Grafika komputerowa – kierunek dla nowoczesnych i kreatywnych

0
Grafika komputerowa – kierunek dla nowoczesnych i kreatywnych

Na każdym kroku otaczają nas materiały wizualne: billboardy, logotypy, ulotki, prezentacje i wiele innych. Codziennie powstają ich miliony, a każdy z nich jest tworzony przez specjalistę od grafiki komputerowej. To zajęcie, które daje wiele możliwości zatrudnienia oraz szansę na atrakcyjne zarobki. Grafiki komputerowej można nauczyć się na rocznym kursie kwalifikacyjnym. Jak wygląda nauka dla dorosłych? Czego mogą spodziewać się słuchacze w toku edukacji?

Grafika komputerowa – nauka dla starszych i młodszych

Kursy jednoroczne to opcja zarówno dla tych, którzy niedawno skończyli szkołę średnią i chcą zdobyć konkretne kompetencje, ale nie tylko. To także placówka, która oferuje naukę dla osób, które mają już za sobą pewne doświadczenie zawodowe, ale np. chcieliby poszerzyć swoje kompetencje, przekwalifikować się lub po prostu rozwinąć zainteresowania. Grafika komputerowa to idealny kierunek dla wszystkich, którzy posiadają zmysł plastyczny, a przy tym obsługa programów graficznych przychodzi im bardzo łatwo. Ważną cechą przedstawicieli tej profesji jest także umiejętność negocjacji i kompetencje społeczne, które przydadzą się szczególnie podczas rozmów z klientami.

Nauka dla dorosłych – kształcenie jednoroczne

Gdzie można się kształcić, żeby zostać grafikiem komputerowym? W szkole Żak: https://zak.edu.pl/oferta-edukacyjna/ksztalcenie-jednoroczne/grafika-komputerowa. Nauka trwa rok i odbywa się w systemie zaocznym, dzięki czemu można ją pogodzić z obecną pracą lub innego rodzaju zobowiązaniami. W toku nauki, oprócz zdobycia niezbędnej wiedzy i umiejętności potrzebnych do wykonywania zawodu, słuchacze będą mieli szansę rozwinąć swoją wyobraźnię plastyczną, a także poszerzyć kompetencje z zakresu projektowania grafiki komputerowej. Absolwenci tego kierunki będą mogli znaleźć pracę w agencjach reklamowych i marketingowych oraz działach PR i reklamy najróżniejszych firm.

Czego możesz nauczyć się na kierunku grafika komputerowa?

Osoby, które zdecydują się na edukację na kierunku grafika komputerowa, dowiedzą się, w jaki sposób projektować grafikę za pomocą graficznych programów komputerowych oraz jak później ja przetwarzać – przygotować do druku czy zmienić na potrzeby publikacji w sieci lub prasie. Uczniowie poznają również tajniki montażu filmowego i cyfrowej animacji. Jakie przedmioty mogą pojawić się w programie nauczania?

 • multimedialne aspekty pracy twórczej
 • narzędzia pracy grafika komputerowego i ich użytkowanie
 • podstawy projektowania graficznego
 • pracownia grafiki komputerowej
 • psychologia z elementami komunikacji społecznej
 • teoretyczne podstawy fotografii cyfrowej
 • wybrane zagadnienia estetyki
 • historia grafiki
 • montaż filmowy i animacja cyfrowa
 • ergonomia i BHP w pracy z komputerem

Grafik komputerowy – gdzie znajdzie pracę?

Absolwent kierunku grafika komputerowa, może pracować na własny rachunek lub zatrudnić się w konkretnej firmie. Graficy komputerowi mają szerokie spektrum możliwości zawodowych. Mogą szukać pracy w agencjach reklamowych, biurach projektowych, studiach designerskich, studiach graficznych oraz firmach, w których funkcjonują działy PR, reklamy lub marketingu.

Artykuł sponsorowany.

Czym się zajmuje operator CNC?

0
Czym się zajmuje operator CNC?

Obecnie obróbka CNC ma tak szerokie zastosowanie, że ciężko wyobrazić sobie pracę bez jej obecności. Właśnie z tego powodu rośnie zapotrzebowanie na specjalistów z tej dziedziny. Dobry kandydat na to stanowisko powinien charakteryzować się dobrą wiedzą w zakresie frezarek CNC i musi on posiadać odpowiednie kwalifikacje. Zobaczmy, jakiego typu wiedza jest konieczna i skąd zdobyć odpowiednie doświadczenie i kwalifikacje, aby móc pracować w tym zawodzie.

