Choroby, na które rodzic musi zwrócić baczną uwagę – fenyloketonuria

0
Choroby, na które rodzic musi zwrócić baczną uwagę – fenyloketonuria

Jedną z dziedzicznych chorób, przenoszonych z rodziców na dziecko jest fenyloketonuria. Choroba jest bardzo niebezpieczna dla dziecka i musi zostać wykryta w jak najwcześniejszym stadium. Czym jest schorzenie i jak przeciwdziałać jego skutkom?

Fenyloketonuria jest to schorzenie wrodzone układu metabolicznego na podłożu genetycznym. Przekazywanie z rodziców na dziecko uwarunkowane jest chorobą wyłącznie obojga rodziców, co nie oznacza pewności przeniesienia choroby. Sama choroba polega na zaburzeniu przemiany aminokwasu zwanego fenyloalaniną. Zwiększone stężenie fenyloalaniny i produktów metabolicznych prowadzi do ciężkich schorzeń, zaburzeń neurologicznych czy uszkodzenia mózgu.

Kiedy można wykryć chorobę?

Testy na obecność choroby u dziecka wykonywane są w wieku niemowlęcym, a ściślej już u noworodka w szpitalu. Testy są wykonywane już po trzeciej dobie od narodzin i potwierdzane najpóźniej do 2 tygodnia życia. W szpitalu wykonywany jest jeden prosty test na obecność większego stężenia fenyloalaniny we krwi dziecka. Od noworodka z pięty pobiera się kilka kropelek krwi i umieszcza na specjalnej bibułce. Określony kolor bibuły wskazuje poziom fenyloalaniny we krwi. Szybka diagnoza jest bardzo ważna, ponieważ niemal natychmiastowo umożliwia wdrożenie leczenia.

Wykryto chorobę i co dalej?

Fenyloketonuria jest chorobą nieuleczalną, genetyczną i nie można się nią zarazić. Po zdiagnozowaniu lekarz specjalista od leczenia fenyloketonurii natychmiastowo wprowadza restrykcyjną dietę jeszcze u noworodka. Matka nie może już karmić piersią, a dziecko otrzymuje substytuty idealnie regulujące ilość fenyloalaniny w białkach.

Dieta towarzyszy dziecku do 12-14 roku życia i jest nieustannie kontrolowana przez lekarza specjalistę zajmującego się leczeniem fenyloketonurii. Dopiero po tym czasie można nieco zliberalizować sposób żywienia dziecka, ale dieta niekiedy będzie obecna w życiu człowieka w wieku dorosłym np.: u kobiet w ciąży.

Jakie są objawy choroby?

Dzieci, które ciepią na nieleczoną, źle leczoną chorobę lub źle dobraną dietę szybko rozpoczną przejawiać symptomy choroby. Zaliczamy do nich problemy z układem ruchowym, napięcia mięśni, sztywnienie stawów, niemiły zapach mysiego potu. We wczesnym stadium rozwoju, kiedy mózg intensywnie rozwija cały organizm reakcja na leczenie czy złą dietę musi być natychmiastowa, aby nie podwyższać stężenia fenyloalaniny i nie doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń mózgu.

Więcej na temat choroby, metod leczenia, dietetyki można przeczytać na portalach specjalistycznych typu https://www.vitapku.pl.

Kurs KPP w Poznaniu – dlaczego warto się zapisać?

0
Kurs KPP w Poznaniu - dlaczego warto się zapisać?

Poznań jest bardzo ważnym punktem na mapie województwa wielkopolskiego. Jest nie tylko istotnym węzłem drogowym i kolejowym. W Poznaniu znajduje się także międzynarodowy port lotniczy. Ciągły rozwój aglomeracji, powstawanie nowych dróg i firm oraz zwiększająca się liczba mieszkańców sprawia, że jest to jedno z najprężniej rozwijających się miast w Polsce. Z ciągłym rozwojem miasta wiąże się jednak wyższy wskaźnik wypadkowości. Jeśli nie chcemy biernie uczestniczyć w niebezpiecznych sytuacjach, warto rozważyć udział w kursie KPP w Poznaniu.

Kurs KPP w Poznaniu – dlaczego właśnie tutaj?

Poznań jest piątym pod względem ludności miastem w Polsce. Biorąc pod uwagę jego powierzchnię, znajduje się na miejscu szóstym. W Poznaniu chce mieszkać coraz więcej osób, a sprzyja temu infrastruktura oraz liczba przedsiębiorstw, która z roku na rok się zwiększa. Większa ilość mieszkańców i samochodów oraz specyfika terenu województwa wielkopolskiego sprawiła, że na przestrzeni lat zwiększyła się liczba wypadków. To dlatego Centrum Ratownictwa postanowiło zorganizować kurs KPP w mieście Poznań – szczegółowe informacje o szkoleniu i terminach dostępne są tutaj: www.centrumratownictwa.com/kurs-kwalifikowanej-pierwszej-pomocy-kpp/poznan.

