Nauka języka niemieckiego online – czy kurs online to dobry wybór?

0
Nauka języka niemieckiego online

Nauka języka niemieckiego przez internet to prawdziwy strzał w dziesiątkę dla tych, którzy chcą zwiększyć poziom swoich kompetencji bez wychodzenia z domu. Czasami wystarczy jedynie odrobina zaangażowania! Podstawą jest znalezienie odpowiedniego kursu online. Nie zaszkodzi sprawdzić opinii wystawionych przez użytkowników – mogą one stanowić sporą wskazówkę dla osób niezdecydowanych.

Wyślij paczkę w wygodny sposób, nie wychodząc z domu

0
Wyślij paczkę

Nadawanie przesyłek dla wielu osób wiąże się z licznymi drobnymi zadaniami, które muszą wykonać. Jednak istnieją sposoby, by zrobić to szybciej i łatwiej, a nawet bez wychodzenia z domu. Poznaj je i zamów kuriera, ułatwiając sobie cały proces wysyłki.

Z jakimi problemami możemy się liczyć, wysyłając paczkę?

Wysyłanie paczek, choć jest dziś powszechne, pociąga za sobą cały szereg obowiązków, które trzeba spełnić. Pierwszym z nich jest wypełnienie dokumentów, które posłużą jako list przewozowy. Większość z nas nie przepada za tym procesem, który kojarzy nam się wyłącznie z nieprzyjemnym obowiązkiem i sprawami urzędowymi.

Kolejna kłopotliwa kwestia to sama chwila nadania przesyłki. Wymaga to udania się do odpowiedniego punktu obsługi klienta lub na pocztę, co z kolei wiąże się z poświęceniem sporej ilości czasu na dojazd oraz czekanie w kolejce, jeśli się na nią natkniemy. Co więcej, w przypadku niektórych paczek jest to także kwestia kłopotliwego ciężaru, który trzeba przenieść do okienka. Nawet jeśli jest to droga tylko od samochodu do miejsca nadania, wielu osobom może sprawić trudność w przypadku bardzo nieporęcznych lub bardzo ciężkich pakunków.

Dlaczego lepiej zamówić kuriera do domu?

Rozwiązanie tych wszystkich problemów jest bardzo proste: zamów kuriera DPD do domu. Decydując się na to, zyskasz większą swobodę i więcej czasu, gdyż nie będziesz musiał nigdzie udawać się samodzielnie. Kurier przyjedzie pod wskazany przez ciebie adres w wyznaczonych godzinach, gdzie nastąpi przekazanie pakunku. Dzięki temu zajmie ci to zaledwie kilka minut i sprawi, że nie będziesz musiał stać w korku, poświęcać czasu na dojazd, oczekiwać w kolejce ani nosić ze sobą ciężkich przedmiotów. Jest to więc idealne rozwiązanie dla każdego, kto chciałby zaoszczędzić czas oraz własny kręgosłup.

Jak dokładnie zamówić kuriera?

Warto zauważyć, że sam proces zamawiania kuriera po odbiór paczki jest bardzo intuicyjny. Polega na wypełnieniu kilku pól, takich jak dane teleadresowe nadawcy i odbiorcy, a także waga i wielkość przesyłki. Dane te posłużą jako podstawa do wygenerowania listu przewozowego, który z kolei będzie potem służył jako potwierdzenie nadania przesyłki.

Podczas zamawiania kuriera warto sięgnąć także po dodatkowe opcje, wśród których mogą się znaleźć takie możliwości jak choćby przeniesienie kosztów przesyłki na adresata czy ubezpieczenie przesyłki. Ich wybór pomoże w dostawie paczki dokładnie w taki sposób, w jaki chcemy, aby dotarła na miejsce.

Cały proces może zostać przeprowadzony w dowolnej chwili, w zaciszu własnego domu, jedynie na podstawie kilku najważniejszych informacji o paczce. Dzięki temu przebiega szybko i bardzo intuicyjnie. Całość dostępna jest na platformie logistycznej kurierovo.pl, gdzie można poznać także aktualne ceny przesyłek i wszystkie szczegóły, dotyczące ich nadawania.