CNC- podstawy

Na czym polegają mechanizmy funkcjonowania klasycznej maszyny CNC? Jest to układ sterowania numerycznego. Działa on na bazie minikomputera o konkretnym zaprogramowaniu. CNC sprawdza się w obróbce płaszczyzn, przy której obowiązkowa jest precyzja na najwyższym poziomie. Podstawowymi zadaniami maszyn CNC jest frezowanie, wiercenie, toczenie itp.

Kwalifikacje operatora CNC

Ważnym aspektem wiedzy o maszynach CNC jest umiejętność ich wykorzystywania. Każdy kandydat na operatora CNC powinien swobodnie posługiwać się maszyną i mieć szeroką wiedzę merytoryczną w tej dziedzinie, do której zalicza się umiejętność wyboru potrzebnych tworzyw, programowanie i serwisowanie urządzenia, oraz koordynowanie od początku do końca procesu obróbki. Ważnym jest umiejętność analizowania zużycia maszyn wraz z narzędziami, opracowywania technologicznego obróbki opartych na projektach i detalach i modyfikacji programów. Darmowy kurs na operatora CNC dostępny jest w serwisie EBMiA Wiedza – https://www.ebmia.pl/wiedza/porady/budowa-i-sterowanie-maszyn-cnc/podstawy-obrobki-cnc-dla-operatorow-cz-1/

Wykształcenie

Aktualnie można znaleźć kursy, który umożliwiają osobom zainteresowanym tym zawodem zdobyć odpowiednie kwalifikacje do pracy. Poza kursami podstawowymi możemy brać udział w kursach specjalistycznych, które pomogą poszerzyć horyzonty i na bieżąco poszerzać swoją wiedzę i podnosić kwalifikacje. Tematyką takich kursów może być obsługa frezarki, lub tokarki. Cena takiego kursu zaczyna się od 2000 zł, a zamyka się mniej więcej przy 3000 zł. Koszt kursu zależny jest od placówki, jej lokalizacji i zakresu przerabianego materiału.

Artykuł przygotował sklep EBMiA.pl oferujący części do maszyn CNC i automatyki przemysłowej jak różnego typu przekaźniki i styczniki – https://www.ebmia.pl/automatyka-przekazniki-styczniki-c-197_1023.html

EBMiA.pl

Czym są serwery dedykowane i jak działają strony WWW?

0
Czym są serwery dedykowane i jak działają strony WWW?

Aby zaistnieć w Internecie, potrzeba pomysłu i wytrwałości. Jeśli tych dwóch rzeczy Ci nie brakuje, to pomyśl nad stworzeniem własnej strony internetowej z wykorzystaniem serwera dedykowanego bądź serwera WWW. Dzięki nim otworzysz się na cały świat i zdobędziesz odbiorców w każdym zakątku Ziemi.

Kurs programowania w Warszawie – korzyści nauki w szkole programowania

0
Kurs programowania w Warszawie - korzyści nauki w szkole programowania

Programowanie to pieniądze i wolność w wykonywaniu zawodu. Będąc programistą, sami decydujemy, dla kogo chcemy pracować i w jakich projektach brać udział. Nauka programowania wcale nie musi być trudna. Warto rozpocząć ją w szkole programowania.

Tłumaczenia konsekutywne – ćwiczenia, które doskonale Cię do nich przygotują

0
napis “translate”

Tłumaczenie konsekutywne to nie lada wyzwanie dla tłumacza, zwłaszcza takiego, który stawia dopiero swoje pierwsze kroki. Wymaga nie tylko doskonałej znajomości języka obcego, ale także skupienia, podzielności uwagi i pewnego doświadczenia. Bez względu na to czy decydujesz się na tłumaczenia w języku niemieckim czy angielskim, cały proces wygląda tak samo. Możesz skorzystać z ćwiczeń, dzięki którym wyćwiczysz tę umiejętność. Jak więc się przygotować? Jakie ćwiczenia wykonywać i jak często? Oto wszystko, co powinieneś wiedzieć na ten temat.

Czym jest tłumaczenie symultaniczne?

Aby lepiej zrozumieć sens ćwiczeń, warto najpierw zdefiniować pojęcie tłumaczenia konsekutywnego. Jest to rodzaj tłumaczenia ustnego, w którym tłumacz rozpoczyna tłumaczenie tekstu wygłoszonego przez prelegenta dopiero wtedy, gdy ten zakończy swoją wypowiedź. Przemówienie zwykle jest dzielone na części, a tłumacz stoi obok mówcy, słucha jego wypowiedzi i, jeśli jest taka konieczność, robi notatki. Gdy mówca skończy wypowiedź, tłumaczy ją i wygłasza w języku docelowym.

