Co mierzy multimetr analogowy?

0
Co mierzy multimetr analogowy?

Multimetr jest jednym z podstawowych narzędzi każdego elektronika i elektryka. To urządzenie pozwalające na pomiar kilku różnych wielkości fizycznych – najczęściej napięcia prądu, natężenia prądu i oporu elektrycznego.

Przyznanie stopnia nauczyciela kontraktowego bez stażu

0
Przyznanie stopnia nauczyciela kontraktowego bez stażu

Karta Nauczyciela daje nauczycielowi możliwość pominięcia etapu nauczyciela stażysty i uzyskanie wyższego stopnia awansu zawodowego bez konieczności odbywania stażu – z dniem nawiązania stosunku pracy nauczyciel uzyskuje wówczas stopień nauczyciela kontraktowego (art. 9a ust. 3 Karty Nauczyciela).

Od czego zacząć naukę języka niemieckiego

0
nauka języka niemieckiego

W naukę każdego języka należy zainwestować sporo czasu, energii i często również pieniędzy. Równie ważny jest racjonalny plan nauki, w którym określimy jasne cele i potrzeby. Określenie celu jaki przyświecać ma nauce jest niezbędny, by skutecznie się motywować i nie zniechęcać przy pierwszych niepowodzeniach, bo warto wiedzieć, że takie pojawią się i to zapewne szybciej niż myślimy.

W dalszej części artykułu dowiecie się, jak zacząć naukę języka niemieckiego.

Samodzielnie czy z nauczycielem?

Naukę niemieckiego możemy rozpocząć niemal z marszu, obojętnie który z powyższych wariantów wybierzemy. W każdym mieście w Polsce dostępne są szkoły językowe, a portale ogłoszeniowe pełne są anonsów o możliwości udzielania lekcji niemieckiego. W dobie wszechobecnego internetu możemy znaleźć kursy oraz książki do niemieckiego oraz inne pomoce niezbędne w samodzielnej nauce. Każda z opcji ma swoje plusy i minusy, każda może dać satysfakcjonujące rezultaty. Wszystko zależy od naszego zaangażowania i determinacji.

Nauczyciel

Dobry nauczyciel języków obcych to skarb! Jeśli trafisz na osobę, która będzie potrafiła Cię poprowadzić, zainspirować i odpowiednio zmotywować do nauki – sukces gwarantowany. Dla dobrego nauczyciela praca powinna być pasją. Powinien wiedzieć czego potrzebujesz, czego oczekujesz i to on powinien optymalnie dostosować materiał do Twojego poziomu. Szukaj takich osób, którzy zarażają językiem, na których zajęciach będziesz się czuł dobrze, a czas będzie z nimi płynął szybko i efektywnie. I to raczej wszystko. Jeśli będziesz miał farta i na swojej drodze spotkasz takiego nauczyciela, trzymaj się go bez względu na koszty, bo on jest gwarancją skutecznej nauki języka obcego.

Samodzielna nauka

Nieco inaczej ma się sprawa, jeśli nauczyć języka niemieckiego będziemy chcieli się sami. Rozpoczynając samodzielną naukę musimy mieć świadomość, że jest możliwe opanowanie języka w ten sposób, wymagać będzie to jednak dużego zaangażowania, cierpliwości i samozaparcia.

Nauka niemieckiego w domu będzie efektywna, jeśli będziemy mieć do niej odpowiednie podejście. Na początek zbierz wszystko, z czego będziesz korzystał podczas nauki, a więc książki, korepetytoria, ćwiczenia, programy komputerowe, kursy online i inne materiały do nauki, aby w trakcie skupiać się już tylko na pogłębianiu wiedzy.

Ucząc się na własną rękę warto korzystać z materiałów autentycznych. Czytaj zatem niemieckie książki i gazety, oglądaj tamtejszą telewizję, filmy bez lektora w języku niemieckim, słuchaj niemieckich piosenek. Zapoznaj się z kulturą Niemiec i krajów niemieckojęzycznych. To wszystko jeszcze lepiej pomoże Ci szkolić swoje językowe umiejętności.

Otaczaj się językiem! Nawet poza czasem poświęconym na naukę, warto mieć z nim stałą styczność. Powieś na meblach naklejki z ich nazwami, na lustrze w łazience umieść listę słówek, których właśnie się uczysz, zmień język telefonu na język niemiecki. Takie proste z pozoru rzeczy pozwolą łatwo przyswoić nową wiedzę, nawet wtedy, kiedy nie poświęcamy czasu na siedzenie nad książkami.

Pośpiech to zły doradca. Ucząc się w domu, dostosuj realizację wcześniej sporządzonego planu do rzeczywiście czynionych postępów. Mimo iż uczymy się samodzielnie, warto od czasu do czasu skonsultować się z kimś, kto oceni poziom naszej znajomości języka, skoryguje ewentualne błędy w wymowie, czy podpowie w kwestiach, które budzą wątpliwości.

Czego się uczyć?