Dlaczego warto zdecydować się na kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy w Poznaniu? Szkolenie KPP pozwoli w krótkim czasie przyswoić najważniejsze zasady pierwszej pomocy, czyli wiedzy niezbędnej do ratowania ludzkiego życia i zdrowia. Ponadto kurs pierwszej pomocy jest prowadzony przez doświadczone osoby, dlatego można mieć pewność, że wiedza zostanie przekazana w sposób rzetelny i rzeczowy.

Kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy – oferta dla osób prywatnych i dla firm

Niebezpieczna sytuacja związana z zagrożeniem życia lub zdrowia innej osoby może zdarzyć się wszędzie. Dotyczy to nie tylko osób, które na co dzień pracują w trudnych warunkach. Zasłabnięcie, złamanie kończyny czy udar – możemy być świadkiem takiego zdarzenia, będąc na zakupach, spacerze czy podczas wykonywania służbowych obowiązków w biurze.

Mając na uwadze, że sytuacja zagrożenia życia lub zdrowia może nas zaskoczyć wszędzie, każdy z nas powinien rozważyć udział w szkoleniu KPP. Kurs pierwszej pomocy pozwala poznać w teorii i praktyce najważniejsze zasady ratowania drugiego człowieka.

Kurs KPP jest również skierowany do przedsiębiorców z terenu Poznania i Wielkopolski. Uczestnictwo w kursie pozwoli przeszkolić swoich pracowników w zakresie pierwszej pomocy, ale też stworzyć Zakładowy Zespół Ratownictwa. Przeszkoleni pracownicy znacznie zwiększają poziom bezpieczeństwa w firmie. Na kursie nauczą się, jak reagować w przypadku sytuacji zagrożenia zdrowia i życia, jak ocenić stan osoby/osób poszkodowanych i przeprowadzić sprawną ewakuację ze strefy zagrożenia.

Kursy pierwszej pomocy – na czym polegają?

Każdy kurs pierwszej pomocy składa się z zajęć teoretycznych i praktycznych. Podczas teorii kursantom przedstawiane są podstawy prawne związane z organizacją ratownictwa medycznego. Omawiane są zasady bezpieczeństwa własnego, poszkodowanego i miejsca zdarzenia. Oczywiście najszerzej poruszane są zagadnienia związane z osobą poszkodowaną, od anatomii po możliwe stany, w jakich poszkodowany może się znaleźć.

Każdy uczestnik kursu KPP w Poznaniu weryfikuje zdobytą wiedzę w praktyce. Zajęcia praktyczne uczą kursantów, jak zachowywać się w przypadku nagłego stanu osoby poszkodowanej: utraty przytomności, drgawek, zawału serca czy podtopienia. Kursanci poznają także mechanizm działania zestawów ratowniczych, defibrylatora oraz sposoby dezynfekcji sprzętu.

Co daje kurs pierwszej pomocy?

Każde szkolenie z kwalifikowanej pierwszej pomocy zakończone jest państwowym egzaminem teoretyczno-praktycznym. Kursant, który zda egzamin, otrzymuje zaświadczenie o uzyskaniu tytułu „Ratownika”, które jest ważne przez okres 3 lat od daty wydania. Po tym czasie konieczna będzie recertyfikacja kursu KPP, w celu przedłużenia uprawnień.

Laptopy Dell – trzy ciekawe modele dla graczy

0
Laptopy Dell – trzy ciekawe modele dla graczy

Należysz do grona fanów gier komputerowych? Jeśli tak, doskonale wiesz, że nie tylko komputery stacjonarne nadają się do tego, aby czerpać pełnię przyjemności z tej formy rozrywki. Aby jednak notebook sprawdził się w takiej roli, potrzebny Ci jest dobry laptop gamingowy. Dell to jedna z marek, która oferuje takie urządzenia. Które wybrać? Oto 3 laptopy Dell, które sprawdzą się w tej roli doskonale.

Czym wyróżniają się laptopy Dell dla graczy?

Jeśli potrzebny Ci jest dobry laptop gamingowy, Dell ma dla Ciebie wiele rozwiązań. Ale uwaga: aby po nie sięgnąć, musisz skoncentrować swoją uwagę na modelach stworzonych specjalnie na potrzeby graczy. Są to m.in. linie Dell Inspirion G3 oraz G5, które można znaleźć np. w sklepie Gigam – https://gigam.pl/3-laptop. Czym się wyróżniają? Przede wszystkim oddzielnym, specjalnie zaprojektowanym układem GPU, czyli procesorem graficznym o wysokiej wydajności. Warto jednak wspomnieć, że laptopy Dell dla graczy oferują również:

 • lepszy niż modele biurowe system chłodzenia i wentylacji – szczególnie ważny, ponieważ podczas grania w obciążające gry urządzenie może mieć tendencję do przegrzewania się,
 • ergonomiczną konstrukcję, sprzyjającą komfortowemu sterowaniu podczas rozgrywki,
 • wysoką „kulturę” pracy, a zatem dobrą jej akustykę,
 • wysoką wydajność baterii – co pozwala na długie granie także bez podłączania się do ładowarki,
 • specjalne konfiguracje podzespołów – skomponowane tak, aby najlepiej odpowiadały wymaganiom graczy.

Który laptop dla graczy Dell wybrać?