Na czym polega trudność?

Przede wszystkim główna trudność tkwi w długości tekstu – zdarza się, że prelegent przemawia nawet przez kilka minut bez przerwy. Rolą tłumacza jest zapamiętać lub zanotować całą wypowiedź i wyselekcjonować z niej najważniejsze informacje. Wymaga więc umiejętności koncentracji na wykonywanej czynności oraz podzielności uwagi. Nad tymi cechami można z powodzeniem pracować dzięki odpowiednim ćwiczeniom.

Ćwiczenia pamięci

Bez względu na to jaki język wybierzesz i czy będą to tłumaczenia niemieckie, czy angielskie, dobra pamięć to prawdopodobnie  najważniejsza cecha tłumacza. Ćwiczenie pamięci warto więc wykonywać codziennie, ale nie musi być ono ściśle tłumaczeniowym ćwiczeniem.

Jedną z technik, których używają tłumacze w celu wyćwiczenia swojej pamięci, jest zabawa w łańcuszek skojarzeniowy. Należy przygotować sobie listę słów, najlepiej w żaden sposób niezwiązanych ze sobą i ułożyć z nich historyjkę, próbując każde kolejne słowo w jakiś sposób powiązać z poprzednim. Jeśli dodatkowo “zobaczymy” tę historię oczyma wyobraźni, jeszcze łatwiej zapamiętamy poszczególne słowa.

Powtarzaj zdania od tyłu

Zacznij od prostych zdań, na przykład “za godzinę skończę pracę” i powtarzaj je od tyłu – “pracę skończę godzinę za”. Choć może się to wydawać zabawne, a nawet absurdalne, ułatwi Ci dokładne zapamiętanie informacji i późniejsze odtworzenie jej. W miarę upływu czasu zauważysz, że proste zdania powtarzasz z coraz większą łatwością – rozpocznij wtedy ćwiczenia trudniejsze, dodając do zdań kolejne wyrazy. Ćwicz codziennie, przy każdej nadarzającej się okazji – w pracy, na spacerze i na zakupach. Zobaczysz, jak szybko dojdziesz do wprawy.

konsekwentna nauka

Wykorzystaj haki pamięciowe

Tłumaczenie ustne stanie się prostsze także wtedy, gdy wykorzystasz znaną i szeroko wykorzystywaną technikę haków pamięciowych. O co w niej chodzi? Metoda ta bazuje na wykorzystaniu słów – kluczy, które stają się hasłami mającymi wywołać określone skojarzenia. Do jej zalet należy fakt, iż pozwala nauczyć się przyswajania wiedzy w uporządkowany sposób.

Hakami, na których “zawiesisz” swoje skojarzenia, powinny być elementy, które dobrze znasz – na przykład części ciała. Ważne, aby były ułożone w konkretnej kolejności, np. od góry do dołu. Zapamiętaj je dobrze, aby móc dopasować do nich kolejne informacje do zapamiętania. Choć brzmi to dość karkołomnie, to jednak tworzy schemat, dzięki któremu zapamiętasz wszystkie potrzebne elementy przemówienia.

Ćwiczenia językowe

O nich także nie możesz zapomnieć. W przypadku tłumaczeń ustnych szczególnie istotne jest, aby płynnie “przeskakiwać” z jednego języka na drugi, lecz umiejętność ta wymaga oczywiście wprawy i ćwiczeń. Możesz więc rozmawiać ze znajomymi mówiąc do nich w języku obcym podczas gdy oni będą mówili w języku polskim lub na odwrót.

Najważniejsza jest regularność ćwiczeń

Pamiętaj, że ćwiczyć należy codziennie – tylko wtedy masz szansę wytrenować swoją pamięć. Rób to choćby po kilka minut dziennie przy wykonywaniu codziennych czynności. Szybko zauważysz, że wykonujesz te ćwiczenia mimochodem, automatycznie. A wtedy zauważysz ich pozytywne skutki i ułatwisz sobie pracę.

W pracy tłumacza czy tłumacza przysięgłego, który podejmuje się tłumaczenia symultanicznego, liczy się doskonała znajomość języków ojczystego i obcego. Ale nawet perfekcyjnie znając język, np. angielski, nie odniesiesz dobrych efektów, jeśli będziesz zapominał o czym przed chwilą mówił orator. Dlatego ćwicz swoją pamięć – przypomina ona nieco mięsień. Gdy nie jest używana, zaczyna odmawiać posłuszeństwa.

Niezwykłe metale tnące stal!

