Dlaczego warto wybrać się na szkolenie z zamówień publicznych?

0
Dlaczego warto wybrać się na szkolenie z zamówień publicznych?

Współczesny rynek pracy rozwija się w rekordowym tempie – pojawiają się nowe zawody, a inne znikają. Z tego powodu warto się szkolić i zdobywać nowe umiejętności. Dzięki temu nie wypadniemy z obiegu i bez problemu przystosujemy się do zmieniających się oczekiwań. Jednym z typów kursów, które warto wziąć pod uwagę są szkolenia z zamówień publicznych. Co warto wiedzieć na ich temat?

Czym właściwie są zamówienia publiczne?

Zaczniemy od dokładnego wyjaśnienia, czym są zamówienia publicznego, aby nie pojawiły się żadne wątpliwości. Jest to element finansów publicznych, który obejmuje szczegółowe rozwiązania dotyczące procedur wydatkowania środków publicznych. Zasady udzielania zamówień publicznych są dokładnie sprecyzowane w ustawie, więc warto dokładnie znać jej treść. Natomiast podmiotami, które mogą ich udzielać są państwo, jednostki samorządu terytorialnego oraz podmioty prawa publicznego. Warto też pamiętać, że występują trzy kategorie zamówień publicznych: roboty budowlane, dostawy oraz usługi.

Jak wybrać odpowiednie szkolenie z zamówień publicznych?

Wybór właściwego szkolenia to podstawa! Firmy szkoleniowe oferują różne rodzaje kursów z tego zakresu. Dlatego warto dobrze przemyśleć nasz wybór, zanim zdecydujemy się na konkretne zajęcia. Na https://www.apexnet.com.pl/ można znaleźć kursy dla osób z różnych branż oraz na odmiennych etapach kształcenia. Na początku warto więc ustalić, z jakiej branży szkolenia będą nam potrzebne. Częto możemy potrzebować wiedzy nie tylko z dziedziny, którą się zajmujemy, ale też z innych jej pokrewnych, a także tych wpływających na nią. Powinniśmy także określić, jaki jest zakres naszej wiedzy oraz w jakim zakresie powinniśmy ją uzupełnić. Ten etap bardzo ułatwi nam poszukiwania właściwego kursu. Dzięki tej analizie z pewnością wybierzemy odpowiednie szkolenie i uzupełnimy nasze braki.

Czego możemy nauczyć się na szkoleniach z zamówień publicznych?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ wszystko zależy od szkolenia, które wybierzemy. Wszystkie tego typu kursy dotyczą zamówień publicznych, ale dotyczą odmiennych sektorów oraz podejmowanych działań. Część z nich ułatwi nam prawidłowe przygotowanie umowy, inne pomogą przygotować się do przetargu. Są też takie kursy, które przekazują kompleksową wiedzę, ale z reguły trwają dłużej i są droższe. Dlatego bardzo ważny jest odpowiedni wybór kursu i analiza naszej wiedzy, o której już wspomnieliśmy. Są też szkolenia, które pomogą nam odnaleźć się wprowadzanych przepisach, a także dotyczące ochrony własności intelektualnej. Podsumowując kursy z zamówień publicznych dotyczą różnych aspektów związanych z tą dziedziną i pomogą nam prawidłowo przeprowadzić działania związane z tą sferą. Dzięki nim nie popełnimy żadnych błędów, gdy będziemy startować w przetargach, co będzie naszą przepustką do sukcesu. 

W dobie telefonów komórkowych, czyli po co nam komunikacja

0
W dobie telefonów komórkowych, czyli po co nam komunikacja

Telefony komórkowe posiadają już chyba wszyscy. Coraz częściej możemy spotkać na ulicy starszą osobę, która prowadzi ożywioną konwersację telefoniczną, a także małe dzieci, które wpatrują się jak zaczarowane w ekran. I oczywiście ma to swoje złe i dobre strony. Jakie?