Linie Dell Inspiron G3 oraz G5, które pojawiły się na rynku pod koniec 2018 roku, oferują bardzo szeroką gamę dobrej klasy notebooków dla graczy. Jednak możesz się zastanawiać, który model wybrać dla siebie. Wszystko zależy od tego, w jakie tytuły grasz oraz… jakim budżetem dysponujesz. Wśród laptopów gamingowych amerykańskiego producenta znajdziesz zarówno bardziej budżetowe, jak i niesamowicie wydajne modele. Oto trzy, które mogą wzbudzić zainteresowanie.

 • Dell Inspiron 5590

To bardzo wydajna seria laptopów gamingowych z rodziny G5. Znajdziesz w niej modele z układem graficznym Nvidia GTX 1650 4GB, jak również Nvidia RTX 2060 6GB i innymi z wyższej półki. Większość modeli oferuje hybrydowe dyski twarde, tj. połączenie SDD i HDD, dzięki czemu z jednej strony zyskujesz odpowiednią ilość miejsca na pliki gier, a z drugiej – maksymalną wydajność pracy, bez opóźnień. W tej gamie są dostępne modele z procesorami i5 oraz – bardziej wydajnymi – i7. Urządzenia mają ekran o przekątnej 15,6 cali, co zapewnia doskonały balans między wielkością obrazu a mobilnością notebooka.

 • Dell Inspiron 5587

To bardziej budżetowa seria Delli dla graczy, która nadal jest częścią linii G5. Znajdziesz w niej laptopy w przyjaznym przedziale cenowym, a jednocześnie doskonale sprawdzające się do celów gamingowych. Wszystkie modele mają ekran o przekątnej 15,6 cali i pracują na procesorach z grupy i5 lub i7. Różnica pomiędzy 5587 a 5590 jest związana z typem GPU. W modelach 5587 znajduje się karta Nvidia GTX 1050 Ti Max-Q 4GB, która jest układem z nieco niższej półki.

 • Dell G3 3579

Laptopy Dell G3 również cieszą się dużą popularnością i podobnymi parametrami technicznymi do tych z linii G5. Jedną z ciekawszych propozycji jest model Dell G3 3579, który pozwoli się cieszyć gamingową mocą za rozsądne pieniądze. W tym modelu znajdziesz popularny układ graficzny Nvidia GeForce GTX 1050 4GB, 8 GB RAM-u DDR4, procesor klasy i5 oraz dysk SSHD o wysokiej pojemności. To zatem również sprzęt warty rozważenia.

Jak wybrać idealnego laptopa do gier? Na to pytanie nie ma jednej dobrej odpowiedzi, ponieważ wszystko zależy od Twoich oczekiwań, tytułów, w jakie grasz, a także od dostępnego budżetu. Dlatego najrozsądniejszym rozwiązaniem jest konsultacja z ekspertem z dobrego sklepu z markowymi notebookami.

Probiotyki – dlaczego warto je stosować i jakie korzyści niosą ze sobą?

0
Probiotyki – dlaczego warto je stosować i jakie korzyści niosą ze sobą?

Jesień to okres wzmożonych zachorowań na przeziębienie i grypę. Warto wspomagać się naturalnymi sposobami, ale też sięgnąć po produkty apteczne, zwłaszcza po probiotyki. Czym w zasadzie one są i jaka jest ich skuteczność? Kiedy szczególnie warto je przyjmować? Więcej informacji na ten temat znajdziecie w poniższym tekście.

Czym są probiotyki i w jakiej formie można je przyjmować?

Probiotyki to mikroorganizmy, które wywołają pozytywny wpływ na ludzki organizm, zasiedlając dobrymi szczepami bakterii jelito cienkie i grube. Wybierając probiotyk, warto zwrócić uwagę na to, aby znajdowały się w nim różne szczepy bakterii. Tylko jeden charakterystyczny szczep danego gatunku można uznać za szczep probiotyczny. Na opakowaniu preparatów aptecznych znajdują się oznaczenia taksonomiczne, świadczące o tym, jakiego rodzaju szczepy znajdują się wewnątrz opakowania.

Kiedy warto stosować probiotyki?

Probiotyki świetnie sprawdzają się w okresach przeziębienia i grypy. Są niezastąpione jako wsparcie dla układu immunologicznego, często osłabionego na skutek długotrwałej antybiotykoterapii. Sprawdzają się również jako wzmocnienie organizmu w przypadku biegunki – zarówno wtedy, gdy mamy do czynienia z grypą jelitową, jak też chorobą Crohna. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie https://wybieramprobiotyk.pl/2018/10/22/choroba-lesniowskiego-crohna-dieta-i-probiotyki/.

Naturalne probiotyki – jakie produkty się do nich zaliczają?

Bakterie probiotyczne występują w produktach takich jak kiszona kapusta, ogórki kiszone, zakwas buraczany czy kefir. Nie zawsze jednak istnieje pewność co do tego, czy wyroby kupione w sklepie faktycznie zawierają cenne szczepy bakterii. Nie zawsze bowiem proces produkcyjny jest w stanie je zachować. Dlatego też, oprócz zróżnicowanej i zdrowej diety, ważne jest przyjmowanie probiotyków dostępnych w aptekach, co do których wiemy na pewno, że zawierają bakterie probiotyczne, wspomagające florę jelitową organizmu.