Fotowoltaika – systemy magazynowania energii

0
Fotowoltaika

W ostatnim czasie możemy zauważyć wzrost świadomości ekologicznej konsumentów. Ocieplenie klimatu to temat często omawiany w mediach, można go również odczuć na własnej skórze. W związku z tym powstaje pytanie, co możemy zrobić, by zmniejszyć swój ślad węglowy. Jedną z metod mogą być systemy fotowoltaiczne.

Pożyczka bez ryzyka, czyli jak spłacić pożyczkę w terminie

0
Pożyczka bez ryzyka

Pożyczka tradycyjnie wydaje się być dość ryzykownym wsparciem finansowym. Powinieneś jednak wiedzieć, że pożyczki są pod ścisłą kontrolą i coraz rzadziej pojawiają się niemoralne oferty. Dlatego warto zastanowić się, czy istnieje coś takiego jak pożyczka bez ryzyka? Zaciągając pożyczkę, zwykle dużo czasu poświęcamy ewentualnym kosztom, jakie wiążą się ze skorzystaniem z podobnej usługi. Pożyczka o najniższym stopniu ryzyka to taka, którą jesteś w stanie bez problemu spłacić. Jak poznać tego rodzaju ofertę? Jak przygotować się do spłaty pożyczki w terminie? Przekonajmy się.

Wyposażenie pokoju dziecięcego. Jak kupować świadomie? Jak kupować świadomie?

0
Wyposażenie pokoju dziecięcego

Sporządzając listę rzeczy, które powinny znaleźć się w wyposażeniu pokoju naszego dziecka, warto ustalić wcześniej swoje oczekiwania odnośnie poszczególnych sprzętów. Przykładowo, w przypadku łóżeczka mogą być to wielofunkcyjność, czy mobilność. Powinniśmy również określić wcześniej nasz budżet, co pozwoli na sprawniejsze poszukiwania. Bardzo istotne jest to, aby wszystkie meble w pokoju dziecka były wykonane z najwyższej jakości materiałów oraz posiadały budowę gwarantującą bezpieczeństwo naszych pociech.

Zaufane źródło to podstawa udanych zakupów!

Najważniejsze w przypadku kupowania wszelkich artykułów dla dzieci jest wybieranie ofert cenionych producentów i robienie zakupów w zaufanych sklepach. Sprawdzone źródło gwarantuje najwyższą jakość produktów, dzięki czemu zarówno my jak i nasze dzieci będziemy mogli spać spokojnie. Szeroki wybór różnorodnych artykułów dziecięcych znajdziemy na stronie internetowej https://sklepmati.pl/. Jest to jeden z najlepszych sklepów internetowych, który oprócz wielu ciekawych i solidnie wykonanych rzeczy dla najmłodszych oferuje bezproblemowy, przyjemny kontakt w przypadku wszelkich pytań, czy wątpliwości ze strony klientów. Znajdziemy tutaj wszelkie artykuły dla dzieci, które mogą nas zainteresować. Wszelkiego rodzaju meble do dziecięcego pokoju, huśtawki, zabawki i książeczki, wózki, środki higieny, foteliki, akcesoria do karmienia i wiele wiele innych najwyższej jakości produktów.

Wybierz to co najlepsze dla Twojego dziecka

Wiadomo, że najważniejszą rzeczą w przypadku małych dzieci jest bezpieczeństwo. Warto zatem dołożyć wszelkich starań, aby mu je zapewnić. Odpowiednie skompletowanie takich rzeczy jak meble, wózek, fotelik samochodowy, zabawki, czy środki higieny jest niezbędne do spokojnego, szczęśliwego rozwoju naszych pociech. Nie wolno przy tym zapominać o sobie, ponieważ nasze zdrowie i samopoczucie również ma ogromny wpływ na dziecko. Dobrze dobrane artykuły dziecięce ułatwią nam pracę, a dziecku zapewnią bezpieczeństwo i komfort.

Amur – jak i kiedy łowić, na co bierze?

0
Amur

Amur, a dokładniej amur biały to ryba, która pochodzi ze wschodu, a znalazła się w Polsce w XVI w. Obecnie amury można spotkać w jeziorach, stawach oraz płytkich zbiornikach wodnych z bogatą roślinnością. To pokaźnych rozmiarów ryby, które mogą osiągać nawet 150 cm długości i ważą do 45 kg, stąd też są pożądane przez wędkarzy. Zarówno przynęty, sposoby połowu, jak i siedlisko amury mają podobne do karpi.