Odpowiedź na zadane pytanie może być jedna – języka. Ale to zbyt szerokie pojęcie, jeśli mówimy o początku naszej lingwistycznej drogi. Jeśli niemieckiego uczyliśmy się w szkole, to mamy opanowane podstawy. Jeśli nie, musimy uczyć się od zera. Darujmy sobie na starcie skomplikowane zdania, czy specjalistyczne słownictwo. Skupmy się na rzeczach najważniejszych, a więc na poznaniu słów i zwrotów, które pojawiają się w języku najczęściej i tych, które będziemy mogli wykorzystać w przewidzianych sytuacjach np. podczas wyjazdu do Niemiec na wczasy. Warto przyłożyć się do czasowników. Należy nauczyć się stosować je w pytaniach i przeczeniach. Mając pokaźny zasób czasowników, zawsze możemy łączyć je ze słowami kluczowymi i przekazać rozmówcy to, co chcemy, choć nie zawsze w perfekcyjnej formie, ale i na to przyjdzie odpowiedni czas. Znając podstawowe zwroty i słowa kluczowe, mamy solidny fundament, do zrobienia dalszych kroków w nauce języka.

Nie jest polecane przyswajanie pojedynczych słów wyrwanych z kontekstu. W końcu, aby rozmawiać, należy używać zdań. Staraj się więc od początku konstruować zwroty i zdania. Da to lepsze efekty, aniżeli znajomość setek pojedynczych słów.

Systematyczność i regularne powtarzanie

Bardzo ważnym, jeśli nie najważniejszym czynnikiem podczas nauki języków jest powtarzanie, a raczej przypominanie sobie. Bez tego to, co udało nam się nauczyć, może szybko okazać się “czarną dziurą”. Powtarzanie może być nużące, a nawet frustrujące. Traktować je należy jak trening. Idąc na siłownię, co jakiś czas powtarzamy ćwiczenia, by uzyskać zakładany efekt. Piłkarz kopie piłkę tysiące razy, zanim nabędzie naturalność i automatyzm tej czynności. Identycznie sytuacja ma się z nauką języka.

A co z systematycznością? Uczmy się mniej, ale częściej. Systematyczna nauka bardziej odpowiada naszemu mózgowi, który lepiej toleruje krótsze dawki nowej wiedzy (np. 20 minut każdego dnia), niż długie i nużące maratony (3 godziny we wtorek i sobotę). Paradoksalnie taki system nauki jest szybszy i skuteczniejszy, nie od dziś wiadomo przecież, że liczy się jakość nie ilość.

Podsumowanie

Możliwości nauki języka niemieckiego jest wiele. Sami decydujemy na którą się zdecydujemy. Tak naprawdę wszystko w naszych rękach (głowach?). Żaden, nawet najlepszy nauczyciel nie będzie w stanie nauczyć nas języka, jeśli sami nie będziemy chcieli przyjąć sporej – jak by nie było – dawki wiedzy. Analogicznie żaden kurs czy inne metody do samodzielnej nauki nie dadzą rezultatu, jeśli nie będziemy w stanie skupić się i poświęcić nauce. Bądź zmotywowany i gotowy do poświęceń, a efekty prędzej czy później przyjadą. Stosuj metodę małych, ale systematycznych kroków. Obserwuj siebie! Szukaj metod nauki niemieckiego najefektywniejszych dla Ciebie. Eksperymentuj, staraj się szukać złotego środka. Nawet jeśli go nie odnajdziesz, Twoje starania nie pójdą na marne. Nie bój się korzystać z pomocy. Wykorzystaj ciotkę nauczycielkę, znajomego studenta germanistyki, osoby, które mieszkały i pracowały w Niemczech. Pytaj, radź się ich, proś o ocenę Twojej znajomości języka. To wszystko bardzo pomoże w nauce i ją urozmaici.

Impregnacja drewna – sprawdzone sposoby

0
drewno po impregnacji

Jeśli decydujemy się na wykorzystanie drewna w naszych domach, mieszkaniach czy ogrodach, konieczna jest jego impregnacja. Jest to proces, którego celem jest zabezpieczenie drewna przed działaniem wilgoci, pleśni, ognia czy owadów.

Impregnować trzeba zarówno meble, akcesoria, dodatki, które znajdują się w pomieszczeniach, jak i te, które są wystawione na działanie czynników atmosferycznych.

Środek do impregnacji drewna to przeważnie roztwór w rozpuszczalnikach organicznych lub emulsja wodna. Nakładamy je na powierzchnię, a następnie rozpuszczalniki odparowują się. Czym różnią się poszczególne metody?

Jak przygotować drewno?

Podstawą impregnowania drewna jest przede wszystkim jego prawidłowe wysuszenie. Im mniej będzie ono wilgotne, tym lepsza będzie wchłanialność impregnatu.

Najlepsza pora to lato. Wtedy drewno może dobrze wyschnąć zarówno przed całym procesem, jak i po.

Preparaty do impregnacji drewna dobieramy odpowiednio do gatunku drzewa, z jakiego został wykonany element. Proces musi być powtarzany co kilka lat. Częstotliwość dobieramy w zależności od stopnia ekspozycji na deszcz, śnieg czy słońce.

drewno po impregnacji

Skutki zaniedbania

Niestety, ale jeśli odpowiednio nie zadbamy o ten proces, może to doprowadzić do odbarwienia drewna, jego kruchości czy zaatakowania przez szkodniki. Jeśli mamy do czynienia z niewielkimi elementami, możemy je samodzielnie zaimpregnować.

Większe konstrukcje powierzamy fachowcom. Wszystko dlatego, że będziemy mieć pewność, iż proces przebiegł pomyślnie.