Jak najtaniej kupować podręczniki akademickie? Zobacz i zacznij oszczędzać!

0
Jak najtaniej kupować podręczniki akademickie? Zobacz i zacznij oszczędzać!

Podręczniki akademickie to jeden z rodzaju wydatków, które studentom często spędzają sen z powiek. O wiele prościej jest bowiem wydać pieniądze na studenckie rozrywki niż zaopatrzyć naukową biblioteczkę. Przed Tobą książkowe zakupy na studiach? Zobacz, jak zaoszczędzić!

Pokochaj księgarnie internetowe

Internetowe zakupy książkowe to, w przypadku podręczników akademickich, bardzo często klucz do sukcesu. Ceny w tradycyjnych księgarniach mogą Cię bowiem przyprawić o zawrót głowy. O wiele bardziej korzystne dla Twojego portfela są zakupy w księgarniach internetowych, gdzie dochodzi także kwestia wygody! Przejrzyj ofertę na stronie https://www.profit24.pl/. Znajdziesz tam podręczniki w wielu kategoriach, także książki językowe. Niskie ceny na pewno przypadną Ci do gustu! Zanim dokonasz zakupu spróbuj także porównać ceny w kilku miejscach. Możesz to zrobić za pomocą porównywarki internetowej bądź poprzez solidny research w internecie. Do dzieła!

Doceń antykwariaty

Podczas zakupów książkowych bardzo często zapominamy o sklepach z duszą, czyli antykwariatach. Jeśli potrzebujesz topowych podręczników akademickich, z których kształcą się pokolenia studentów, na pewno znajdziesz w tego typu miejscach interesujące Cię tytuły. Pozytywnie zaskoczą Cię bez wątpienia ceny. 

Możesz skorzystać z:

  • internetowych antykwariatów,
  • księgarni z książkami używanymi,
  • typowych antykwariatów z duszą, gdzie na półkach czekają książkowe skarby.

Przeproś się z uczelnianą biblioteką

Należysz do tego typu studentów, którzy odwiedzają uczelnianą bibliotekę dopiero podczas pisania pracy dyplomowej? Przełam się i doceń jej potencjał o wiele wcześniej. Co prawda nie jest to zakup książki, ale jej wypożyczenie również może być swego rodzaju sposobem na oszczędność. Skorzystaj z internetowych katalogów w danej bibliotece i od razu sprawdź, czy w jej zasobach jest interesująca Cię pozycja naukowa. Pamiętaj tylko, że pożyczana książka nie jest Twoją własnością i konieczne będzie oddanie jej w określonym terminie. Jeśli stracisz do tego głowę, naliczana będzie kara, co wygeneruje niepotrzebne koszty!

Papier już nie wystarcza – bazy wiedzy w księgarniach internetowych

0
Papier już nie wystarcza – bazy wiedzy w księgarniach internetowych

Papierowe wydania czasopism naukowych zajmują wiele miejsca, a samo korzystanie z takich wydań bywa technicznie uciążliwe, jeśli pracuje się nad własnym artykułem na komputerze. Dostęp online jest więc często podstawowym wymogiem – wszystkie najnowsze informacje z danej dziedziny wiedzy powinny być dostępne z każdego miejsca na ziemi.

Bazy danych wydawnictw

Problem z dostępem do materiałów internetowych polega na tym, że archiwa poszczególnych tytułów są dość kosztowne, a trzeba mieć dostęp do większej ich ilości, by móc swobodnie przeszukiwać źródła i wybierać dane. Dlatego powstały bazy publikacje takie jak JSTOR. Tu przechowuje się bazę prawie 2500 tytułów dotyczących około 60 dziedzin. Dostęp do takiej bazy jest niezbędny praktycznie dla każdej jednostki badawczej i uniwersytetu. Jest to po prostu ekonomicznie uzasadniona alternatywa dla wykupowania dostępów do archiwów kilkudziesięciu pojedynczych tytułów.

