.com.pl/ można znaleźć kursy dla osób z różnych branż oraz na odmiennych etapach kształcenia. Na początku warto więc ustalić, z jakiej branży szkolenia będą nam potrzebne. Częto możemy potrzebować wiedzy nie tylko z dziedziny, którą się zajmujemy, ale też z innych jej pokrewnych, a także tych wpływających na nią. Powinniśmy także określić, jaki jest zakres naszej wiedzy oraz w jakim zakresie powinniśmy ją uzupełnić. Ten etap bardzo ułatwi nam poszukiwania właściwego kursu. Dzięki tej analizie z pewnością wybierzemy odpowiednie szkolenie i uzupełnimy nasze braki.

Czego możemy nauczyć się na szkoleniach z zamówień publicznych?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ wszystko zależy od szkolenia, które wybierzemy. Wszystkie tego typu kursy dotyczą zamówień publicznych, ale dotyczą odmiennych sektorów oraz podejmowanych działań. Część z nich ułatwi nam prawidłowe przygotowanie umowy, inne pomogą przygotować się do przetargu. Są też takie kursy, które przekazują kompleksową wiedzę, ale z reguły trwają dłużej i są droższe. Dlatego bardzo ważny jest odpowiedni wybór kursu i analiza naszej wiedzy, o której już wspomnieliśmy. Są też szkolenia, które pomogą nam odnaleźć się wprowadzanych przepisach, a także dotyczące ochrony własności intelektualnej. Podsumowując kursy z zamówień publicznych dotyczą różnych aspektów związanych z tą dziedziną i pomogą nam prawidłowo przeprowadzić działania związane z tą sferą. Dzięki nim nie popełnimy żadnych błędów, gdy będziemy startować w przetargach, co będzie naszą przepustką do sukcesu. 

W dobie telefonów komórkowych, czyli po co nam komunikacja

0
W dobie telefonów komórkowych, czyli po co nam komunikacja

Telefony komórkowe posiadają już chyba wszyscy. Coraz częściej możemy spotkać na ulicy starszą osobę, która prowadzi ożywioną konwersację telefoniczną, a także małe dzieci, które wpatrują się jak zaczarowane w ekran. I oczywiście ma to swoje złe i dobre strony. Jakie?

Jak najtaniej kupować podręczniki akademickie? Zobacz i zacznij oszczędzać!

0
Jak najtaniej kupować podręczniki akademickie? Zobacz i zacznij oszczędzać!

Podręczniki akademickie to jeden z rodzaju wydatków, które studentom często spędzają sen z powiek. O wiele prościej jest bowiem wydać pieniądze na studenckie rozrywki niż zaopatrzyć naukową biblioteczkę. Przed Tobą książkowe zakupy na studiach? Zobacz, jak zaoszczędzić!

Pokochaj księgarnie internetowe

Internetowe zakupy książkowe to, w przypadku podręczników akademickich, bardzo często klucz do sukcesu. Ceny w tradycyjnych księgarniach mogą Cię bowiem przyprawić o zawrót głowy. O wiele bardziej korzystne dla Twojego portfela są zakupy w księgarniach internetowych, gdzie dochodzi także kwestia wygody! Przejrzyj ofertę na stronie https://www.profit24.pl/. Znajdziesz tam podręczniki w wielu kategoriach, także książki językowe. Niskie ceny na pewno przypadną Ci do gustu! Zanim dokonasz zakupu spróbuj także porównać ceny w kilku miejscach. Możesz to zrobić za pomocą porównywarki internetowej bądź poprzez solidny research w internecie. Do dzieła!

Doceń antykwariaty

Podczas zakupów książkowych bardzo często zapominamy o sklepach z duszą, czyli antykwariatach. Jeśli potrzebujesz topowych podręczników akademickich, z których kształcą się pokolenia studentów, na pewno znajdziesz w tego typu miejscach interesujące Cię tytuły. Pozytywnie zaskoczą Cię bez wątpienia ceny. 

Możesz skorzystać z:

  • internetowych antykwariatów,
  • księgarni z książkami używanymi,
  • typowych antykwariatów z duszą, gdzie na półkach czekają książkowe skarby.