0
Zęby piły tarczowej (tarczy pilarskiej) z nakładkami z węglików spiekanych

Przemysł wiele zyskał od czasu produkcji stali szybkotnącej na początku XX wieku. To dzięki niej, konstruktorzy mieli do dyspozycji stop, który bardzo przyspieszył obróbkę innych metali. Niestraszne mu były ani obciążenia, ani wysoka temperatura, ani wysokie prędkości obrotowe, toteż szybko uzyskał nazwę high speed steel, czyli „stal dużych prędkości” – w skrócie: HSS.

Z czego powstaje stal szybkotnąca?

Wikipedia podaje następujący skład stali szybkotnących: 0,75-1,4% węgla, do 18% wolframu, do 10% molibdenu, do 4% wanadu, do 4% chromu oraz do 10% kobaltu. Taki skład stali szybkotnącej powoduje, że nie jest to stop tani. Ze względu na swoje właściwości fizykochemiczne stal HSS jest niezwykle odporna na odkształcenia nawet w skrajnie wysokich temperaturach. Jest też wyjątkowo twarda. Dzięki temu nadaje się do wysokowydajnych narzędzi do obróbki skrawaniem. Oczywiście ze stali szybkotnącej wykonywane są jedynie same końcówki robocze, cała reszta to już stal nieposiadająca takich właściwości.      

Szczegółowe parametry stali szybkotnącej zależą od jej składu. Na przykład zawartość kobaltu (mniejsza lub większa) ma wpływ na twardość stopu. Tak wygląda to w różnych temperaturach:

Twardość stali szybkotnącej w zależności od zawartości kobaltu

Twardość stali szybkotnącej w zależności od zawartości kobaltu. Ilustracja: MHz`as [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], źródło: Wikimedia Commons 

Wszystkie gatunki stali szybkotnącej mają jednak te same wspólne cechy.  Należy do nich ogromna twardość podczas pracy w wysokich temperaturach, odpowiednią ciągliwość rdzenia, odporność na ścieranie, i zmęczenie materiału oraz ogólnie rozumiana wysoka trwałość.

Stal szybkotnąca i jej zastosowania

Różne gatunki stali szybkotnącej znajdują rozmaite zastosowania. Na przykład stal HSS wolframowo-molibdenowa wykorzystywana jest do wytwarzania przeciągaczy, wierteł, noży, narzędzi do obróbki gwintów, frezów, kół zębatych, rozwiertaków trzpieniowych, ostrzy i elementów pił tarczowych. Noże tokarskie i strugarskie wykonywane są często ze stali oznaczonej symbolem SW18.

Stal szybkotnąca z dodatkiem kobaltu określana jest symbolem HSS-E, natomiast HSSE-PM oznacza stal szybkotnącą proszkową. Pozawala ona produkować narzędzia tnące szybciej, albowiem podlegają one wstępnemu formowaniu poprzez prasowanie i spiekanie proszku w specjalnych formach.

Z powodu swojej ceny oraz obecności wielu metali rzadkich, stal szybkotnąca jest bardzo pożądana przez firmy uczestniczące w łańcuchu recyclingowym, jak choćby Stellmet – weglik.eu. Nie ona jedna, ponieważ stal szybkotnąca jako materiał do wyrobu narzędzi ma poważnego konkurenta.

Przypadki i wynalazki – węgliki spiekane

W nauce zdarza się często, że przy okazji jakichś badań odkrywa się coś, co w ogóle nie było w planie. Tak było z węglikami spiekanymi. W latach 20. XX wieku w Niemczech trwały prace nad stworzeniem ultratwardego metalu, który zastąpiłby diament jako surowiec do produkcji ciągadeł. Celem było zaś wytwarzanie na dużą skalę… drutu do żarówek. Badacze wpadli wtedy na to, że jeśli sięgnąć po bardzo twardy wolfram, sproszkować go, dodać węgla oraz kobaltu, potem mocno sprasować i wyprażyć w bardzo wysokiej temperaturze, wtedy powstanie coś, co szybko nazwano słowem Widia od niemieckiego wie Diamant – jak diament.

Zęby piły tarczowej (tarczy pilarskiej) z nakładkami z węglików spiekanych

Zęby piły tarczowej (tarczy pilarskiej) z nakładkami z węglików spiekanych. Fot. Basilicofresco [CC BY 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/3.0)], from Wikimedia Commons

Zaczęło się tuż przed wojną

Również i ten wynalazek przyczynił się do rewolucji przemysłowej. Według Wikipedii w Polsce produkcja węglików spiekanych rozpoczęta została przez Hutę Baildon w Katowicach w 1936 roku i trwa do dzisiaj w spółce Węgliki Spiekane Baildonit będącej dawnym wydziałem Huty Baildon.