Najważniejsze zalety wynikające ze stosowania probiotyków

Probiotyki bardzo korzystnie wpływają na stan flory jelitowej, w dużej mierze odpowiedzialnej za stan układu odpornościowego całego organizmu. Do najważniejszych korzyści płynących ze stosowania probiotyków warto zaliczyć:

 • wzmocnienie odporności,
 • właściwości bakteriobójcze,
 • bezpieczne w stosowaniu (mają działanie miejscowe),
 • hamują rozwój niepożądanej flory (takiej jak Candida),
 • zmniejszają ryzyko alergii,
 • ograniczają objawy alergii,
 • ograniczają ryzyko występowania próchnicy,
 • zmniejszają ryzyko wystąpienia nietolerancji pokarmowej (u płodu).

Idealne prezenty dla kobiet

0
Idealne prezenty dla kobiet

Wybór odpowiedniego prezentu dla kobiety, z którego faktycznie będzie ona zadowolona, wcale nie jest taki prosty, jak mogłoby się to wydawać. Choć do wyboru jest naprawdę wiele gadżetów, przede wszystkim należy wziąć pod uwagę, które z nich faktycznie będą funkcjonalne, a które wywołają uśmiech na jej twarzy. To dlatego wyodrębnić trzeba najlepsze gadżety dla kobiet i omówić, dlaczego to właśnie one powinny znaleźć się na liście prezentów.

Czym kierować się podczas wyboru prezentu dla kobiety?

Prezent ma sprawiać radość. To właśnie dlatego tak istotne jest, aby był to prawdziwy upominek prosto z serca, który dodatkowo trafi w gust obdarowanej kobiety. Na pewno doskonałym pomysłem jest delikatne podpytanie jej, co może naprowadzić osobę szukającą prezentu na odpowiednie tory i ułatwić zadanie. Dodatkowo warto szukać prezentów niebanalnych oraz takich, o których, choć marzy obdarowana osoba, sama nie zdecydowałaby się na zakup.

Prezenty z działu elektroniki- idealny wybór dla pań?

Panie, tak jak i mężczyźni, bardzo często sięgają po najnowsze gadżety z zakresu elektroniki. To właśnie dlatego trafionym pomysłem będzie sprezentowanie im czegoś, co aktualnie jest na liście najnowszych, elektronicznych trendów. Na pewno będzie to doskonała zabawka, ale i urządzenie, które przydać się może w wielu różnych sytuacjach. Na pewno ciekawym wyborem będą słuchawki bluetooth z dołączonym power bankiem, który sprawia, że zawsze można je naładować i mieć przy sobie.

Klasyczny biały odcień na pewno przypadnie do gustu każdej kobiecie. Paniom, które szczególnie lubią dbać o wygląd zewnętrzny, na pewno do gustu przypadnie elektroniczny depilator do brwi, który pomaga nadać im wyjątkowy kształt, a do tego można zabrać go ze sobą dosłownie wszędzie.

Akcesoria dla zdrowia i urody – czyli coś, co ucieszy większość pań

Akcesoria, które pomagają wydobyć naturalne piękno, a później dodatkowo je podkreślić zawsze są prawdziwym strzałem w dziesiątkę i cieszy się z nich większość kobiet. To właśnie dlatego, wybierając prezent dla kobiety, warto przyjrzeć się akcesoriom z zakresu zdrowia, urody i makijażu. Na pewno ciekawymi prezentami będą elektroniczne szczoteczki do oczyszczania twarzy. Był to ostatni hit i zdecydowało się na niego wiele kobiet.

Trafionym pomysłem będą też specjalne lampy do wykonywania paznokci hybrydowych. Wśród tych prezentów wskazać można także specjalne prezenty w postaci wydarzeń. Na przykład takie, które oferują zabiegi w SPA lub wykonanie manicure. Na pewno ucieszą one większość kobiet, które interesują się modą oraz urodą i dbają o zadbane ciało.

Prezenty uniwersalne, które można zabrać ze sobą wszędzie

Oczywiście istnieje jeszcze coś takiego, jak prezenty uniwersalne, które sprawdzą się przy wielu okolicznościach i znacząco ułatwiają codzienne funkcjonowanie. Są to na przykład kubki termiczne, które zabrać można ze sobą na przykład do pracy, aby cały czas mieć dostęp do ciepłych napojów. Dostępne są różne kolory oraz pojemności.

Prezenty praktyczne, które stanowić mogą wyposażenie domu

Są to chyba najbardziej funkcjonalne prezenty, które znajdą zastosowanie także w domu. Decydując się na nie, warto jednak wcześniej podpytać, czy aby na pewno sprawią one radość, ponieważ nie każdemu muszą one przypaść do gustu. Są to na przykład akcesoria codziennego użytku, takie jak miksery, czy roboty kuchenne. Warto przemyśleć także pomysł z maszyną do szycia, jeśli ma się pewność, że obdarowana osoba właśnie o tym marzy, a maszyna sprawi jej przyjemność.