Amur – jak łowić?

Amur cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród karpiarzy, ponieważ jest to ryba, która pod względem wymogów środowiska, w którym żyje oraz spożywanego pokarmu, jest bardzo podobna do karpia. Co więcej, łowi się go również bardzo podobnie, czyli z gruntu i spławikiem. Przed połowem amurów warto wyposażyć się w wytrzymały kołowrotek z grubą żyłką, najlepiej o średnicy ok. 0,35-0,40 mm. Wędzisko powinno mieć zaś długość ok. 2,7-3,2 m. Warto także wyposażyć się w większy haczyk. Amury są bowiem dosyć dużymi i ciężkimi rybami, stąd też konieczny jest solidny oraz wytrzymały ekwipunek wędkarski. Należy mieć także na uwadze fakt, że są to ryby dosyć ostrożne i płochliwe, dlatego przy ich połowie należy być cierpliwym. Połów amurów bywa bardzo czasochłonny, stąd też niewątpliwie warto wyposażyć się w wygodne krzesła wędkarskie.

Techniki połowu amura

Jak wspomnieliśmy powyżej, amura można łowić na dwa różne sposoby, czyli spławikiem oraz z gruntu. Pierwsza technika polega na tym, że branie objawia się ciągnięciem żyłki, które odczuwa się poprzez ciężar, ciągnący w dół. Amur próbuje bowiem w tym momencie zerwać przynętę z haczyka. Jeśli zaś chodzi o połów z gruntu, odbywa się on w momencie, kiedy amur chwyci za spławik i próbuje uciekać, ciągnąc przy tym żyłkę za sobą.

Kiedy najlepiej łowić amury?

Amur biały najlepiej bierze w miesiącach letnich, a dokładniej od maja do końca września. Osoby doświadczone w połowie tych ryb potwierdzają, że absolutnie największą aktywność osiągają one we wczesnej jesieni, a więc od końca sierpnia do końca września. Dlaczego? Amury wtedy zaczynają przygotowywać się na zimę i wypływają w poszukiwaniu wysokowartościowego pożywienia. Zatem najlepiej będą brały wtedy, gdy temperatura wody będzie wynosiła maksymalnie 12°C.

Jaką przynętę na amura wybrać?

Co do przynęty zakładanej na haczyki, jest wiele możliwości. Amury można łowić zarówno na: gotowane ziemniaki, parzoną pszenicę, śliwki węgierki, wiśnie, chleb, kukurydzą, robaki białe i czerwone, rosówki, kulki proteinowe czy pędy młodych trzcin. Bardzo zachęcająco na te ryby działają wszelkie produkty, które mają w składzie olej roślinny lub mają nietypowy zapach. Jeśli zaś chodzi o profesjonalne przynęty, najlepiej szukać takich, które służą również do łowienia karpi. Mogą to być zarówno dumbellsy, kulki, pasty, pellety, soft hookery czy expandery. Najlepiej szukać ich w sprawdzonych sklepach wędkarskich.

Przedmioty na kierunku Zarządzanie – czego dowiesz się na tych studiach? Kim możesz zostać?

0
Przedmioty na kierunku Zarządzanie

Jest to popularny kierunek, pojawiający się na wielu uczelniach zarówno polskich, jak i zagranicznych. Jakie treści nauczania są na nim realizowane? Czy jest to wybór zapewniający dobrą pracę w przyszłości? Podpowiadamy.

Planujesz rozpocząć studia? Dowiedź się więcej o tym kierunku!

Zarządzanie to dość rozległy kierunek, który pojawił się w Polsce wraz z tworzeniem się pierwszych tzw. uczelni biznesowych. Są to studia dla pewnych siebie, zaangażowanych i systematycznych osób, które w przyszłości chcą zajmować stanowiska kierownicze i koordynować pracę innych osób lub przebieg różnorodnych procesów w przedsiębiorstwie. Idealny kandydat powinien być więc dobrze zorganizowany, kreatywny i uporządkowany, mieć zdolności menedżerskie oraz predyspozycje do pracy w zmieniających się warunkach. Dużym plusem będzie umysł ścisły, ponieważ w toku studiów realizuje się sporo zagadnień z przedsiębiorczości, ekonomii, finansów, a nawet prawa. Dodatkowo pojawiają się także elementy HR-u, marketingu i reklamy czy psychologii. Osoby, które planują studia na kierunku Zarządzanie, muszą więc cechować się wszechstronnością.