Istotną rolę odgrywa także odpowiednie zaimpregnowanie desek oraz tarcicy jeszcze przed samym rozpoczęciem budowy. W ten sposób zapewnimy im odpowiednią ochronę na długi czas.

Czym można zaimpregnować drewno?

Do wyboru mamy cztery podstawowe sposoby impregnacji. Należą do nich: lakierowanie, olejowanie, woskowanie i malowanie. Każda z metod jest inna, opiera się na różnych produktach, więc sprawdzi się w innych sytuacjach.

Warto dowiedzieć się, czym różnią się między sobą poszczególne metody, aby odpowiednio dobrać sposób do naszych potrzeb i wymagań.

Lakierowanie

Jedną z metod na zabezpieczenie drewna jest lakierowanie. W składzie lakierów znajduje się przeważnie syntetyczna żywica oraz rozpuszczalnik organiczny. Lakierowane meble są odporne na wodę czy zmienne warunki pogodowe.

Minusem jest fakt, że lakiery mogą mieć tendencję do pękania. Sprawia to, że w przypadku, gdy zdecydujemy się na tę metodę, będzie potrzebna stosunkowo częsta renowacja.

Na zewnątrz najczęściej stosuje się lakiery przezroczyste do drewna. Zapewniają dobrą ochronę, a jednocześnie sprawiają, że elementy prezentują się estetycznie.

Olejowanie

Oleje są bardzo dobrą naturalną alternatywą dla lakierów. To dlatego cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Olej przenika przez strukturę drewna, a dodatkowym plusem jest to, że pozwala mu jednocześnie oddychać.

Olejowanie zabezpiecza przed wilgocią, promieniowaniem UV czy zabrudzeniami. Stosując oleje do ochrony, zapewniamy meblom naturalny, a zarazem szlachetny wygląd.

Warto dodać, że powierzchnia olejowana się nie elektryzuje. Oleje doskonale nadają się do stosowania wewnątrz i na zewnątrz.

Woskowanie

Woskowanie ma ogromną zaletę. Przede wszystkim pozostawia lekki, satynowy połysk, przez co meble czy inne elementy wyglądają bardzo estetycznie. Impregnacja drewna tą metodą podkreśla słoje.

Woskowanie może być również przeprowadzone na meblach, które były już wcześniej zabezpieczone w inny sposób. Sam wosk nie przyjmie jednak kolejnej warstwy, dlatego warto mieć to na uwadze. Różne drewna w rozmaite sposoby reagują na wosk. To dlatego, zanim zdecydujemy się na woskowanie, warto skonsultować się ze specjalistą.

Politurowanie

Politurowanie jest techniką, która była niezwykle popularna w epoce baroku. Dziś coraz rzadziej się ją stosuje, a szkoda, bo naprawdę możemy spodziewać się najlepszych efektów.

Politura jest uzyskiwana z naturalnej żywicy. Impregnacja drewna tym sposobem gwarantuje błyszczącą, przepiękną powłokę. Minusem jest fakt, że technika ta jest bardzo czasochłonna. Niekiedy jednak warto się na nią zdecydować ze względu na niesamowite efekty, jakie gwarantuje.

Malowanie

W przypadku malowania, do wyboru mamy kilka różnych produktów, które możemy wykorzystać do zabezpieczenia drewna. Pierwszym z nich są impregnaty koloryzujące. Produkty te łączą funkcję lakieru z farbą do drewna.

Drugi produkt to bejce. Ich głównym zadaniem jest nadawanie koloru. Wymagają późniejszego lakierowania. Można stosować je wewnątrz i na zewnątrz.

Ostatni to lakierobejce. Skutecznie zabezpieczają, koloryzują, a jednocześnie efektywnie pielęgnują powierzchnię.

Jak długo możemy liczyć na efekty?

W zależności od tego, jaki preparat do drewna wybraliśmy, skuteczność będzie inna i waha się od 3 lat w przypadku malowania do nawet 20 lat w przypadku metody próżniowo-ciśnieniowej.

Nie poleca się zabezpieczania drewna na własną rękę. Ważne jest oszacowanie jego gęstości oraz samo zastosowanie przedmiotu, który został z niego wykonany.

Nie ulega wątpliwości, że najlepszym wyborem będzie zaufanie profesjonalistom, którzy zadbają o to, by nasze elementy były piękne przez długie lata.

zaimpregnowany drewniany stół

Dlaczego proces jest tak ważny?

Impregnacja drewna ma ogromne znaczenie. Można powiedzieć, że jest to inaczej nasycanie go substancjami naturalnymi lub chemicznymi. Ma to na celu wzmocnienie odporności konstrukcji czy elementów.

Zabezpieczenie stanowi bezpieczną ochronę przed warunkami atmosferycznymi – deszczem, śniegiem, słońcem, a także pleśnią, ogniem, wilgocią lub szkodnikami.

By cieszyć się pięknym wyglądem drewna, stosujmy się do powyższych wskazówek. Już na etapie tworzenia konstrukcji, mebli, innych elementów pamiętajmy o ich odpowiednim zabezpieczeniu oraz regularnym powtarzaniu procesu.