Na trzy lata przed wybuchem wojny węgliki spiekane szybko okazały się cenne także dla przemysłu zbrojeniowego: pancerze i pociski przeciwpancerne potrzebowały utwardzacza. Otworzyły się też możliwości naprawdę szybkiej obróbki metali skrawaniem – można było m.in. ciąć maszynowo stal hartowaną. Impuls rozwojowy otrzymało górnictwo, dla którego można odtąd było produkować efektywne i trwałe wiertła, by wykonywać nimi więcej otworów strzałowych na przodku.

Wyroby wyprodukowane z użyciem węglików spiekanych

Węgliki spiekane – bez nich nie powstałóby to wszystko. Fot. Dolya-boss [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0) oder GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html)], von Wikimedia Commons

Wkrótce okazało się tez, że do produkcji węglików spiekanych można używać nie tylko wolframu, ale i innych twardych metali. Pojawiły się więc komponenty z zawartością chromu, cyrkonu, tytanu i tantalu. Dowiedziono ponadto, że szczegółowe właściwości stopu, jakim są węgliki spiekane, zależą istotnie od procentowego udziału spoiwa.

Podobnie jak w wypadku stali szybkotnącej, także węgliki spiekane stanowią jedynie końcówki robocze narzędzi. Decyduje o tym nie tylko cena węglików, ale i ich kruchość. Węgliki można umieszczać na narzędziach poprze lutowanie lub w postaci wymiennych końcówek mocowanych śrubą.

Recykling węglików

Ze względu na masowe wykorzystywanie węglików spiekanych w przemyśle nieustannie powstaje duża ilość złomu z ich zawartością. Firmy skupujące węgliki przyjmą każdą ilość. Recykling węglików jest koniecznością, m.in. ze względu na ograniczone wydobycie rud wolframu. Ponadto produkcja węglików jest kosztowna, bardziej więc opłaca się odzyskiwać gotowe stopy i wykorzystywać je w produkcji. W wielu skupach można negocjować cenę, przy czym zależy ona m.in. od czystości stopu oraz jego komponentów: im rzadsze są metale użyte do produkcji, tym cena za kilogram złomu będzie wyższa.

Jak wyglądają egzaminy do policji?

0
Jak wyglądają egzaminy do policji?

Kandydaci do służb mundurowych powinni być świadomi ryzyka jakie będą podejmować. Nie każdy nadaje się do służby w policji. Wymaga ona dużej sprawności fizycznej, odporności na stres i zdolności do szybkiego reagowania w takich sytuacjach. Jeżeli jesteś zdecydowany, musisz dobrze się przygotować do egzaminów.

Gdzie będę pracował jako policjant?

Policja to ogromna organizacji ze skomplikowanymi strukturami. Nie każdy policjant ściga przestępców, niektórzy z nich są odpowiedzialni za zaopatrzenie lub administrację. Wydział do jakiego zostaniemy skierowani zależy w dużej mierze od naszych predyspozycji, wiedzy i umiejętności.

Struktura w policji wygląda następująco:

 • służba śledcza – dochodzenia i śledztwa w sprawę przestępstw to ich chleb powszedni. Na co dzień zajmują się zbieraniem dowodów i powiązywaniem poszlak. Tworzą materiały dowodowe do różnych spraw kryminalnych.
 • służba kryminalna – ustalają kto tak naprawdę popełnił zbrodnie, ustalają miejsca pobytu potencjalnych podejrzanych i dokonują ich zatrzymań.
 • służba prewencyjna – zabezpieczają i chronią obywateli na różnego rodzaju imprezach. Dbają o porządek i bezpieczeństwo w trakcie dużych zgromadzeń. W przypadku powodzi czy huraganu, oni pierwsi będą na miejscu.
 • służba wspomagająca – zapewniają wszystkim policjantom środki do pracy, od długopisów aż po amunicję i granaty dymne. Załatwią wszystko na czas a nawet przed nim.

Czujesz, że się nadajesz? Poniżej przedstawimy Ci jak to naprawdę wygląda, czego możesz spodziewać się na egzaminach i jak je zaliczyć.

Egzamin na policjanta – krok po kroku

Testy na policjanta składają się z czterech wymagających etapów. Każdy z nich weryfikuje naszą zdolność do służby na różnych płaszczyznach

Testy do policji w 2019 dzielą się na cztery główne etapy:

– Test Sprawności Fizycznej, czyli TSF;

– Test Wiedzy Ogólnej, czyli TWO;

– Testy psychologiczne;

– Rozmowę kwalifikacyjną, dawnej zwaną wywiadem zorganizowanym.