Zarządzanie, czyli co? Czego nauczysz się na studiach?

Rozważając rozpoczęcie tego typu studiów, warto porównać ze sobą ofertę kilku uczelni, by znaleźć tę o najlepszą. Godna polecenia jest z pewnością Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania w Warszawie, która realizuje kierunek Zarządzanie na studiach I. Studenci mają do wyboru kilka ciekawych specjalności, takich jak:

 • Hotelarstwo;
 • Handel i usługi logistyczne;
 • Biznes międzynarodowy;
 • Organizacja eventów, imprez sportowych i koncertów;
 • Grafika komputerowa i media społecznościowe;
 • Oraz usługi gastronomiczne i dietetyka.

Pokazuje to, jak rozległą wiedzę mogą zdobyć studenci i jak wiele możliwości rozwoju zawodowego otrzymują.

Dużą zaletą uczelni jest także jej współpraca (jako jedynej uczelni w Polsce) z Herzing University. Dzięki temu studenci mogą uzyskać prestiżowy dyplom   Bachelor of Science in Business Management.

Kontynuacją studiów I stopnia na kierunku Zarządzanie mogą być studia II stopnia Zarządzanie i Inżynieria Produkcji, realizowane na tej samej uczelni.

Co po studiach? Gdzie znajdziesz pracę jako absolwent Zarządzania?

Możliwości, jakie rozpościerają się przed specjalistami w tej dziedzinie, są bardzo duże. Etat zaoferuje im większość firm, przedsiębiorstw i instytucji, w których niezbędna jest znajomość koordynowania działań pracowników lub procesów produkcji. W niemal każdej firmie przyda się ktoś skutecznie zarządzający zasobami ludzkimi czy finansami. Absolwenci mogą więc liczyć na zatrudnienie na stanowiskach menedżerskich, a także w dziele HR-u, administracji czy marketingu.

Duże znacznie dla późniejszej kariery zawodowej ma także wybór specjalności. Konkretyzuje ona zdobywaną podczas studiów wiedzę i sprawia, że po ich skończeniu studenci stają się świetnie wykwalifikowanymi specjalistami. Świetnym pomysłem na podniesienie kwalifikacji, awans lub znalezienie lepszej pracy, jest są także studia II stopnia na zbliżonym kierunku.

Cechy lidera – jaką osobą trzeba być aby dobrze kierować zespołem?

0
cechy lidera
Fot. Pexels.com

Prace polegające na zarządzaniu zespołami oznaczają przyjęcie na siebie dużej odpowiedzialności. Nie tylko w kontekście osiągania wyników dla firmy, ale również zgraniu zespołu i zapobiegania potencjalnym konfliktom. Nie każda osoba posiada jednak kwalifikacje i osobowość aby sprostać takiemu wyzwaniu. Jakie więc są właściwe cechy lidera?

 Przeczytaj też: https://www.dolcan.pl/cechy-dobrego-kierownika-kto-sprawdzi-sie-w-roli-lidera/

Cechy lidera

Osoba pełniąca stanowisko lidera z pewnością musi świecić przykładem dla swoich współpracowników. Warto więc, aby posiadała podstawowe cechy których od nich oczekuje. Zbiór ten powinien zawierać wiec przede wszystkim zdyscyplinowanie i samodzielność.

Osoba niezdyscyplinowana nie zdobędzie poważania wśród sumiennie pracujących podwładnych. Ważnymi cechami lidera są więc umiejętności zarządzania czasem i efektywnej organizacji własnej pracy.

Inną bardzo ważną rzeczą jest też empatia i umiejętność postawienia się w roli pracownika. Pozwala to rozumieć relacje między poszczególnymi osobami i zawczasu zapobiegać potencjalnym konfliktom. Co więcej, przełoży się to na umiejętność motywowania członków jego zespołu oraz rozpoznawania ich potrzeb zawodowych. Kto chciałbym pracować z odrealnionym szefem, który absolutnie nie rozumie perspektywy pracownika?

Jak zyskać cechy lidera?