Cyberbezpieczeństwo – kierunek z wizją przyszłości

0
Cyberbezpieczeństwo – kierunek z wizją przyszłości

Ataki hakerów stają się coraz częstsze. Zagrożenie ze strony cyberprzestępców wywołuje u wielu osób większe obawy niż potencjalny wybuch kolejnego konfliktu zbrojnego. Eksperci ds. bezpieczeństwa nie mają żadnych wątpliwości, że zapotrzebowanie na specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa będzie systematycznie wzrastać. W tym kontekście studiowanie cyberbezpieczeństwa może być jednym z najlepszych możliwych wyborów.

Cyberprzestrzeń i sztuczna inteligencja: melodia przyszłości

Internet to dla nas nie tylko źródło informacji czy rozrywki, ale często także podstawowe narzędzie pracy czy środek do utrzymywania i rozwijania towarzyskich relacji. W sieci robimy zakupy, dokonujemy transakcji bankowych, wymieniamy się wiadomościami dotyczącymi naszego życia. Internet może być jednak również niebezpiecznym narzędziem w rękach przestępców; w sieci rozpowszechnia się pornografię, kwitnie handel bronią i narkotykami, regularnie dokonywane są włamania na konta bankowe. Najzdolniejsi cyberprzestepcy są w stanie złamać zabezpieczenia stron należących do instytucji państwowych. Dalszy rozwój sztucznej inteligencji może stworzyć nowe zagrożenia – cyberprzestępcy będą mogli np. dążyć do sterowania poszczególnymi maszynami. Nic dziwnego, że w cenie są specjaliści, którzy potrafią nie tylko przeciwdziałać takim zachowaniom, ale również są w stanie przewidzieć potencjalne zagrożenia.

Cyberbezpieczeństwo: postaw na praktyczne studia

Niezbędne jest kształcenie nowych ekspertów ds. cyberbezpieczeństwa. W tym celu oferta uczelni WSB została poszerzona o specjalność cyberbezpieczeństwo na kierunku Bezpieczeństwo wewnętrzne w Gdańsku i Chorzowie oraz specjalność cyberbezpieczeństwo na kierunku Cyberbezpieczeństwo i ochrona zasobów informacyjnych w Toruniu i Bydgoszczy. W Wyższej Szkole Bankowej stawia się przede wszystkim na praktykę, dlatego student tego kierunku nauczy się m.in. ujawniania przestępstw, pozna podstawy prawa karnego i ochrony informacji, a ponadto będzie pracować używając najnowszych narzędzi i przetestuje różne techniki pozwalające na zabezpieczenie ważnych wiadomości.

Perspektywy dotyczące zatrudnienia są niezwykle obiecujące – absolwenci cyberbezpieczeństwa mogą pracować w instytucjach państwowych (w tym np. w wywiadzie), służbach mundurowych, firmach IT czy nawet w biurze detektywistycznym. Kandydaci na studia z zakresu cyberbezpieczeństwa powinni odznaczać się cierpliwością, dobrze, jeśli mają analityczne zacięcie, a na widok zagadki logicznej na ich twarzy pojawia się uśmiech. Umiejętności, jakie zdobędą w trakcie trwania studiów, przydadzą się im nie tylko w pracy, ale także w życiu codziennym.

Artykuł sponsorowany.

Rodzaje pożyczek

0
Rodzaje pożyczek

Rynek usług pozabankowych już od dobrych kilku lat rośnie w siłę, stając się atrakcyjną alternatywą dla kredytów bankowych. Świadczy o tym nie tylko wzrost liczby udzielanych pożyczek online, ale również poszerzanie pozabankowej oferty produktowej. Jakie rodzaje pożyczek oferują dziś firmy pożyczkowe? Jaki jest mechanizm ich działania? Którą warto wybrać?

W ofercie firm pożyczkowych można dziś spotkać trzy różne rodzaje pożyczek: chwilówki, pożyczki ratalne oraz limit odnawialny. Ich wspólną cechą jest fakt, że uzyskane dzięki nim pieniądze można przeznaczyć na całkowicie dowolne cele: zakup pralki, remont mieszkania, wyprawkę szkolną, wizytę lekarską, czy po prostu podreperowanie domowego budżetu. Co więcej, o każdy z tych produktów można ubiegać się w szybki i wygodny sposób za pośrednictwem internetu; dlatego też, często nazywane są one również szybkimi pożyczkami online lub pożyczkami bez wychodzenia z domu. Niemniej jednak, ponieważ na tym w zasadzie kończą się główne podobieństwa, warto bliżej przyjrzeć się specyfice poszczególnych rozwiązań – tylko tak można wybrać najlepszy dla siebie sposób finansowania.

Chwilówka – pożyczka krótkoterminowa na niewielkie wydatki

Chwilówka, czyli pożyczka krótkoterminowa, to najbardziej rozpowszechniony produkt pozabankowy. Sprawdza się jednak wyłącznie u klientów, którzy potrzebują niewielkiego zastrzyku dodatkowej gotówki, a przy tym są w stanie szybko spłacić zobowiązanie. Wynika to z faktu, że dzięki niej, w zależności od firmy pożyczkowej, można pożyczyć kwotę od 100 do około 2000-3000 zł na okres nie dłuższy niż 30 dni. Warto podkreślić, że taka pożyczka jest regulowana nie w ratach, lecz jednorazowym przelewem.