Artykuł napisany we współpracy ze sklepem z gadżetami: https://topgadget.pl/

Stanowiska montażowe – Projektowanie ergonomicznych stanowisk montażowych

0
Stanowiska montażowe

Ergonomia na stanowisku montażowym jest niezwykle istotna. Nieprawidłowo zaprojektowane stanowiska montażowe mogą przekładać się na mniejszą wydajność pracownika, niższy komfort pracy czy większe ryzyko popełnienia przez niego błędu. W najgorszym przypadku prowadzić to może nawet do wypadku lub rozwoju chorób zawodowych i w rezultacie do dłuższej lub krótszej absencji pracownika.

Aby prawidłowo zaprojektować stanowiska montażowe trzeba odpowiedzieć w sposób szczegółowy na co najmniej kilkanaście pytań, czasem pozornie zupełnie nie związanych z tematem ergonomii. Przyjrzyjmy się jakie czynniki należy rozważyć przede wszystkim.

Obsada stanowiska montażowego

Projektując stanowisko montażowe należy wziąć pod uwagę czy praca na nim będzie się odbywać w systemie jedno czy wielozmianowym, ile osób będzie pracować na stanowisku podczas zmiany oraz czy podczas pracy będą one stać czy siedzieć? Odpowiedzi na te pytania pozwolą określić czy dane stanowisko montażowe powinno być wyposażone w stoły o stałej czy regulowanej wysokości oraz dobrać rodzaj tejże. Najszybsza, ale niestety najdroższa, jest regulacja elektryczna. Inne dostępne opcje to regulacja za pomocą korby lub śruby. Jeśli konieczność regulacji wysokości zachodzi często, regulacja elektryczna jest niezbędna, znacznie bowiem skróci ona czas przygotowania stołu do pracy.

Stanowiska montażowe

Źródło zdjęcia: https://lean-tech.pl/linie-montazu-i-kompletacji/

Charakter wykonywanej pracy

Czynnik ten ma znaczący wpływ na nośność zamontowanego na stanowisku stołu, która musi być dostosowana do masy kładzionych na nim produktów. Na rynku dostępne są stoły o nośności nawet dwóch ton. Charakter wykonywanych na stole operacji będzie miał również wpływ na rodzaj zamontowanego na nim blatu. Inny blat będzie odpowiedni w przypadku pracy z brudnymi, zaoliwionymi komponentami, inny gdy w grę wchodzą czynniki chemiczne, jeszcze inny jeśli komponenty są mokre lub coś z nich wycieka. W zależności od potrzeb blaty mogą być wykonane ze sklejki lakierowanej, sklejki pokrytej gumą, PCV, blachą kwasoodporną lub ocynkowaną, płyty MDF, płyty wiórowej laminowanej, granitu, drewna etc. 

Rozmieszczenie i dostępność narzędzi

W zależności od tego jakie narzędzia będą potrzebne do wykonania poszczególnych zadań oraz jak często będą one potrzebne stanowiska montażowe wyposażyć można w specjalne tablice perforowane, na których za pomocą zawieszek umieszczać można dowolne narzędzia, w położeniach komfortowych i ergonomicznych dla pracownika. Na tablicach takich wieszać można również dodatkowe półki, listwy z pojemnikami czy z przyłączami. Aby zwiększyć funkcjonalność stołu montażowego można wyposażyć go w dodatkowe szafki i półki pod blatem. Szafki i półki zawierać mogą organizery na narzędzia etc.

Inne czynniki

Bardzo ważną kwestią podczas projektowania stanowiska montażowego jest prawidłowe dobranie rozmieszczenia, natężenia oraz rodzaju oświetlenia. W grę wchodzi tutaj zarówno kolor światła, jak i kwestia czy będzie ono rozproszone cz zlokalizowane. Może również istnieć potrzeba doświetlania specyficznych miejsc. Jeśli praca na stanowisku trwa powyżej 4 godzina na zmianę istotnym jest aby wyposażyć stanowiska w odpowiednie krzesła warsztatowe, o ile oczywiście charakter pracy pozwala na siedzenie w trakcie jej trwania. Krzesła takie powinny mieć obowiązkowo regulowaną wysokość siedzenia.

Projektując stanowiska montażowe należy również wziąć pod uwagę aspekty dodatkowe i specjalne potrzeby, np. konieczność zamontowania szaf narzędziowych, regałów półkowych czy dostępność wózków warsztatowych.

Artykuł napisany we współpracy z firmą Lean Tech – https://lean-tech.pl/

Czym są automatyczne wózki transportowe?

0
Czym są automatyczne wózki transportowe?

Automatyczne wózki transportowe, nazywane też z angielskiego (Automated Guided Vehicle) wózkami AGV to  autonomiczne pojazdy, które dzięki temu, że zostały wyposażone w odpowiednie czujniki mogą samodzielnie, czyli bez udziału operatora, poruszać się po halach produkcyjnych czy magazynach.

Jakie są zastosowania wózków AGV?

Typowe zastosowania mobilnych wózków transportowych obejmują przede wszystkim transport komponentów na linie montażowe czy produkcyjne a następnie odbieranie z nich gotowych produktów. Wynika to z faktu, że wózki takie mogą pozostawić i odebrać materiał całkowicie samodzielnie, bez interwencji operatora, co pozwala mu całkowicie skupić się na procesie produkcji.