Dobrym sposobem na rozwijanie w sobie umiejętności liderskich jest znalezienie sobie właściwego wzoru do naśladowania. Większość z nas nie ma problemu z przypomnieniem sobie osoby wykazującej cechy lidera, którą w przeszłości podziwialiśmy. W kluczowych momentach warto więc zadać sobie pytanie „co ta osoba zrobiłaby na moim miejscu?” i postępować podobnie.

Warto również otworzyć się na innych ludzi. Coraz częściej mówi się o tym, że aktywne słuchanie swojego rozmówcy to bardzo ważna umiejętność. W tym wypadku, pozwoli ona na zrozumienie oczekiwań i potrzeb otaczających nas osób, co z pewnością przełoży się na lepiej podejmowane przez nas decyzje w przyszłości.

Ważna jest także pewność siebie. Osoby które za nami podążają nie mogą mieć wątpliwości, że ich trud jest uzasadniony. Musimy więc potrafić ich w tym zapewnić. Wiara w siebie i asertywność powinny więc być wzmacniane na drodze samorozwoju dla każdej osoby, która chce być szanowanym liderem.

Zobacz też: http://www.activisio.pl/pozeracze-czasu-jak-sie-im-oprzec/

Druk wielkoformatowy – co to jest i gdzie się go wykorzystuje

0
Druk wielkoformatowy

Z drukiem wielkoformatowym mamy do czynienia na każdym kroku, choć nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę. Powszechnie wykorzystywany jest na billboardach, banerach reklamowych, plakatach, roll-upach. Jak wykorzystać druk wielkoformatowy w reklamie, jaką technikę wybrać i jak go wykorzystać dowiesz się z dalszej części artykułu.

Czym jest druk wielkoformatowy?

Już sama nazwa sugeruje, że jest to druk przeznaczony do zagospodarowania dużych powierzchni reklamowych. Co to znaczy dużych? Przyjmuje się, że jest to szerokość, której nie obsługują standardowe drukarki biurowe, czyli powyżej 45 cm.

Druk wielkoformatowy można zastosować właściwie na wszystkich rodzajach nośników, zarówno miękkich, jak i twardych. Najczęściej jednak nanoszony jest na folii, papierze, pleksi, szkle, drewnie, blasze, tkaninach.

Wybierając druk wielkoformatowy, warto wcześniej zapoznać się z jego rodzajami i dobrać go odpowiednio do rodzaju reklamy, nośnika oraz miejsca jej eksponowania. Producent reklamy zewnętrznej wykona dla nas zamówiony druk.

Rodzaje druku wielkoformatowego

Druk wielkoformatowy to druk cyfrowy, który daje duże możliwości odwzorowania obrazu, zastosowanie różnego rodzaju farb i nośników. Poszczególne technologie różnią się przede wszystkim odpornością na działanie czynników zewnętrznych, takich jak:

 • temperatura,
 • wilgoć,
 • promienie UV,
 • ścieranie.

Przed wyborem konkretnego rodzaju druku wielkoformatowego trzeba dokładnie wiedzieć, gdzie materiały reklamowe będą eksponowane, czy na zewnątrz, czy wewnątrz pomieszczeń.

Najczęściej stosowane rodzaje druku wielkoformatowego to:

 • mild solvent,
 • hard solvent,
 • druk lateksowy,
 • druk UV.

Mild solvent nazywany jest także drukiem wielkoformatowym miękkim lub precyzyjnym. Technologia ta pozwala na uzyskanie produktu, którego jakość dorównuje jakości fotografii. Drukarnia wielkoformatowa wyposażona w nowoczesne plotery może uzyskać wysoką rozdzielczość w przedziale 720 do 1440 dpi.

Ten rodzaj druku odporny jest na działanie niskich i wysokich temperatur, wodę. Nie jest odporny na promienie UV oraz ścieranie, ale można zastosować laminowanie ochronne.

plakat

Hard solvent to druk twardy. Jego rozdzielczość jest niższa i wynosi od 360 do 720 dpi. Odporny jest na wszystkie warunki atmosferyczne, ale wykazuje małą odporność na uszkodzenia mechaniczne i wymaga dodatkowych zabezpieczeń. Ten rodzaj druku wykorzystywany jest na tablicach reklamowych, billboardach, reklamy na samochodach, wystawach sklepowych.

reklama na samochodzie

Druk lateksowy to technologia wymagająca zastosowania specjalnych farb lateksowych oraz ploterów. Cały proces przebiega w bardzo wysokich temperaturach, dzięki temu materiały reklamowe są gotowe do natychmiastowego zastosowania. Banery reklamowe, naklejki, billboardy, tablice informacyjne, plakaty są odporne na działanie wszystkich czynników zewnętrznych i wyróżniają się niezwykłą trwałością.