Niektóre firmy pozabankowe oferują możliwość zaciągnięcia pierwszej chwilówki bezpłatnie – warunkiem jest, by klient w terminie uregulował zadłużenie. Każde kolejne skorzystanie z oferty wiąże się już jednak z kosztami, naliczanymi na standardowych zasadach. Te ostatnie wypadają mniej korzystnie niż w przypadku produktów bankowych, a same chwilówki odznaczają się wysoką RRSO i wysokimi odsetkami karnymi za ewentualne opóźnienia w spłacie.

Klasyczna pożyczka ratalna – zamiast kredytu gotówkowego

Ratalna pożyczka online działa praktycznie tak samo jak klasyczny kredyt gotówkowy. Podobnie jak produkt bankowy wiąże się z pożyczeniem z góry określonej sumy i spłatą zobowiązania w ramach comiesięcznych rat. Najważniejsza różnica polega na tym, że można ją zaciągnąć na krótszy okres i niższą kwotę. W zależności od pożyczkodawcy i potrzeb klienta, taka pożyczka może opiewać na sumę od kilkuset do kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych, i odznaczać się terminem spłaty od kilku do kilkudziesięciu miesięcy.

Kredyt gotówkowy, w porównaniu do pożyczki online, pozwala pozyskać większą kwotę na dłuższy czas, ale ta ostatnia i tak świetnie sprawdza się przy finansowaniu zarówno niewielkich wydatków, jak i poważniejszych przedsięwzięć, typu remont mieszkania czy zakup auta. Warto też pamiętać, że oferty pozabankowe są łatwiej dostępne dla klientów, którzy nie mogą pochwalić się dobrą sytuacją finansową, czy wysokiej jakości historią kredytową.

Limit kredytowy – wygodna pożyczka odnawialna

Pożyczka odnawialna, zwana również pozabankowym limitem odnawialnym lub kredytowym, to stosunkowo nowa pozycja w ofercie firm pożyczkowych. Pod względem zasad działania przypomina nie klasyczne pożyczki, lecz bankowy limit kredytowy. Oferuje nawet taki sam zestaw zalet jak ten ostatni: stały dostęp do dodatkowych środków, elastyczną spłatę zadłużenia oraz korzystne zasady naliczania odsetek.

Pozabankowy limit odnawialny działa tak, że po zawarciu umowy z firmą pożyczkową, użytkownik uzyskuje dostęp do specjalnego konta pożyczkobiorcy, za pośrednictwem którego może wielokrotnie zadłużać się do określonej kwoty. Wielkość przyznanej mu puli środków, w zależności od jego potrzeb i sytuacji finansowej oraz szczegółów oferty pożyczkodawcy, może sięgać od kilkuset do nawet 40 tys. złotych. Te środki pozostają do jego swobodnej dyspozycji – by móc z nich skorzystać musi jedynie złożyć dyspozycję wypłaty z poziomu swojego konta. Pożyczkę spłaca natomiast nie w ramach comiesięcznych rat, lecz w dogodnych dla siebie kwotach i terminach. Więcej o działaniu takiego produktu można przeczytać na: https://www.euroloan.pl/pozyczki.

Która pożyczka jest najlepsza?

Poszczególne rodzaje szybkich pożyczek różnią się w zakresie: minimalnej i maksymalnej kwoty pożyczki, sposobu i terminu spłaty zadłużenia, czy też zasad na jakich można korzystać ze środków. Dlatego siłą rzeczy każde z tych rozwiązań sprawdza się w nieco innych okolicznościach. Chwilówkę warto wybrać wówczas, gdy pilnie potrzebna jest niewielka ilość gotówki, a przy tym zachodzi pewność, że nie będzie problemu z jej szybkim zwrotem. Ratalną pożyczką przez internet powinny zainteresować się osoby, które chciałyby pozyskać kilka, kilkanaście tysięcy złotych na dowolny cel, ale z jakiegoś względu nie mogą liczyć na kredyt gotówkowy. Limit odnawialny jest natomiast dobrym wyborem dla każdego, kto nie posiada finansowej poduszki bezpieczeństwa – dzięki niemu można łatwo radzić sobie z nieprzewidzianymi sytuacjami i wygodnie zarządzać domowym budżetem.

Artykuł sponsorowany.

Jak znieść współwłasność nieruchomości – działki, domu, mieszkania

0
dziedziczenie nieruchomości według prawa

Zniesienie współwłasności – działki, domu, mieszkania czy innej nieruchomości możliwe jest do dokonania na dwa sposoby – notarialnie bądź sądowo.

U notariusza szybciej przeprowadzimy sprawę, jednak może się to wiązać z trochę wyższymi kosztami.

Z kolei w sądzie sprawa będzie toczyć się dłużej, za to można zaoszczędzić. Warto zaznaczyć na wstępie, że nie każda nieruchomość może zostać podzielona.

Rodzaje podziału

Jeśli ma miejsce konflikt współwłaścicieli, sąd może zadecydować o fizycznym podziale lub przyznać nieruchomość jednemu bądź niektórym współwłaścicielom z obowiązkiem spłaty pozostałych.