 1. Test Sprawności Fizycznej – TSF

Przed Tobą jest do pokonania tor przeszkód, na jego pokonanie masz maksymalnie 1 minutę i 41 sekund. Im szybciej tym lepiej.  Składa się on sześciu stacji, na każdej z nich masz do wykonania jedno ćwiczenie.

 • Przewrót w przód i w tył;
 • Rzut piłką lekarską na odległość;
 • Bieg wahadłowy;
 • Brzuszki;
 • Ćwiczenia na „koźle”;
 • Przenieś manekina ważącego 28 kilogramów.
 1. Test Wiedzy Ogólnej – TSO

Przyszedł czas na egzamin pisemny. Egzamin składa się z czterdziestu pytań jednokrotnego wyboru. Zakres wiedzy jest dosyć duży i dotyczyć szeroko rozumianego prawa, administracji i władzy. Wszystkie opracowane pytania i poprawne odpowiedzi na egzamin znajdziecie na stronie Odpowiedzi.com.pl.

 1. Test psychologiczny

Sprawdzają one nasze zdolności psychologiczne do podjęcia zawodu, odporność na stres i ogólną inteligencję.

 • Test na inteligencję
 • Test psychologiczny
 • Rozmowę z psychologiem
 1. Rozmowa kwalifikacyjna lub „wywiad zorganizowany”

To jest test naszej odporności na stres. Twoimi egzaminatorami jest psycholog i zawodowy policjant. Spodziewaj się niespodziewanego, gradu pytań a nawet krzyków. Trzymaj fason i nie daj się stłamsić. To bardzo ciężkie wyzwanie, ale wiemy, że dasz radę!

 1. Wyniki

Samo zaliczenie wszystkich egzaminów, nie daje nam pewności, że zostaniemy policjantami. W zależności od zapotrzebowanie, określone jednostki policji ostatecznie zrekrutują tylko kilka, spośród kilkudziesięciu lub kilkuset chętnych osób. Jedna rada, zacznijcie przygotowania już dzisiaj a możecie być niemal pewni, że Wam się uda!

Poziomy Certyfikacji Podatkowej EY

0
Poziomy Certyfikacji Podatkowej EY

Czym jest Program Certyfikacji Podatkowej EY i dlaczego został wprowadzony? Jakie Poziomy Certyfikacji wyróżnia i co one obejmują? Czym jest Certyfikacja Podatku u Źródła EY?

Przepisy dotyczące podatków zmieniają się bardzo często i są coraz bardziej skomplikowane. Dlatego, by przedsiębiorca mógł rozliczać się sam, powinien znać aktualne przepisy i procedury i ciągle kształcić się w zakresie podatków. W związku z tymi ciągłymi zmianami bezpieczeństwo podatkowe zachowują jedynie ci przedsiębiorcy, którzy mają rzetelnie określone procesy rozliczeń. By pomóc firmom w zakresie podatków, powstał Program Certyfikacji Podatkowej EY i dostosowane do potrzeb przedsiębiorców Poziomy Certyfikacji Podatkowej EY.

Program Certyfikacji Podatkowej EY – co to takiego?

Jest to całościowy audyt procesów i rozliczeń podatkowych, który jest prowadzony w trybie ciągłym. Opiera się na metodologii gwarantującej szeroką i trafną ocenę bezpieczeństwa podatkowego konkretnego przedsiębiorcy. Obejmuje on 6 Poziomów Certyfikacji Podatkowej EY – poziom jest uzależniony od wielkości podmiotu oraz stopnia skomplikowania rozliczeń. Stosowana metodologia oraz Standard Podatkowy EY zapewniają bezpieczeństwo i prawidłowość rozliczeń, zabezpieczenie ryzyk personalnych przed odpowiedzialnością karną i karną skarbową, a także efektywność procesów podatkowych.

Poziomy Certyfikacji Podatkowej EY

Poziom Certyfikacji jest dobierany w oparciu o skalę i specyfikę działalności danego podmiotu. Zakres procedur w ramach danego poziomu jest realizowany według jednolitej metodologii badania, czyli Standardu Podatkowego EY. Podatnicy, którzy nie mogą poddać się pełnemu badaniu, które kończy się wydaniem Opinii Certyfikującej mogą uczestniczyć w Programie, przeprowadzając badanie w ograniczonym zakresie (Poziomy 1 i 2). Potwierdzeniem przejścia badania na dwóch pierwszych poziomach jest informacja o uczestnictwie w Programie Certyfikacji Podatkowej EY. Natomiast podsumowaniem badań rozliczeń w ramach pozostałych poziomów jest Opinia Certyfikująca.