Druk wielkoformatowy UV jest odporny na działanie czynników zewnętrznych, łącznie z promieniami UV. Daje możliwość realizacji wydruków w rozdzielczości od 360 do 1080 dpi. Dzięki tej technice drukarnia wielkoformatowa może wykonywać wydruki na materiałach przezroczystych, takich jak szkło czy pleksja.

Zastosowanie druku wielkoformatowego

Druk wielkoformatowy wykorzystywany jest przede wszystkim do wykonywania wszelkiego rodzaju materiałów reklamowych. Banery, plakaty, billboardy wielkoformatowe, kasetony to bardzo popularne sposoby na budowanie wizerunku firmy w większej przestrzeni. Warunkiem skuteczności są wydruki najwyższej jakości i dobrze opracowane pod kątem typu przekazu, kolorystyki oddziaływania na podświadomość odbiorcy. Nie jest to proste, ale większość drukarni oferuje możliwość skorzystania z dodatkowych usług grafików i doradców marketingowych.

Druk wielkoformatowy umożliwia przygotowanie materiałów reklamowych praktycznie na wszystkich nośnikach, od tych twardych po miękkie, takie jak gąbki czy różnego rodzaju pianki. Dobra drukarnia dysponuje ploterami przystosowanymi do wykonywania wydruków różnymi technikami i na różnych nośnikach.

Okap nadwyspowy – estetyczne rozwiązania do kuchni z wyspą

0
Okap nadwyspowy – estetyczne rozwiązania do kuchni z wyspą

Okap kuchenny znajdujący się nad wyspą zawsze będzie wyeksponowany. Sama wyspa w końcu co do zasady zajmuje centralną część kuchni. Na szczęście nowoczesne okapy wyspowe to designerskie modele, które nie tylko zapewniają nam komfort podczas gotowania, pochłaniając intensywne zapachy i opary, leczy także mogą stanowić pełnowartościowy element aranżacji kuchni. Jakie rodzaje okapów nadwyspowych mamy do dyspozycji i na co zwracać uwagę, wybierając wyciąg do kuchni?

Okap nadywspowy a tradycyjny – podobieństwa i różnice

Okapy dedykowane do wyspy, podobnie jak i te tradycyjne, mogą pracować w dwóch trybach: wyciągu lub też pochłaniacza. Wyciąg podłączony będzie bezpośrednio do wentylacji, podczas gdy pochłaniacz do oczyszczania powietrza wykorzystywać będzie filtry węglowe. Okap wyspowy zawsze montowany jest do sufitu. Mając na względzie fakt, że wyspy kuchenne to rozwiązanie stosowane w dużych i otwartych kuchniach, producenci urządzeń AGD wyposażają okapy nadwyspowe w mocniejsze silniki. Oznacza to, że ich wydajność będzie odpowiednio wyższa, niż wydajność tradycyjnych okapów.

Okap nadywspowy a tradycyjny – podobieństwa i różnice

Rodzaje okapów nad wyspę

Biorąc pod uwagę kształt okapu nad wyspę, do wyboru mamy kilka możliwości:

 • okap cylindryczny, czyli tzw. okap tuba – to okrągły okap w kształcie tuby. Z reguły wyposażony jest w system szczelinowego pochłaniania, dzięki czemu jego średnica może być mniejsza, niż szerokość płyty,
 • okap prostokątny – to model w kształcie sześcianu, w którym – podobnie jak w przypadku okapu cylindrycznego – instalacja odprowadzająca opary ukryta jest za obudową,
 • okap w kształcie odwróconej litery T – to jeden z popularniejszych modeli o prostej i klasycznej formie,
 • okap z półką – to już nie tylko sam okap, a cała konstrukcja, która przynosi nam szereg możliwości aranżacyjnych. To wyjątkowo dekoracyjny model,
 • okap wolnowiszący – to pochłaniacz, który nie będzie podłączony do wentylacji. Montowany jest na linkach, co dodaje mu wizualnej lekkości. Tego rodzaju okapy to również bardzo eleganckie modele. Często bardziej przypominają nowoczesną lampę, niż sprzęt AGD.