Możliwe jest także zarządzenie sprzedaży budynku, a następnie podział uzyskanej sumy pomiędzy osoby do tego uprawnione.

dziedziczenie nieruchomości według prawa

U notariusza

Zniesienie współwłasności możemy ustalić u notariusza. By tego dokonać, konieczne jest sporządzenie aktu notarialnego. To właśnie w nim notariusz umieści wszelkie zasady podziału. Opiera się na ustaleniach poczynionych przez osoby uprawnione.

W akcie notarialnym powinny znaleźć się także wzajemne rozliczenia. Notariusz zakłada dodatkowo księgi wieczyste nieruchomości, jeśli do tej pory nie istniały bądź dokona wpisów nowych właścicieli w księgach już istniejących. Dla celów podatkowych może zaistnieć konieczność dokonania wyceny nieruchomości.

W sądzie


W przypadku, gdy pomiędzy właścicielami nieruchomości istnieje konflikt uniemożliwiający polubowne zniesienie współwłasności, każdy z nich jest uprawniony do domagania się od sądu zniesienia współwłasności. W zależności od liczby współwłaścicieli, ich możliwości finansowych oraz charakteru samej nieruchomości, sąd może dokonać podziału na trzy sposoby:

 • fizyczny podział,
 • przyznanie nieruchomości określonemu współwłaścicielowi/współwłaścicielom z obowiązkiem spłaty pozostałych osób uprawnionych,
 • sprzedaż działki, domu, mieszkania objętych współwłasnością i podział uzyskanej sumy między współwłaścicieli.

Przed podjęciem kroków na drodze sądowej, koniecznym jest skorzystanie z usług profesjonalnego radcy prawnego lub prawnika, pomocy możesz szukać tutaj – https://www.kancelariafurtak.pl/27/prawo-nieruchomosci. Korzystając z usług doświadczonej i kompetentnej osoby, Twoja sprawa rozwiązana zostanie z jak najlepszym skutkiem dla Ciebie. Osoba kompetentna dobierze dla Ciebie odpowiednie rozwiązania i pomoże Ci podczas rozwiązywania konfliktu w sądzie.

wizyta u prawnika

Nieruchomość rolna

Warto dodatkowo zaznaczyć, że nieruchomość rolna jest traktowana inaczej. Zniesienie współwłasności następuje z uwzględnieniem Kodeksu cywilnego oraz ustawy z dnia 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego.


Zgodny podział

W trakcie postępowania, sąd może nakłaniać uczestników, by dokonali oni zgodnego podziału obiektu współwłasności. Jeśli tak się nie stanie, nieruchomość zostanie fizycznie podzielona. Ma to miejsce wyłącznie w przypadku, gdy tego rodzaju podział okaże się możliwy i zgodny z prawem.

W innej sytuacji sąd albo przyzna nieruchomość jednemu ze współwłaścicieli lub zażąda jej sprzedaży.

Jak stworzyć wniosek do sądu?

By znieść współwłasność, konieczne jest złożenie wniosku do sądu. Składamy go w sądzie rejonowym właściwym miejscowo ze względu na położenie działki, domu czy mieszkania. We wniosku podajemy dane osobowe oraz PESEL wnioskodawcy i współwłaścicieli, czyli uczestników postępowania.

Wartość przedmiotu sprawy

Konieczne jest także wskazanie, jaką wartość ma dana nieruchomość – przedmiot sprawy. Przepisy, które odnoszą się do przebiegu procedury sądowej zniesienia współwłasności, można znaleźć w kodeksie postępowania cywilnego (kpc). Warto zajrzeć do art. 617-625.

Jak głosi kpc, we wniosku o zniesienie współwłasności konieczne jest dokładne określenie rzeczy, która ma ulec podziałowi. Współwłaściciele powinni także przedstawić dowody prawa własności.

Dowody prawa własności

Dowodem na to, że posiadamy jakąś współwłasność, czyli nieruchomość, może być przykładowo wypis z księgi wieczystej bądź z ewidencji gruntów. Ważne jest jednak to, by był on aktualny. Alternatywą jest akt własności ziemi lub akt notarialny.


Do wniosku można dodatkowo dołączyć wszelkie inne istotne dokumenty, które dotyczą przenoszenia własności przedmiotu sprawy, umowy między współwłaścicielami danej działki, domu, mieszkania.

Koszty sądowe


Zniesienie współwłasności wiąże się z szeregiem kosztów. Przede wszystkim konieczne jest opłacenie kwoty w wysokości 1000 złotych za złożenie wniosku do sądu. Jeśli wniosek zawiera zgodny projekt zniesienia współwłasności, pobierana jest opłata stała wynosząca 300 zł.

Wniosek o wpis w księdze wieczystej prawa własności wymaga opłacenia kwotą 150 złotych – niezależnie od liczby udziałów. Wniosek do sądu o dział spadku wraz ze zniesieniem współwłasności wiąże się z kosztem 1000 złotych. Jeśli zawiera zgodny projekt działu spadku, pobiera się opłatę stałą, która wynosi 600 zł.

Jak widać, by posiadana nieruchomość mogła ulec podziałowi, należy dokonać szeregu formalności. Najlepszym wyborem jest dogadanie się i polubowne dokonanie podziału. Jeśli jest to niemożliwe, nieruchomość zostanie podzielona sądownie.

Jakie są koszty projektu i utrzymania strony www?