Poziom 1

Poziom pierwszy obejmuje: analizę Jednolitego Pliku Kontrolnego w oparciu o zaprojektowany przez EY zestaw testów weryfikujący poprawność techniczną, wewnętrzną i merytoryczną plików JPK, weryfikację kontrahentów w oficjalnych bazach Ministerstwa Finansów i VIES (system wymiany informacji o podatku VAT Komisji Europejskiej) oraz analizę stosowanych procedur w zakresie rozliczeń podatkowych na bazie kwestionariusza.

Poziom 2

Obejmuje to, co Poziom 1, a także analizę poprawności dokonywanych rozliczeń podatkowych w oparciu o zaprojektowane przez EY kwestionariusze podatkowe weryfikujące poprawność procedur i sposobu dokonywania rozliczeń w zakresie CIT-u i VAT-u.

Poziom 3

Ten Poziom obejmuje to, co poziom poprzedni, a dodatkowo analizę poprawności dokonywanych rozliczeń podatkowych w zakresie CIT-u i VAT-u w oparciu o zaprojektowane przez EY kwestionariusze podatkowe weryfikujące poprawność procedur i sposobu dokonywania rozliczeń w zakresie CIT-u (w tym strefowych i TP) i VAT-u oraz analizę próby dokumentacji źródłowej (zdefiniowanej wg Standardu EY) potwierdzającej poniesione koszty i przychody, omówienie zidentyfikowanych zagadnień z przedstawicielami podatnika.

Poziom 4

Obejmuje zakres Poziomu poprzedniego oraz weryfikację poprawności i kompletności posiadanej dokumentacji dla transakcji z podmiotami powiązanymi za dany rok.

Poziom 5

Ten Poziom obejmuje zakres Poziomu czwartego oraz analizę poprawności rozliczeń w zakresie cen transferowych poprzez: weryfikację kompletności i poprawności merytorycznej dokumentacji dla transakcji z podmiotami powiązanymi za dany rok i weryfikację poprawności ustalenia i udokumentowania rynkowego charakteru cen.

Poziom 6

Ostatni Poziom obejmuje poprzedni zakres oraz weryfikację zakresu i sposobu wypełniania procedur, w tym: analizę poprawności i kompletności procedur podatkowych przyjętych przez podatnika i zakres ich stosowania, a także analizę sposobu i zakresu wypełnienia obowiązków w zakresie ujawniania informacji o schematach podatkowych.

Certyfikacja Podatku u Źródła EY

Dodatkowym rozszerzeniem konkretnego poziomu Certyfikacji jest Certyfikacja Podatku u Źródła EY (Certyfikacja WHT). Jest częścią Programu Certyfikacji Podatkowej EY i stanowi audyt podatkowy w zakresie prawidłowości rozliczeń WHT w dwóch wariantach: Certyfikacja wybranych transakcji lub Certyfikacja polityki WHT wdrożonej w spółce. Ten rodzaj Certyfikacji został stworzony w odpowiedzi na zapotrzebowanie rynku, gdyż wielu przedsiębiorców z uwagi na fakt zasadniczej zmiany sposobu rozliczeń WHT ma wątpliwości odnośnie spełnienia wszystkich wymogów w zakresie stosowania nowych przepisów i dochowania należytej staranności w weryfikacji możliwości korzystania ze zwolnień.

Szczegółowe informacje na temat Programu Certyfikacji Podatkowej EY oraz Poziomów Certyfikacji Podatkowej EY można znaleźć na stronie: https://www.ey.com/pl/certyfikacjapodatkowa.

Artykuł sponsorowany.

Filologia angielska – anglistyka od podstaw w WSF we Wrocławiu. Ciekawe studia licencjackie i magisterskie przygotowujące do pracy nauczyciela lub w branży IT

0
Filologia angielska – anglistyka od podstaw w WSF we Wrocławiu. Ciekawe studia licencjackie i magisterskie przygotowujące do pracy nauczyciela lub w branży IT.

Filologia angielska od lat jest jednym z kierunków najchętniej wybieranych przez abiturientów. Nie bez powodu – perspektywy zawodowe po ukończeniu anglistyki są bardzo obiecujące. Absolwenci tego kierunku mają przede wszystkim wiele możliwości do wyboru. Mogą pracować zarówno jako nauczyciel, tłumacz, korepetytor, copywriter materiałów anglojęzycznych, jak i pracownik międzynarodowej korporacji. Co ważne, angliści mogą szukać pracy także w branży IT.