Okap nadwyspowy

Okap nadwyspowy vs. okap sufitowy

Jeżeli zależy nam na tym, by okap nad wyspą nie był dominującym elementem kuchennego wystroju, możemy zdecydować się na montaż okapu sufitowego. Tego typu urządzenie montujemy w suficie podwieszanym, tak by tworzył z nim jednolitą powierzchnię lub też bezpośrednio na suficie – wtedy będzie nieco bardziej widoczny. Tak czy tak, w zasadzie nie będzie ingerował w kuchenną aranżację. Okapy sufitowe mogą działać zarówno w trybie pochłaniacza, jak i wyciągu.

Okap montowany na suficie vs. wysuwany z blatu – porównanie

Okap blatowy to tak naprawdę sprzęt nie nad wyspę, a na wyspę. Okapy te montowane są z reguły za płytą grzejną i występują w dwóch wersjach: jedne na stałe zainstalowane są w kuchennym blacie, inne mogą być z niego wysuwane. W obu przypadkach ich silnik schowany jest w szafce pod płytą.  To świetne rozwiązanie do kuchni z wyspą, w której nie ma możliwości montażu okapu do sufitu. Dodatkowo okap wyspowy to naprawdę dyskretne urządzenie – pracuje cicho, a kiedy nie gotujemy, jest praktycznie niewidoczny.

Okap montowany na suficie

Okap nadwyspowy – jaki wybrać?

Wybierając idealny do naszej kuchni okap wyspowy, warto wziąć pod uwagę kilka parametrów oraz cech poszczególnych urządzeń, by móc cieszyć się sprzętem na miarę swoich potrzeb:

 • wymiary – szerokość okapu kuchennego nie powinna być mniejsza niż szerokość płyty grzewczej, chyba że – tak jak wspomnieliśmy – mamy do czynienia z okapem wyposażonym w szczelinowy system zasysania,
 • wydajność – to od niej zależeć będzie, czy nasz okap poradzi sobie z oczyszczaniem powietrza w naszej kuchni. Wydajność musimy dobrać odpowiednio do jej powierzchni,
 • głośność – kuchnia z wyspą to z reguły kuchnia otwarta, dlatego też generowany przez okap hałas będzie miał znaczenie nie tylko dla osób przygotowujących posiłki, lecz także dla pozostałych domowników,
 • rodzaj sterowania – okapy nadwyspowe mogę być sterowane za pomocą tradycyjnych przycisków lub też dotykowego panelu, niektóre nowoczesne modele mogą być również sterowane zdalnie, przy pomocy pilota. Ważne by wybrać rodzaj sterowania, który będzie dla nas najwygodniejszy,
 • styl kuchni – od tego, do jakiej kuchni wybieramy okap, zależeć będzie jego kształt, materiał wykonania czy kolor. W kuchniach glamour sprawdzą się na przykład złote okapy w kształcie tuby, a do kuchni loftowej wybierzemy raczej czarny lub stalowy okap w kształcie odwróconej litery T czy też okap z półką,
 • rodzaj oświetlenia – obecnie w okapach stosowane jest oświetlenie halogenowe lub LED. To bardzo ważne by okap zapewniał nam możliwość efektywnego doświetlenia płyty grzewczej. Jeżeli zależy nam na maksymalnej oszczędności, wybierzmy okap z lampami LED,
 • dodatkowe funkcje – na rynku znajdziemy okapy wyposażone w szereg dodatkowych funkcji, takich jak automatyczne wyłączanie, timer czy cykliczne oczyszczanie powietrza w ciągu dnia. Warto zwrócić na nie uwagę i wybrać te, które będą dla nas przydatne.

Zastanawiasz się, gdzie kupić okap nadwyspowy? Bogata ofertę okapów znajdziesz w sklepie internetowym Kernau.com. Wszystkie zdjęcia i grafiki dołączone do tego artykułu dotyczą właśnie produktów wspomnianej marki.

Okap nadwyspowy

ZOBACZ TEŻ