0
Jakie są koszty projektu i utrzymania strony www?

Posiadanie strony www stało się dość popularne, dlatego każdy, kto rozważa postawienie własnej witryny zastanawia się nad jej nakładami. Koszty stron internetowych w dużej mierze uzależnione są projektu i od potrzeb czy celu, dla których strona ma powstać. Do nakładów związanych ze stroną należy wliczyć kilka elementów, jak serwer, domena, webdevelopment i projekt strony, ale uwzględniać powinno się również koszty związane z konserwacją czy też marketingiem strony. Poniżej kilka słów na temat tego z jakimi kosztami związanymi ze stroną internetową trzeba się liczyć.

Opłaty na start

Projekt każdej strony www jest indywidualny i ciężko na oko szacować jej koszt. Cena może wynosić dwieście złotych, ale bardziej zaawansowane i angażujące projekty mogą pochłonąć wielokrotność tej kwoty. Warto wycenić dany projekt przekazując potrzebne informacje podwykonawcy, koszt projektu będzie wtedy najbardziej pewny. Możliwe jest również samodzielne ustawienie i projektowanie strony przez darmowe kreatory stron www, wtedy koszty zdecydowanie ulegną zmniejszeniu. To, co jednak jest ważne to elementy wpływające na działanie strony, bo sam jej wygląd to zaledwie wierzchołek góry.

Postawienie i utrzymanie strony internetowej

Podstawowym kosztem związanym z prowadzeniem strony jest wynajem serwera, który pozwoli na publikację strony i da dostęp do narzędzi służących zarządzania stroną. Najbardziej popularny dla małych i średnich stron jest serwer współdzielony SSD, którego roczny koszt to około 150-200 zł brutto. Posiadając duże strony i te ukierunkowane na rynek zagraniczny warto rozważyć serwery w chmurze, których ceny rozpoczynają się od 400-450 zł brutto rocznie. Serwer to nie jedyna potrzebna rzecz, niezbędna jest także domena, czyli nazwa strony www. Ceny domen, które targetowane są na rynek polski zaczynają się od około 50 zł brutto w skali roku. Warto sprawdzać mały druk – czasem zarejestrowanie „domeny za 1 zł” wiąże się z dużo wyższym kosztem przedłużenia w kolejnych latach niż u najtańszych dostawców. Do kosztów należy doliczyć rokrocznie koszty konserwacji, kopii zapasowych oraz dodatkowe środki bezpieczeństwa czy też certyfikat SSL.

Marketing i rozwój strony

To również istotny aspekt każdej strony, jeśli chcemy, by użytkownicy ją odwiedzali. Pozycjonowanie, reklamy Google Ads czy social mediach wymagają dodatkowych nakładów finansowych, by na stronie zbudować ruch. Wdrażanie nowych technologii i konkurencyjność na rynku wymaga, by strona była nieustannie rozwijana, by oferować odwiedzającym nowe funkcje. Koszty prac rozwojowych zależą od wielkości zmian i ilości osób zatrudnionych.

Zainwestowanie w profesjonalistów jest drogie, jednak daje pewnego rodzaju spokój na kilka lat. Stronę można zaprojektować także samodzielnie, co z pewnością jest tańsze, ale wiąże się z ograniczeniami. Podsumowując, nie ma właściwej odpowiedzi na pytanie, ile kosztuje strona internetowa, ponieważ zależy to od wielu czynników: preferencji, potrzeb i budżetu oraz woli tego, ile pieniędzy chcemy zainwestować zlecając to innym osobom. Wybór jest indywidualny, dlatego i koszt strony www nigdy nie będzie stały. Dokładniejszą wycenę dla swojej strony internetowej możesz uzyskać pod tym linkiem – https://smartbees.pl/estymacja

Zadbaj o bezpieczeństwo swojego domu – wybierz sprawdzony monitoring

0
Zadbaj o bezpieczeństwo swojego domu – wybierz sprawdzony monitoring

Budując swój własny dom, dbamy o każdy aspekt podczas jego powstawania. Pilnujemy każdego etapu, kontrolujemy fachowców, a później z namaszczeniem urządzamy ukochane cztery kąty. Poświęcając tak dużą uwagę tworzeniu własnego miejsca na ziemi, warto zadbać również o jego bezpieczeństwo.

Wyjazd na zagraniczny urlop, Boże Narodzenie w drugim zakątku Polski, czy nawet weekendowe wakacje mogą się niestety przyczynić do włamania do domu. Kiedy nie ma nas nie tylko przez dłuższy, ale i krótszy czas, może być on narażony na niebezpieczeństwo. Właśnie dlatego warto zainwestować w solidny system monitorujący, który będzie znacznie skuteczniejszy niż najlepsze zamki, czy alarmy.

Monitoring – najskuteczniejsza ochrona przed włamaniem

Chcesz zawsze wiedzieć, co dzieje się w Twoim domu? Nie ma lepszego rozwiązania niż system monitorujący. Pozwoli Ci zobaczyć w czasie rzeczywistym stan Twojego domu, a także podwórka. Mając zdalny dostęp do kamer, nawet podczas zagranicznych wakacji będziesz mógł sprawdzić, czy Twój dobytek nie jest narażony na niebezpieczeństwo.

Monitoring

Wybór kamer do monitoringu jest naprawdę ogromny. Innych używa się do monitorowania wnętrza domu, a innych do nagrywania tego, co dzieje się na zewnątrz. Często już sam widok takiego urządzenia odstrasza włamywacza, dlatego tak wiele mówi się o skuteczności monitoringu i jego przewagi nad innymi systemami bezpieczeństwa.