Opłaty za dostęp do baz czasopism

Uzyskanie dostępu do archiwów nie jest trudne, ale bywa kosztowne. Ponieważ polityka niektórych administratorów nastręcza problemów, w uzyskaniu odpowiednich dokumentów pomagają niektóre specjalistyczne księgarnie internetowe. One też, czego przykładem jest https://www.abe.pl/, biorą na siebie trud prostego porównywania wielu różnych baz. Jest ich bowiem – przynajmniej tych liczących się – kilkanaście, z czego kilka budzi szczególne duże zainteresowanie. Poszczególne bazy jednak różnią się między sobą objętością, cennikami, polityką udostępniania czy nawet dziedzinami, jakich w głównej mierze dotyczą ich zbiory. Przekopanie się przez dokumentację administratorów nie jest proste, dlatego w kontakcie z doradcami księgarni można przynajmniej w miarę łatwo – jeśli nie wybrać właściwą bazę – wykluczyć te najmniej przydatne w danej jednostce.

Dlaczego księgarnie biorą w tym udział?

Księgarnia nie ma żadnych zysków z tego, że podpowie rosnącej uczelni, z jakiej bazy warto skorzystać. O udzielaniu takiego wsparcia decydują głównie względy wizerunkowe. Często jest to też w pewnym sensie „efekt uboczny” zainteresowania niszą ekonomiczną – pracownicy księgarń naukowych często równie dobrze, co pracownicy akademiccy, orientują się w wydawnictwach specjalistycznych. Nie tylko znają ich tytuły, ale także wiedzą, jaka jest ich dominująca tematyka, linia wydawnicza, polityka publikacji. W związku z tym są w stanie z dość dużą łatwością zasugerować odpowiedni wybór – kompromis między akceptowalną ceną a dużą atrakcyjnością dla odbiorców. I z takich porad warto korzystać, ponieważ materiały własne przygotowane przez administratorów mogą mieć charakter reklamowy, ale zdarza się też, że nie są w pełni aktualne

Wszystko co powinieneś wiedzieć o studiach psychologicznych

0
Wszystko co powinieneś wiedzieć o studiach psychologicznych

Psychologia w ostatnich latach stała się jednym z najchętniej wybieranych kierunków studiów. Główną pobudką jest nie tylko fakt, że jest to interesująca tematyka, ale też to, że na absolwentów tego kierunku czekają szerokie perspektywy zawodowe.

Czy higiena baz danych się opłaca?

0
Czy higiena baz danych się opłaca?

W dzisiejszych czasach jednym z największych atutów niemalże każdej firmy są bazy danych, dlatego tej kwestii warto poświecić nie tylko czas, lecz także środki finansowe. Nieaktualne bazy danych mogą spowodować duże zamieszania, a także narażać na straty, dlatego wyrzucenie błędnych bądź nieaktualnych numerów może stanowić klucz do sukcesu.

Higiena baz danych jest ważna!

Problem z bazą danych nie jest rzadkim zjawiskiem, bo według ekspertów dotyczy bardzo dużej liczby organizacji. Nieaktualne adresy i numery telefonów tylko zaśmiecają ją, dlatego warto postawić na systematyczne porządki, by skala problemu nie rosła, a co ważne nie generowała strat. Higiena baz danych wbrew pozorom nie jest trudna, jednak wymaga czasu, który ciężko wygospodarować, zwłaszcza jeśli prowadzi się dużą firmę. Potrzebna będzie też dobra strategia. W tej kwestii z pomocą przyjdzie https://schober.pl/, firma, która świadczy usługi z zakresu czyszczenia baz danych, a także ich efektywniejszemu wykorzystaniu. Tak naprawdę bazy danych to największe aktywa każdej firmy i to od nich zależy być albo nie być każdego przedsiębiorcy.

Co daje czyszczenie baz danych?