Rodzaje automatycznych wózków transportowych

Nie istnieje żadna oficjalna klasyfikacja zgodnie z którą można podzielić automatyczne wózki transportowe. Samych kryteriów podziału może być wiele. Jednym z nich jest to w jaki sposób wózki sprzęgają się z ładunkiem. Klasyfikacja ta wyróżnia wózki z zaczepem na szpilkę oraz wózki z urządzeniem podnoszącym.

Pierwszy rodzaj wózków opiera się na specjalnych zaczepach (może być jeden lub dwa), która umożliwiają połączenie ładunku z wózkiem. W przypadku wykorzystania tego typu wózka konieczna jest dodatkowa platforma z kołami (najlepiej skrętnymi). Platforma to musi być dopasowana do kształtu oraz rozmiaru wózka AGV. Rolą platformy jest podtrzymywanie ładunku, podczas gdy wózek przenosi napęd i przemieszcza cały układ. W przypadku wózków wyposażonych w platformę podnoszącą dodatkowa platforma jest zbędna, a ciężar ładunku jest przenoszony przez sam wózek.

automatyczne wózki transportowe

Źródło zdjęcia: http://lean-cart.pl/samojezdne-mobilne-roboty-agv/

Jakie są najpopularniejsze metody nawigowania wózkami AGV?

Automatyczne wózki transportowe zazwyczaj wykorzystują do nawigowania systemy oparte na taśmie magnetycznej lub metodach optycznych. Sposoby takie wydają się nieco staroświeckie, nadal jednak są stosunkowo popularne ponieważ uchodzą za niezawodne oraz najzwyczajniej w świecie tanie. 

Wśród producentów wózków AGV coraz popularniejsze stają się systemy nawigacji nie wymagające żadnej skomplikowanej infrastruktury, jak LiDAR lub SLAM. Takie rozwiązania umożliwiają programowanie wózków do przejazdów bo bardzo skomplikowanych trasach. Z całą pewnością są to rozwiązania przyszłościowe, które wejdą za niedługo do powszechnego zastosowania, na chwilę obecną są jednam bardziej zawodne niż klasyczne metody nawigacji. Problemem jest również to, że na obecnym poziomie zaawansowania wymagają one do pracy mało dynamicznego otoczenia, co eliminuje je z części zastosowań.

Jakie rodzaje baterii najlepiej stosować w wózkach AGV?

Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie. Rodzaj stosowanego akumulatora zależy tak naprawdę od tego jak zastanie zaprojektowany cały system transportowy, włączając w to strategię ładowania. Za najpopularniejsze, ale nie jedyne rozwiązanie, uchodzą baterie typu GEL (bez emisyjne i nie wymagające konserwacji). Standardowo tego typu baterie mają napięcie 24 V i przy pojemności 100 Ah mogą pracować do 16 godzin bez konieczności wymiany czy ponownego ładowania.

W transportowych wózkach mobilnych rzadko natomiast stosuje się baterie jonowe. Wynika to z faktu, że wózki zazwyczaj są stosunkowo małe i wymagają niewielkich rozmiarowo baterii. Na rynku dostępne są małe baterie jonowe, jednak ich jakość pozostawia sporo do życzenia i musi zostać znacznie poprawiona zanim staną się one powszechne w wózkach AGV.

Źródło: http://lean-cart.pl/

Nowoczesne techniki obróbki materiału – wysoka jakość i niska cena

0
Nowoczesne techniki obróbki materiału - wysoka jakość i niska cena

Cięcie laserowe, frezowanie i toczenie CNC, gięcie blach, malowanie proszkowe – m.in. dzięki tym nowoczesnym technikom obróbki materiałów, proces realizacji zróżnicowanych projektów i produkcji powtarzalnych oraz unikalnych elementów jest prosty, efektywny i niedrogi. Warunkiem uzyskania takich satysfakcjonujących efektów jest dysponowanie nowoczesnym i niezawodnym parkiem maszynowym oraz zespołem specjalistów posiadających niezbędną wiedzę i doświadczenie.

Od projektu do produkcji 

Elementy ze stali nierdzewnej, węglowej, aluminium, miedzi, mosiądzu, dibond, plexi, MDF, czy PCV są częściami większych całości, instalacji itp. Od ich jakości zależy, czy projekt, w którego skład wchodzą, będzie udany, czy też będzie wymagał poprawek, a to wiąże się z niepotrzebną stratą czasu i środków. Dlatego postawienie na najwyższą jakość produkcji takich elementów jest najistotniejszym warunkiem powodzenia całej inwestycji. Warto zdecydować się na współpracę z wykonawcą, który posiada niezbędne doświadczenie w obróbce różnych materiałów i w realizacji projektów wymagających stosowania odmiennych technik, w celu osiągnięcia optymalnego efektu. Liczba zrealizowanych inwestycji, ich różnorodność (zlecenia wymagające podejścia innowacyjnego i kreatywnego albo przeciwnie – osiągnięcia największej możliwej powtarzalności), dysponowanie nowoczesnymi maszynami, specjalistycznymi programami i zespołem specjalistów – to wyznacznik jakości proponowanej przez wykonawcę oferty.