Przeproś się z uczelnianą biblioteką

Należysz do tego typu studentów, którzy odwiedzają uczelnianą bibliotekę dopiero podczas pisania pracy dyplomowej? Przełam się i doceń jej potencjał o wiele wcześniej. Co prawda nie jest to zakup książki, ale jej wypożyczenie również może być swego rodzaju sposobem na oszczędność. Skorzystaj z internetowych katalogów w danej bibliotece i od razu sprawdź, czy w jej zasobach jest interesująca Cię pozycja naukowa. Pamiętaj tylko, że pożyczana książka nie jest Twoją własnością i konieczne będzie oddanie jej w określonym terminie. Jeśli stracisz do tego głowę, naliczana będzie kara, co wygeneruje niepotrzebne koszty!

Papier już nie wystarcza – bazy wiedzy w księgarniach internetowych

0
Papier już nie wystarcza – bazy wiedzy w księgarniach internetowych

Papierowe wydania czasopism naukowych zajmują wiele miejsca, a samo korzystanie z takich wydań bywa technicznie uciążliwe, jeśli pracuje się nad własnym artykułem na komputerze. Dostęp online jest więc często podstawowym wymogiem – wszystkie najnowsze informacje z danej dziedziny wiedzy powinny być dostępne z każdego miejsca na ziemi.

Bazy danych wydawnictw

Problem z dostępem do materiałów internetowych polega na tym, że archiwa poszczególnych tytułów są dość kosztowne, a trzeba mieć dostęp do większej ich ilości, by móc swobodnie przeszukiwać źródła i wybierać dane. Dlatego powstały bazy publikacje takie jak JSTOR. Tu przechowuje się bazę prawie 2500 tytułów dotyczących około 60 dziedzin. Dostęp do takiej bazy jest niezbędny praktycznie dla każdej jednostki badawczej i uniwersytetu. Jest to po prostu ekonomicznie uzasadniona alternatywa dla wykupowania dostępów do archiwów kilkudziesięciu pojedynczych tytułów.

Opłaty za dostęp do baz czasopism

Uzyskanie dostępu do archiwów nie jest trudne, ale bywa kosztowne. Ponieważ polityka niektórych administratorów nastręcza problemów, w uzyskaniu odpowiednich dokumentów pomagają niektóre specjalistyczne księgarnie internetowe. One też, czego przykładem jest https://www.abe.pl/, biorą na siebie trud prostego porównywania wielu różnych baz. Jest ich bowiem – przynajmniej tych liczących się – kilkanaście, z czego kilka budzi szczególne duże zainteresowanie. Poszczególne bazy jednak różnią się między sobą objętością, cennikami, polityką udostępniania czy nawet dziedzinami, jakich w głównej mierze dotyczą ich zbiory. Przekopanie się przez dokumentację administratorów nie jest proste, dlatego w kontakcie z doradcami księgarni można przynajmniej w miarę łatwo – jeśli nie wybrać właściwą bazę – wykluczyć te najmniej przydatne w danej jednostce.

Dlaczego księgarnie biorą w tym udział?

Księgarnia nie ma żadnych zysków z tego, że podpowie rosnącej uczelni, z jakiej bazy warto skorzystać. O udzielaniu takiego wsparcia decydują głównie względy wizerunkowe. Często jest to też w pewnym sensie „efekt uboczny” zainteresowania niszą ekonomiczną – pracownicy księgarń naukowych często równie dobrze, co pracownicy akademiccy, orientują się w wydawnictwach specjalistycznych. Nie tylko znają ich tytuły, ale także wiedzą, jaka jest ich dominująca tematyka, linia wydawnicza, polityka publikacji. W związku z tym są w stanie z dość dużą łatwością zasugerować odpowiedni wybór – kompromis między akceptowalną ceną a dużą atrakcyjnością dla odbiorców. I z takich porad warto korzystać, ponieważ materiały własne przygotowane przez administratorów mogą mieć charakter reklamowy, ale zdarza się też, że nie są w pełni aktualne

ZOBACZ TEŻ