Czyszczenie oraz deduplikacja baz danych niesie za sobą wiele korzyści i pozwala na efektywniejsze wykorzystanie zgromadzonych zasobów oraz szybsze dotarcie do klientów. Zlecając taką usługę zewnętrznej firmie, nie należy się obawiać o wyniki, gdyż w pierwszym etapie każdy zainteresowany otrzyma raport, w którym zostanie wyszczególnione jakie kroki trzeba podjąć, by uporządkować własne dane. Warto pamiętać, iż deduplikacja obejmuje nie tylko wewnętrzne dane, lecz także zewnętrzne. Ponadto będzie można liczyć na:

  •    ustalenie konkretnych schematów, według których dane będą zapisywane,
  •    szczegółowe analizy oraz raportowanie baz,
  •    standaryzacje według obowiązujących słowników oraz danych uzyskanych z GUS,
  •    szczegółowe sprawdzanie, czy dostarczane dane są aktualne z już zapisanymi,
  •   poprawę funkcjonowania firmy, oraz wzbogacanie bazy o nowe zapis.

Czy można samodzielnie porządkować dane?

Owszem jednak warto pamiętać, iż składa się na to wiele czynników. W prężnie rozwijającej się firmie nie trudno o chaos. Dbałość o bazy danych i dokonywanie wpisów należy zazwyczaj do obowiązków wielu pracowników i to właśnie od ich zaangażowania będzie zależało czy dokumentacja będzie posegregowana, a ważne umowy zawsze będą leżały na swoim miejscu. Niestety dbałość o takie szczegóły często pozostawia wiele do życzenia, dlatego nie wystarczy tylko zaktualizować bazę danych, lecz konieczne będą zmiany w kulturze samych pracowników. Nie warto ryzykować więc ryzykować skoro są firmy, które kompleksowo zadbają, by ta strefa była „czysta”.

Dobry system do przechowywania danych

Czyszczenie baz danych to jedno, lecz bardzo ważny jest też system, w którym będą przechowywane. Tutaj oszczędzanie nie przyniesie efektów. Droższe a tym samym lepsze systemy mają znacznie więcej narzędzi, dzięki którym segregowanie danych, a także ich aktualizacja nie będą trudne. Dobre systemy mailingowe owszem są kosztowne, jednak gwarantują znacznie lepszą obsługę wysyłanych wiadomości.

Smartfon czy tablet? Wybierz najlepszy prezent na święta!

0
Smartfon czy tablet? Wybierz najlepszy prezent na święta!

Chcesz podarować bliskim prezenty efektowne, ale jednocześnie funkcjonalne? Dobrym pomysłem będzie sięgnięcie po gadżety elektroniczne, a dokładniej multimedialne. Nowoczesny smartfon dla nastolatka? A może trochę większy tablet, na którym Twoja ukochana będzie oglądać ulubione seriale i czytać książki? Sprawdź, które urządzenie sprawdzi się lepiej!

Praktyczne zasady efektywnego zarządzania projektem

0
Praktyczne zasady efektywnego zarządzania projektem

Zarządzanie projektem sprowadza się do kilku prostych zasad. Podstawa to jego dokładne zaplanowanie, a następnie pozyskanie funduszy na ten cel. Niezwykle istotne jest również oszacowanie szczegółowego harmonogramu, ponieważ przekroczenie terminu może skutkować utratą dofinansowania bądź niezadowoleniem klienta, w zależności od rodzaju projektu, jakiego się podejmujemy. O czym jeszcze trzeba pamiętać podczas jego realizacji?