Zanim zakupisz monitoring

Zanim podejmiesz decyzję i zdecydujesz się na konkretne modele kamer, zastanów się dobrze, jakie miejsca będziesz nimi monitorować. Od tego zależy ilu i jakich urządzeń będziesz potrzebować. Przemyśl, ile kamer będzie Ci potrzebnych, czy będą one umieszczane tylko we wnętrzu domu, czy również na zewnątrz. Dzięki temu będziesz mógł rozeznać, jaki system lepiej wybrać: przewodowy, czy bezprzewodowy. Ten pierwszy może okazać się trudniejszy do zamontowania właśnie ze względu na przewody, ponieważ po instalacji często nie wiemy, co z nimi zrobić. Z kolei bezprzewodowy monitoring zapewnia estetyczny i dyskretny wygląd kamer, jednak przy wszystkich jego plusach, ma on również swoje minusy. W przypadku transmisji np. z telefonu, czy innych urządzeń Internet może przerwać sygnał monitoringu. Jest także szansa, że kanał wideo może zostać przechwycony przez niepożądane osoby.

Wysokiej jakośni monitoring kupisz w sklepie Montersi.pl pod adresem: https://www.montersi.pl/telewizja-przemyslowa

Montersi.pl

Grafika komputerowa – kierunek dla nowoczesnych i kreatywnych

0
Grafika komputerowa – kierunek dla nowoczesnych i kreatywnych

Na każdym kroku otaczają nas materiały wizualne: billboardy, logotypy, ulotki, prezentacje i wiele innych. Codziennie powstają ich miliony, a każdy z nich jest tworzony przez specjalistę od grafiki komputerowej. To zajęcie, które daje wiele możliwości zatrudnienia oraz szansę na atrakcyjne zarobki. Grafiki komputerowej można nauczyć się na rocznym kursie kwalifikacyjnym. Jak wygląda nauka dla dorosłych? Czego mogą spodziewać się słuchacze w toku edukacji?

Grafika komputerowa – nauka dla starszych i młodszych

Kursy jednoroczne to opcja zarówno dla tych, którzy niedawno skończyli szkołę średnią i chcą zdobyć konkretne kompetencje, ale nie tylko. To także placówka, która oferuje naukę dla osób, które mają już za sobą pewne doświadczenie zawodowe, ale np. chcieliby poszerzyć swoje kompetencje, przekwalifikować się lub po prostu rozwinąć zainteresowania. Grafika komputerowa to idealny kierunek dla wszystkich, którzy posiadają zmysł plastyczny, a przy tym obsługa programów graficznych przychodzi im bardzo łatwo. Ważną cechą przedstawicieli tej profesji jest także umiejętność negocjacji i kompetencje społeczne, które przydadzą się szczególnie podczas rozmów z klientami.

Nauka dla dorosłych – kształcenie jednoroczne

Gdzie można się kształcić, żeby zostać grafikiem komputerowym? W szkole Żak: https://zak.edu.pl/oferta-edukacyjna/ksztalcenie-jednoroczne/grafika-komputerowa. Nauka trwa rok i odbywa się w systemie zaocznym, dzięki czemu można ją pogodzić z obecną pracą lub innego rodzaju zobowiązaniami. W toku nauki, oprócz zdobycia niezbędnej wiedzy i umiejętności potrzebnych do wykonywania zawodu, słuchacze będą mieli szansę rozwinąć swoją wyobraźnię plastyczną, a także poszerzyć kompetencje z zakresu projektowania grafiki komputerowej. Absolwenci tego kierunki będą mogli znaleźć pracę w agencjach reklamowych i marketingowych oraz działach PR i reklamy najróżniejszych firm.

Czego możesz nauczyć się na kierunku grafika komputerowa?

Osoby, które zdecydują się na edukację na kierunku grafika komputerowa, dowiedzą się, w jaki sposób projektować grafikę za pomocą graficznych programów komputerowych oraz jak później ja przetwarzać – przygotować do druku czy zmienić na potrzeby publikacji w sieci lub prasie. Uczniowie poznają również tajniki montażu filmowego i cyfrowej animacji. Jakie przedmioty mogą pojawić się w programie nauczania?

 • multimedialne aspekty pracy twórczej
 • narzędzia pracy grafika komputerowego i ich użytkowanie
 • podstawy projektowania graficznego
 • pracownia grafiki komputerowej
 • psychologia z elementami komunikacji społecznej
 • teoretyczne podstawy fotografii cyfrowej
 • wybrane zagadnienia estetyki
 • historia grafiki
 • montaż filmowy i animacja cyfrowa
 • ergonomia i BHP w pracy z komputerem

Grafik komputerowy – gdzie znajdzie pracę?

Absolwent kierunku grafika komputerowa, może pracować na własny rachunek lub zatrudnić się w konkretnej firmie. Graficy komputerowi mają szerokie spektrum możliwości zawodowych. Mogą szukać pracy w agencjach reklamowych, biurach projektowych, studiach designerskich, studiach graficznych oraz firmach, w których funkcjonują działy PR, reklamy lub marketingu.

Artykuł sponsorowany.

ZOBACZ TEŻ