Firma Valor, prowadząca aktywną działalność na rynku obróbki metalu i innych materiałów od 2007 r., zapewnia najwyższą jakość realizacji projektów, których przedmiotem jest obróbka różnych materiałów. Jakość tę potwierdza przyznany firmie Certyfikat Systemu Zarządzania PN-EN ISO 9001:2009 z zakresu produkcji i usług: cięcia laserowego blach, cięcia wodą, gięcia blach CNC oraz frezowania CNC. Najlepszą rekomendacją firmy są przede wszystkim jej zadowoleni klienci.

Jakość, efektywność, oszczędność

Dbałość o każdy szczegół w całym procesie produkcyjnym: od projektu przedstawionego przez klienta (często jest to jedynie ogólna koncepcja) poprzez jego digitalizację (za pomocą programów projektowych) i wybór odpowiednich materiałów oraz technologii, po produkcję – to znak firmowy Vigor, dzięki któremu spółka zyskała uznanie wielu klientów. Wysoka jakość produktu końcowego to również efekt stosowania w Valor najlepszych gatunkowo komponentów, surowców oraz półproduktów pochodzących od sprawdzonych dostawców krajowych i zagranicznych. 

Tylko wszechstronne podejście do procesu produkcyjnego, bazujące na jakości materiałów, technice i innowacyjności gwarantuje sukces, czyli optymalnie zrealizowane, nawet najbardziej szczegółowe i nietypowe zlecenie. Kompleksowość oferty oznacza również oszczędność dla klienta i wykonawcy. Nowoczesne technologie, bogaty park maszynowy, doświadczeni specjaliści, aktywne podejście do rozwiązań nowatorskich – te wszystkie elementy warunkują jakość produkcji, która jest dynamiczna i efektywna, a co za tym idzie, opłacalna. Projekty realizowane są szybko i w konkurencyjnych cenach. Stałe inwestowanie w technologie, maszyny i wiedzę zespołu przynosi konkretne efekty, doceniane przez kolejnych klientów firmy Valor.

Jak znaleźć dobrą pracę

0
Jak znaleźć dobrą pracę

Jesień jest okresem, kiedy pojawia się więcej ofert pracy. W tym okresie wzrasta także liczba zainteresowanych pracą, zwłaszcza absolwentów, co znacząco różni się w porównaniu z okresem wakacyjnym. Jak znaleźć dobrą pracę? I co w ogóle zawiera się w pojęciu „dobra”?

Odpowiedź na to pytanie to kwestia bardzo indywidualna i zależy od osobistych priorytetów. Dla jednych to będzie wysokie wynagrodzenie, dla innych najważniejsze będzie miejsce pracy czy atrakcyjny pakiet socjalny. Zanim rozpoczniemy poszukiwania pracy, musimy określić własne potrzeby i wymagania względem pracodawcy. Następnym krokiem powinno być zrewidowanie swoich umiejętności, kwalifikacji oraz predyspozycji. Musimy umieć określić swoje słabe i mocne strony i wiedzieć, co możemy zaoferować potencjalnemu szefowi. Tak przygotowani możemy zacząć przeglądać ogłoszenia. Najpopularniejszym narzędziem wykorzystywanym podczas szukania zatrudnienia jest Internet. Globalna sieć obfituje w portale dedykowane pracy. Najlepiej jednak korzystać ze sprawdzonych serwisów, takich jak aplikuj.pl, gdzie zawsze znajdziemy aktualne oferty pracy w swojej miejscowości.

Sprawdzone metody poszukiwania pracy

Łatwość korzystania ze stron www sprawia, że zapominamy o znajomych czy przyjaciołach. A to tak zwany marketing szeptany jest jednym z najefektywniejszych sposobów szukania pracy. Jak wskazują statystyki, ponad 40% pracowników średnich i dużych firm otrzymuje angaż z polecenia znajomych. Dobrze jest wykorzystać wszelkie znajomości, także te zawarte w mediach społecznościowych, by informacja o poszukiwaniu pracy dotarła do jak najszerszego grona odbiorców. Warto utworzyć i zarejestrować swój profil w najpopularniejszych witrynach dotyczących zatrudnienia. Rekruterzy często takie wizytówki kandydatów przeglądają. Jeśli jest odpowiednio skonstruowana, może poskutkować zaproszeniem na rozmowę kwalifikacyjną. Nie należy pomijać prasy lokalnej i rozgłośni radiowych.

Dokumenty aplikacyjne

CV oraz list motywacyjny decydują o naszej karierze zawodowej. Są naszą wizytówką. Dlatego nie należy lekceważyć ich roli i poświęcić odpowiednio dużo czasu, by poprawnie je przygotować. Curriculum Vitae powinno być czytelne i przejrzyste. Musi odpowiadać obecnym standardom i spełniać wymagania pracodawcy. Oprócz naszych danych musi zawierać informacje o wykształceniu i przebiegu dotychczasowego zatrudnienia. Warto uwzględnić w CV ukończone kursy, szkolenia czy prace związane z wolontariatem. Część kandydatów robi błąd skupiając się na zdobytych kwalifikacjach i pomijając tak zwane umiejętności miękkie. Należą do nich między innymi umiejętność pracy w zespole, komunikatywność, kreatywność czy odporność na stres. Są one równie ważne co doświadczenie zawodowe. Dobrze jest wspomnieć w życiorysie o naszych zainteresowaniach czy pasjach. List motywacyjny jest uzupełnieniem CV i swoistą autoreklamą. Jego głównym zadaniem jest przekonanie pracodawcy, że jest się najodpowiedniejszym i najlepszym kandydatem na pracownika.