Nauczanie języka angielskiego

Absolwenci filologii angielskiej bez żadnego problemu znajdą zatrudnienie we wszystkich placówkach edukacyjnych – od przedszkola, przez szkołę podstawową aż po liceum. Aby zostać nauczycielem w szkole muszą jedynie wybrać odpowiednią specjalizację na studiach. Taką ofertą dysponuje np. Wyższa Szkoła Filologiczna we Wrocławiu (więcej można dowiedzieć się na stronie https://www.wsf.edu.pl/). Studenci nie tylko udoskonalą swój język angielski, ale także poznają kulturę i zwyczaje Brytyjczyków, co jest niezwykle pomocne przy prowadzeniu zajęć w szkole. Dodatkowo studia licencjackie ze specjalizacją nauczycielską mają w swoim programie zajęcia z zakresu pedagogiki i metodyki nauczania. Zajęcia te umożliwią podjęcie pracy w zawodzie nauczyciela języka angielskiego. Warto pamiętać, że angliści mogą być zatrudnieni nie tylko w szkole czy przedszkolu, ale także np. w centrum językowym, gdzie poprowadzą specjalne kursy.

Praca w branży IT

Ciekawą alternatywą dla pracy w zawodzie nauczyciela może być praca w branży IT. Nie ulega wątpliwości, że jest to obecnie najdynamiczniej rozwijająca się branża spośród wszystkich. Dobra wiadomość dla absolwentów filologii angielskiej jest taka, że nie muszą mieć wykształcenia informatycznego czy ukończonych dodatkowych kursów, by pracować w branży IT. Podobnie jak w przypadku specjalizacji nauczycielskiej wystarczy wybrać studia, których program został dostosowany do potrzeb branży. Wspomniana już WSF oferuje specjalizację zawodową; ofertę można znaleźć pod linkiem: https://www.wsf.edu.pl/studia-licencjackie,anglistyka.xml

Warto pamiętać, że WSF ma ofertę także dla osób, które chcą nauczyć się języka od podstaw – chętni mogą spróbować swoich sił na anglistyce od podstaw.

Artykuł sponsorowany.

Dla kogo są studia MBA?

0
Dla kogo są studia MBA?

Studia MBA, które umożliwiają zdobycie tytułu Master of Business Administration, nie są dla wszystkich. Jakie warunki trzeba spełnić, by uczestniczyć w rekrutacji na studia MBA?

Czym są studia MBA i dlaczego nie każdy może na nie aplikować?

Studia MBA to studia podyplomowe, co oznacza, że mogą na nie aplikować jedynie osoby, które uzyskały już wykształcenie wyższe (minimum tytuł licencjata). Nie jest to jednak jedyny warunek dla osób, które chcą wziąć udział w rekrutacji. Muszą wykazać się również doświadczeniem zawodowym (zazwyczaj co najmniej 2-letnim). Dzięki temu na studiach MBA teoria odgrywa znacznie mniejszą rolę – słuchacze mają już bowiem wiedzę na temat działania różnych mechanizmów. Na zajęciach rozwiązują natomiast case’y, biorą udział grach biznesowych i symulacjach, słowem – uczą się na praktycznych przykładach. Z przykładowym programem studiów MBA można zapoznać się na stronie https://www.studiamba.wsb.pl/.

Dla kogo studia MBA?

Na studiach MBA świetnie odnajdą się osoby, które łatwo nawiązują kontakt z innymi ludźmi, dzięki czemu są w stanie zbudować własną sieć networkingową (zaawansowany networking jest jedną z największych zalet studiów MBA). Dodatkowo na tego rodzaju studiach lepiej będą czuć się osoby, które nie przepadają za nauką z podręczników akademickich, wolą natomiast przyswoić najważniejsze informacje z danego zakresu, a następnie przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. To świetne studia dla wszystkich, którzy mają ambicję stać się skutecznymi kierownikami i menedżerami lub już nimi są, ale chcą nieustannie podnosić swoje kompetencje.

Zainteresować może Cię również:

Korzyści studiów MBA – https://www.studiamba.wsb.pl/dlaczego-mba/korzysci-dla-ciebie

Organizacja i forma zajęć – https://www.studiamba.wsb.pl/dlaczego-mba/organizacja-i-forma-zajec

Opinie o studiach MBA na  WSB – https://www.studiamba.wsb.pl/dlaczego-wsb/opinie 

Artykuł sponsorowany.

ZOBACZ TEŻ