Skompletowanie zespołu

Fachowy i zgrany zespół ma bardzo duże znaczenie w skutecznym zarządzaniu projektem. Jedna osoba nie jest bowiem wstanie wykonać wszystkich zadań, zwłaszcza że niekiedy ważne jest ich zgranie w tym samym czasie. Każda z osób zaangażowanych w projekt powinna otrzymać konkretne stanowisko lub pulę obowiązków. W zespole musi znaleźć się przede wszystkim koordynator, który odpowiada za zaplanowanie oraz kontrolę pracy innych osób, asystenci, księgowa czy szkoleniowiec. Konieczne może okazać się pozyskanie osoby, która zajmie się promocją oraz informacją. Zakres pracy poszczególnych osób nie powinien na siebie zachodzić, aby nie wprowadzać niepotrzebnego chaosu. Do opracowania budżetu, jak również harmonogramu pracy pomocne mogą okazać się specjalne programy i narzędzia. Warto przejść profesjonalne szkolenie, aby poznać ich wszystkie możliwości. Jednym z bardziej przydatnych będzie, chociażby http://www.imperiumszkoleniowe.pl/project-podstawowy.

Przejrzysta komunikacja

Komunikacja pomiędzy osobami pracującymi przy danym projekcie powinna następować w sposób ciągły, tj. musi odbywać się na bieżąco. W tym celu dobrym krokiem będzie wypracowanie konkretnych kanałów komunikacji. Mogą to być zebrania zespołu odbywające się dwa razy w tygodniu, sprawozdanie tygodniowe, maile bądź notatki. Nie można ich wprowadzać zbyt wiele, ponieważ może to utrudnić codzienną pracę. Bardzo istotne jest przy tym sprawdzanie czy zadania są realizowane zgodnie z harmonogramem. Nawet z pozoru niewielkie opóźnienie może doprowadzić do znacznych kłopotów z realizowaniem projektu w wyznaczonym terminie. 

Narzędzia monitoringu

Narzędzia do monitoringu pracy przybierają zróżnicowaną formę. Podstawowe z nich to lista obecności uczestników projektu. Zazwyczaj podpisywana jest na cyklicznych spotkaniach, kiedy omawiane są najważniejsze zagadnienia. Wśród innych narzędzi wymienia się najczęściej karty pracy, karty doradcze, zdjęcia oraz wszelkiego rodzaju inne materiały ze spotkań lub szkoleń. Ponadto, kluczowe jest prowadzenie oceny efektywności projektu, co pozwoli na dostosowanie działań do oczekiwanych efektów, w tym m.in. do określonej grupy docelowej. Niektóre z projektów dofinansowywane są przez Unię Europejską, w tym przypadku pod uwagę należy brać fakt, że płatności nie zawsze pojawiają się w wyznaczonym terminie.

Zarządzanie projektem wymaga systematyczności i stałej kontroli. Pomóc nam mogą w tym programy i specjalne narzędzia, z których warto korzystać. Pierwotny plan zazwyczaj nieco różni się od rezultatów końcowych, niemniej trzeba go wdrożyć. 

Przyjazna i bezpieczna szkoła bez przemocy

0
Przyjazna i bezpieczna szkoła bez przemocy

Przemoc wśród młodzieży to zjawisko coraz częściej spotykane w polskich szkołach. Wbrew pozorom – nie chodzi jedynie o bicie czy popychanie, ale również o psychiczne i słowne krzywdzenie innych. Co więcej – zdarza się również przemoc niewerbalna i bez kontaktu fizycznego, która jednak może mieć równie bolesne skutki. W takich sytuacjach należy walczyć o swoje prawa i dochodzić sprawiedliwości (warto zaznaczyć, że tego typu zachowania są przestępstwem), jednak – niezależnie od tego – optymalnym rozwiązaniem zazwyczaj jest zmiana szkoły na inną.

Klocki Lego – czyli przez zabawę do architektury

0
Klocki Lego – czyli przez zabawę do architektury

Klocki Lego to zabawka, o której marzy każdy mały chłopiec. To rzecz, którą chce mieć również każda mała dziewczynka – w końcu z klocków Lego można zbudować domek dla lalek, mebelki i wiele innych przedmiotów. Ale co do tego wszystkiego ma architektura?

ZOBACZ TEŻ