Dobrze skonstruowane dokumenty to połowa sukcesu. Druga połowa to wiedza, do kogo je wysłać. Dlatego tak ważna jest wiedza o bieżącej sytuacji na rynku pracy– więcej na ten temat przeczytasz w polecanym artykule.

Kreatywne sposoby autoprezentacji

Niektóre branże wymagają czegoś więcej niż CV, dotyczy to najczęściej specjalistów pracujących w branży IT, fotografii czy grafice. Jeżeli mamy prace lub projekty, które zrealizowaliśmy, to dobrze jest stworzyć własne portfolio. Dotyczy to na przykład tworzenia albumów z pracami, stron internetowych oraz innych multimedialnych prezentacji lub udostępnienia napisanych przez siebie programów. Czy łatwo zdobyć pracę jako programista? – o tym możesz dowiedzieć się z artykułu opublikowanego w serwisie „KrakowIT.pl”.

Jeśli jesteśmy dobrze przygotowani, cierpliwi i konsekwentni, zdobycie pracy, która spełni nasze oczekiwania i przyniesie satysfakcję, będzie tylko kwestią czasu.

Praca na produkcji

0
Praca na produkcji

Szukając ofert zatrudnienia, na pewno korzysta się z różnych źródeł. Osoby, które mają w planach wyjazd za granicę i podjęcie tam pracy, zapewne staja przed wieloma dylematami. Z jednej strony nie chcą rozłąki z rodziną, a z drugiej zależy im na stałej pracy, dzięki której możliwe będzie życie na wyższym poziomie i nie martwienie się o przyszłość swoją oraz swoich bliskich. Osoby takie mają różne doświadczenie oraz wykształcenie, dlatego też nie zawsze wiedzą one gdzie szukać ogłoszeń o pracy na produkcji w internecie. Wiele rodzin decyduje się na wspólny wyjazd, bojąc się właśnie rozłąki z najbliższymi. W pracy na hali produkcyjnej mogą pracować małżeństwa i są one często poszukiwane przez pracodawców z różnych zakątków świata. Jeśli szuka się właśnie takiego rodzaju pracy, to należy przeglądać różne oferty, a być może w końcu trafi się na taką, która okaże się właściwa pod różnymi względami, w tym także pod względem finansowym. Z reguły właśnie kwestie ściśle finansowe sprawiają, że bierze się pod uwagę taką alternatywę, jaką jest wyjazd za granicę.

Dla wielu małżeństw praca na produkcji jest dobrą posadą. Są oni w stanie pracować razem, co jest wygodne z różnych powodów. Przede wszystkim dlatego, że mogą dojeżdżać jednym autem do pracy oraz z niej wracać. A to z kolei powoduje to, że sporo się oszczędza. Dlatego też niektóre osoby szukają takiego zatrudnienia, bo jest ono wygodne i po prostu się ono opłaca. To, czy chce się taką pracę, często zależy od tego, jakie ma się wykształcenie. Niektórzy z góry zakładają, że nie są zainteresowani pracą fizyczną i szukają zatrudnienia na zupełnie innym stanowisku. Dlatego też nie przeglądają tego typu ofert, ale zupełnie inne, którymi są oni w szczególności zainteresowani. Osoby, które nie do końca wiedzą, jak wygląda życie za granicą, często bardzo stresują się wyjazdem oraz tym, co zastaną na miejscu. Dlatego też, jeśli ma się możliwość wyjechać z rodziną, to warto z tego skorzystać, bo na pewno osoby takie będą czuły się pewniej na obczyźnie.

Można bez najmniejszych problemów znaleźć ogłoszenia w internecie z pracą na produkcji, jeśli właśnie taką ofertą jest się zainteresowanym. Tak naprawdę rynek pracy jest duży i jeśli tylko ktoś ma ochotę znaleźć pracę, to na pewno mu się to uda. Dlatego też, jeśli ma się wątpliwości co do tego, to warto znaleźć odpowiednie ogłoszenie i skontaktować się bezpośrednio z ogłoszeniodawcą. Może się bowiem okazać, że praca marzeń jest w zasięgu ręki, dlatego nie ma co z góry zakładać, że nie uda się zdobyć posady, bo nie jest to nigdy z góry przesądzone. Każda osoba, która pragnie zmienić coś w swoim życiu, powinna podjąć odpowiednie ku temu kroki. Ofert dotyczących pracy jest bardzo dużo, dlatego też ma się szansę na to, by zrealizować swoje założenia szybciej, niż się wydaje. Wiele osób podejmuje pracę w swoim zawodzie, ale są też i tacy, którzy szukają jej w zupełnie innym sektorze. Dla każdego na pewno znajdzie się interesująca oferta, z której być może skorzysta i na tym zyska.

ZOBACZ TEŻ